Целта на иновативните лидери за 2022: връщане в офиса или връщане на радостта в офиса?
Януари е месец за ретроспекции и планове. Гледайки обективно назад, виждаме една година на положително икономическо развитие. Дори и в България, за която ЕК промени прогнозата си за икономически растеж от една от най-ниските в една от най-високите. Потребителският портфейл изглежда стабилен, при все това хората, по света и у нас, не са в най-доброто настроение. Дори обратното, 2021 е годината с най-висок брой бърнаути и хора, напуснали работа.
И ако от икономическа гледна точка това е изненадващо, от човешка няма повод за изумление. Хората прекарват голяма част от деня си в безконечни новини, свързани с COVID-19, и в разгадаване на касаещите ги противоепидемични мерки. Между грижите и новинарските емисии те жонглират с дистанционно учещи деца, Zoom срещи с колеги и винаги поне един неработещ компютър или WiFi. В улеснение пазаруването е изцяло онлайн, но за съжаление, то вече не е за пътувания, ваканции и срещи с приятели на приятни местa, а за стоки от бита. Накратко – зараза, изолация, администрация, екрани и потребителски портфейл, който не носи удоволствие, а парализира световната дистрибуция.
Гледайки напред, въпросът е какво може да се направи от работодателска гледна точка? Много лидери вярват, че връщането в офиса е категоричният отговор, и си поставят предизвикателството “Как да върнем хората в офиса?”
Връщането в офиса, срещите на живо и неформалните контакти категорично могат да допринесат за завръщането на радостта от работата, но при няколко условия.
Първо, връщане в офиса като отпреди COVID-19 не може да има. Всички проучвания еднозначно показват, че хората искат да имат гъвкавост по отношение на работния си ден и мястото на работа. За бизнеса проблем също няма – последните две години показаха, че продуктивността не само не пада, а дори се повишава. Очевидно свободата да избираш кога да си в панталон и кога по пижама е достатъчен мотиватор за отмятане на задачи.
Задачата тук е да се намери правилната хоум офис политика, без да се позволява тя да стане най-малко общо кратно на желанията на хората в компанията, а да се вникне в спецификите на всеки екип.
Второ – физическият офис е само един от елементите на съвременния офис. В него създаването на кътове за социални контакти, зали за хибридни срещи и колаборативни пространства, които стимулират екипната работа и креативността, и вкарването на интериорни елементи, които създават усещане за дом, са задължителни, но недостатъчни. И дори те трябва да се проектират след внимателно обследване на нуждите на хората, избягвайки дейности от типа “питахме хората” и сега имаме “кино/гейм/масажна зала, която стои празна”, “зеленчукова градина с кът за хранене, която никой не посещава” и “бар с бариста, който прави по две кафета на ден”.
За да се избегнат тези безумни и понякога доста скъпи грешки, редизайнът на офиса трябва да се мисли холистично т.е. да го разглеждаме като интеграция на дигитален, физически и хоум офис. Посредством дълбочинни проучвания трябва да се разбере кои задачи са най-подходящи за съответния тип офис и какви са нуждите на екипите. Въз основа на това заедно с тях във фокусирани работни сесии да се дефинира какви нови функционалности ще има физическият офис, които дигиталният и хоум офисът не задоволяват.
Трето, но не последно – не трябва да се забравя, че редизайн на офиса е само един от факторите, които биха събрали хората отново т.е. паралелно на дейностите по реновиране на пространството трябва да се мисли какво друго, освен нова офисна среда, би привлякло хората обратно? Дали това е програма от интересни събития, работа по иновативни проекти, мотивираща бизнес стратегия или дори различен подход за извеждане на стратегия, в който хората участват?
Възможностите пред лидерите са много, а имплементацията невинаги е толкова сложна, колкото изглежда в началото. За допълнителна опорна точка през 2022 в серия от статии ще споделям практични стратегии за холистично подобряване на работната среда за иновативни лидери, които искат трайно да върнат усмивките в офиса.
А ако се чудите защо въобще връщането на радостта в офиса е задача пред лидерите – прагматичният отговор е: защото пречи на работата. Смисловият е защото всичко, свързано с добруването на хората, е задача на лидерите. Накратко, ако е “проблем за хората”, е и “лидерски проблем”. Сега към 2022!
Тази статия е част от серия статии по темата Бизнес редизайн за иновативни лидери. В нея Елина Желева ще споделя практични стратегии и примери за цялостна промяна на нагласите, начините и средата на работа от практиката на launchlabs – студио за бизнес редизайн с офиси в София, Берлин, Базел, Братислава, Бангалор и Мадрид.
Елина Желева е управляващ партньор в launchlabs и от 2012 година работи по създаване на иновации и гъвкави организации с компании като Accenture, H&M, Lidl, RaiffeisenBank, A1 и много други.