Пътешествието на Сингапур в електронните плащания
Сингапур е едно от любимите ми места – имах късмета да живея там между 2010 и 2015 г. Една от най-безопасните страни (ако не и най-безопасната) в света, където всичко работи! Обществото там е мултиетническо и всички празнувахме всички празници – китайската Нова година, Хари Рая Хаджи, Дийпавали, Коледа.
В Сингапур имат т. нар. “hawker centre” – открит комплекс, където човек може да намери ядене от какви ли не кухни на достъпни цени. Докато живеехме там, на въпросния пазар се плащаше само в брой. Днес има повече от 20 приложения, които могат да се използват за мобилни плащания чрез QR.
Как стана това?
Сингапур е една от най-дигиталните държави, както и един от най-напредналите пазари на информационни и комуникационни технологии в света. Сингапурците са високосвързани, както и запалени потребители на съвременни технологии. Не е изненадващо, че пътешествието на Сингапур в електронните плащания е толкова интересно и успешно.
Ето как започва всичко:
През 1984 г. е въведенo GIRO – за сингапурците това означава край на опашките за плащане за комунални услуги и телефонни сметки. С GIRO те могат да плащат от банковата си сметка редовните такси за всички държавни услуги.
През 1986 г. е въведена услуга NETS Electronic Funds Transfer at Point of Sale (EFTPOS) или по-просто казано ПОС терминали за улесняване на безкасовите плащания в магазините чрез банкови карти.
През 1996 г. картите NETS позволяват на шофьорите да плащат своите пътни такси и паркоместа, използвайки монтирани в автомобила устройства.
През 2002 г. е въведена картата EZ-LINK, с която се плаща ползването на обществен транспорт.
Тя е последвана от NETS FLASHPAY, друга безконтактна карта, която от 2009 г. се използва не само в обществения транспорт но и в супермаркети и малки магазини.
От 2014 г. иновативната платежна система FAST дава възможност клиентите на участващите банки да прехвърлят средства в сингапурски долари между банките в Сингапур почти незабавно. Системата е достъпна 24/7 през компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон. С нея потребителите и фирмите могат да правят плащания едва ли не на секундата – това води до невероятно удобство и ефективност, като много закъснели плащания се избягват, защото вече е толкова лесно да се плаща по всяко време. Оттогава платежната система преминава през революция – непрекъснато се появяват нови решения, осигуряващи още по-голямо удобство и на потребителите, и на бизнеса, като по този начин се улеснява и електронната търговия.
През 2016 г. е въведена Unified Point-of-sale. Системата дава възможност на търговците да заменят използваните дотогава няколко различни ПОС терминали от различни банки с един терминал, който приема всички картови плащания от потребителите.
През 2017 г. системата Paynow дава възможност на потребителите да изпращат и получават пари, използвайки само номера на своя национален документ за самоличност или мобилни номера. Така отпада усилието да се въвеждат данни като сметка на клиент, банка бенефициент или номер на клон в различен за всяка банка инструмент за Интернет банкиране. През същия период сътрудничеството между NETS и EZ-LINK дава възможност на всички притежаващи тези карти потребители да извършват електронни плащания през терминалите на NETS в “hawker centreс”.
През 2018 г. Paynow Corporate позволява на фирмите да правят и получават плащания, като използват само своя уникален номер (който се дава на всяка фирма при учредяването и). Това е поредния пестящ време и усилия инструмент за улесняване на между фирмените плащания. Същата година е въведен сингапурския Quick Response Code (SGQR). Той консолидира PayNow QR и други използвани за електронно плащане QR кодове в единна система. По този начин на фирмите вече не им се налага да генерират и показват отделен QR етикет за всяка от регистрираните в SGQR разплащателни програми, включително PayNow.
Ето защо днес потребителите могат да извършват електронни плащания в “hawker centre” през 20 мобилни приложения! Но иновациите продължават, като сега въвеждат небанковите компании във FAST, стимулирайки модели на плащане между електронни портфейли и банкови сметки. Освен това през последните две години наблюдаваме отварянето на финансови API (приложни програмни интерфейси) в Сингапур и региона. Това позволява на цял нов клас от компании в областта на финансовите технологии да използват тези стандарти за изграждане на универсални обслужващи региона API.
Както виждате, всичко е възможно, когато държавата, банките, финансовите технологии и небанкови фирми работят за обща цел.
Специални благодарности на Юджийн Лианг за предоставената информация и снимки за тази статия.
*В поредица от статии Ани Филипова ще представи в детайли най-популярните начини за разплащане в страните от Азия.