Да фокусираш успеха
В условията на свиващ се дял на индустрията в брутния ни национален доход и уверен преход към постиндустриалната ера в България все по-рядко виждаме значими инвестиции в производствен капацитет. Въпреки това в страната ни има традиционно силни отрасли, чиято продукция остава търсена на световните пазари и до ден днешен. Един такъв сегмент е изработката на оптични компоненти, а доказателство за тази теза е изграждането на новата производствена база на семейната компания „Кимкооп холдинг“.

Компанията води своята история от началото на 90-те години на миналия век, когато Георги Георгиев решава да се възползва от опита и контактите си в оптичната индустрия, създавайки дружество с цел експорт на тези компоненти. По стечение на обстоятелствата голяма френска фирма, търсеща именно такива продукти, се свързва с него и той успява да запълни липсващото звено от веригата до българските производители.
„Кимкооп холдинг“ остава чисто търговско дружество до около 2006 г., като клиентите са изцяло чуждестранни, основно базирани в Европа и Северна Америка. Бизнесът върви възходящо, тъй като компонентите са търсени в много на брой индустрии, между които кино, медицина, отбрана, автомобилостроене, авиация и други Въпреки конкурентното предимство на компанията по отношение на нивото на клиентско обслужване този бизнес модел крие своите проблеми – дистрибуторите могат да бъдат сменени във всеки момент, а в същото време маржовете не са оптимални. Именно това кара „Кимкооп холдинг“ да се обърне към производствената страна на уравнението и да започне постепенно самостоятелно да изработва различни видове оптични компоненти.
За своята база „Кимкооп холдинг“ се спира на Панагюрище, където това производство има дълга история благодарение на създадения през 70-те години държавен завод „Оптикоелектрон“. Скоро след стартиране на производствените дейности в бизнеса плавно започва да навлиза един от синовете на Георги Георгиев – Калин.
По онова време Калин Георгиев учи бизнес администрация в престижния канадски университет „Макгил“. Въпреки огромните възможности зад граница той иска да се прибере при близките си, вземайки пример и от своя брат – Светозар Георгиев, който е сред основателите на софтуерната компания „Телерик“. „Сметнах, че за мен ще е по-интересно и ще съм по-щастлив, ако успея да развия този бизнес, докато съм в България, отколкото далеч от всички да се опитвам да катеря корпоративната стълбица“, казва Калин Георгиев, който в момента е изпълнителен директор на „Кимкооп холдинг“.
В началото Калин започва да се занимава с маркетинг дейности, преди последователно да започне да поема функции в областта на човешките ресурси и стратегическо планиране. Той играе ключова роля и при изготвянето на проект, търсещ европейско финансиране за закупуването на ново оборудване. „От малко производство с 5–6 души през 2010 г. се разраснахме до 50–60 души през 2020 г.“, разказва Георгиев.
Инвестициите в нови машини през този период са от порядъка на 5 млн. лева, вследствие на което заводът в Панагюрище започва да отеснява на компанията. Поглеждайки в дългосрочен план, от „Кимкооп груп“ не са убедени, че в Панагюрище ще намерят необходимия брой служители, за да осъществят амбициозните си планове за втори завод в града. Затова избират да го изградят в Пловдив.
След инвестиция от 7 млн. лева през тази година отвори врати новата производствена база на „Кимкооп холдинг“. От една страна, тя неминуемо ще позволи увеличаване на капацитета, като плановете са в рамките на следващите няколко години броят на служителите да се увеличи до 120–130, за колкото е проектирана и самата сграда. „Имаме опцията на по-късен етап да я разширим, но ние смятаме, че за фирма като нашата това е един оптимален размер и виждаме много успешни примери за компании с от 100 до 150 души персонал“, споделя Георгиев.
Отделно, модерната климатична система осигурява много по-стабилна среда откъм температура и влажност, което от своя страна значително ще повиши качеството на продукцията. „Стратегията ни е да се доближим до една западна фирма от Германия или Швейцария и да предлагаме сходно качество и ниво на услугата, но на по-конкурентни цени“, казва Георгиев. Компанията предвижда средногодишен ръст на приходите 30–40% в следващите две-три години, което да ги отведе от сегашното ниво от 5 млн. лева до над 10 млн. лева. „Ще търсим висока добавена стойност, висока сложност, висок ценови клас“, добавя той.
Гледайки напред, основните предизвикателства пред осъществяването на плановете на компанията са силната глобална конкуренция, дефицитът на квалифицирани кадри, както и забавянето в доставките на някои суровини поради пандемията.
„Въпреки предизвикателствата спасение дебне отвсякъде, защото пазарът е голям и ще продължава да расте“, казва в заключение Георгиев.