Wooden Spoon: От кухнята до световния пазар
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Световни изложения като германския фестивал за биохрани и продукти BioFach 2015 могат да дадат силен тласък в развитието на една компания, особено ако тя е от два месеца на пазара, а нейният изпълнителен директор няма никакъв предприемачески опит зад гърба си.

„Имах осем продукта, които се побраха идеално в дървена кутия педя на педя, казва Силвия Павлова, съосновател на бранда за биокозметика Wooden Spoon, част от групата на Orenda. Наредих ги в малък кът от щанда на Smart Organic и не мръднах от тях през цялото изложение.“
Различни компании се спират, за да видят новия изложител. Малкият бранд предизвиква интерес заради качеството на продуктите и начина, по който ги представя Павлова. „Силвия нямаше опит в продажбите и се притесняваше дали ще се справи. Аз обаче виждах с какъв плам говори за продуктите и за смисъла от използването на натурална козметика. Никъде нямаше да намерим по-добра от нея“, казва Яни Драгов, изпълнителен директор на Smart Organic и съосновател на Orenda Group.
Благодарение на участието си в изложението Wooden Spoon започва износ в осем държави. Трудната част се оказва не сключването на сделка с чуждестранен бранд, а изпълнението ѝ. „Имах продукта пред себе си, имах и адреса, на който трябва да го изпратя, но нямах никаква представа как да се случи това и какви са тези товарителници и EORI номера“, казва Павлова (41), която тогава произвежда козметиката с още един човек на площ 30 кв. м.
Шест години по-късно компанията има 24 служители, а продуктите могат да бъдат намерени в 36 държави от Япония до Канада и САЩ. Приходите на компанията достигат 1.35 млн. лв. през 2020 г., а по данни на Wooden Spoon през 2021 г. са се удвоили. Биопродуктите са само ниша от козметичния пазар, но според прогнозите на Statista търсенето им ще продължи да расте, като оценката на сегмента ще нарасне до 54.5 млрд. долара през 2027 г.
Изпълнителният директор на Orenda Group е решен да не изостава от глобалните тенденции. Заради това планира да удвои екипа през тази година, а до няколко месеца се очаква да започне строежът на нова фабрика, която ще се казва „Wooden Spoon’s hive“ – „Кошерът на Wooden Spoon“.
Връзката на Силвия с натуралната козметика започва още от студентските ѝ години, когато участва в програми и живее в приемни семейства в Мексико, САЩ, Франция и Виетнам. „Майката в семейството ми в Мексико не си купуваше козметика. Вместо това си правеше своя със съставки от хладилника. Майката в семейството ми в САЩ използваше само готови неща. Можете да предположите коя от двете имаше по-красиво и запазено лице.“
Това ѝ е интересно, но „когато си на 20, не ги мислиш много тези неща“. След раждането на децата ѝ обаче е принудена да се сети за ценните съвети, които е натрупала през годините. По това време на пазара няма биопродукти за деца или за уморените лица на майките им. „До кухненския плот сложих една допълнителна маса и там забърквах съставките“, казва Павлова, която освен мляко и олио за бебета създава и серум за изпъване и озаряване на кожата.

Доволна от резултатите, Павлова споделя на приятелките си, а те я молят да направи и за тях. Пламен Павлов, съпругът на Силвия, вижда, че тя харесва биокозметиката, вече има няколко формули и приятелките ѝ също ги харесват. Задава ѝ въпрос, който изглежда много логичен в този момент – защо не отвори собствен бранд? „Всяка жена си има скъпо хоби. Щом те прави щастлива, нека това да е твоето“, казва Пламен Павлов.
Семейството обаче няма опит в предприемачеството, затова се свързва с познат от гимназията – Яни Драгов. Тримата основават Orenda Group, като основно Силвия Павлова движи компанията. Wooden Spoon стартира с осем артикула, сред които са масло за тяло, балсам за устни и олио за тяло. Първата поръчка на компанията е за 20 броя от всички продукти и идва от верига магазини „Зелен“, част от групата на Smart Organic. „Изпълнихме всичко за час и двадесет минути. Следващите два месеца се чудехме какво да правим, защото още нямахме клиенти“, спомня си Силвия Павлова.
За да се справи с това, тя решава да отвори лабораторията и за други брандове. „Регулаторите изискват козметиката да се прави в лаборатория. Има много талантливи малки производители и се радвам, че можем да обменяме идеи и опит с тях.“
Появяват се много запитвания, но когато в рецептата има суровина, която Павлова не счита за здравословна за потребителите, отказва да изпълни поръчката.
В края на 2019 г. Силвия Павлова получава неочаквано писмо от кралския кореспондент във Великобритания Робърт Джобсън. Заради нейните натурални и ядливи съставки бебешката козметика на Wooden Spoon е избрана да бъде включена в книгата „Baby Sussex“, разказваща живота на Меган, Хари и тяхното бебе Арчи. Павлова признава, че лично е опитвала вкуса на някои продукти.
За Wooden Spoon 2021 г. завършва с отличие в Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината“. Въпреки увеличаващите се признания компанията не бърза да расте. Павлова вярва, че когато правиш нещо с желание, имаш повече търпение и дори малките стъпки те правят щастлив. Можете сами да се убедите в искреността зад думите на следващото изложение на биопродукти.