Различният фонд
В последните две години възможностите за финансиране на стартиращи и развиващи се компании в България се увеличиха многократно. И не само заради успеха при набиране на средства от фондовете за рисков капитал, а и заради сериозния ресурс, който дойде от Европейския съюз чрез Фондa на фондовете. До средата на 2020 г. с капитал от фонда бяха създадени три фонда за начално финансиране и един за рисков капитал, а в началото на тази година бе подписан и договор за фонд „Мецанин/растеж“.
Този най-нов фонд е Silverline Capital, а разполагаемият ресурс е почти 85 млн. лв., от които 75.3 млн. лв. идват от ФнФ. „В края на ноември успяхме да попълним капитала изцяло, всички споразумения са подписани и вече сме готови да започнем да инвестираме в компании“, казва Евгени Ангелов, управляващ партньор в Silverline Capital. Той допълва, че заедно със съинвеститори на разположение за финансиране на компании ще бъдат почти 110 млн. лв.
В Silverline Capital освен Евгени Ангелов партньори са Диана Аладжова, която има опит във фонда Empower Capital, и Лойд Шулц, директор в Syntaxis Capital (един от големите мецанин фондове в Европа). Старши сътрудник е Марина Бучова, която е и инвестиционен мениджър в Empower Capital. Доскоро съдружник в компанията е и Иван Христанов, който се оттегля, защото влиза в политиката. Екипът може да бъде увеличен с още един или двама инвестиционни мениджъри. Фонд-мениджър на Silverline Capital е „Сълвърлайн партнърс“ ООД, където освен посочените съдружници на корпоративно ниво участва и River Styxx Capital (собственост на предприемача и финансист Елвин Гури).
Въпреки че процесът по формирането на фонда е дълъг, според Ангелов екипът е ентусиазиран не само за сегмента (по-зрели и във фаза на растеж компании), а и за времето, в което това се случва. Вече се разглеждат всякакви дружества, без ограничение в сектор или вертикала, като ще се търсят експортно ориентирани, независимо дали са продуктово ориентирани или в сектора на услугите. Важно условие е обаче те да са регистрирани в България.
Стратегията е да се инвестира в десетина компании, но с по-големи суми – между 2.5 млн. и 7 млн. евро, като при необходимост може да стигне и до 10 млн. евро с одобрение на инвеститорите. В зависимост от компанията участието в капитала може да е миноритарно или мажоритарно. Както при другите компании, създадени с основен ресурс от Фонда на фондовете, инвестиционният период на Silverline Capital е до края на 2023 г. И това ще е срокът да се инвестира в избраните компании. Екипът вече се е срещнал с представители на петдесетина дружества, което показва, че има интерес към предлаганите финансови инструменти. С три от компаниите вече има по-задълбочени разговори. „Заради по-краткия ни период ние започнахме да търсим компании още преди да наберем целия капитал на фонда, и скоро ще обявим първите инвестиции“, уточнява Ангелов.
Фондът е по-различен от другите компании за рисково и дялово инвестиране в България. Разликата е в това, че за първи път в страната ни с публичен ресурс се създава фонд за дялови и квазидялови (мецанин) инвестиции. Мецанин инвестицията е хибрид от дългово и дялово финансиране. Тя дава възможност на компании да привлекат рисково финансиране, без това задължително да води до прехвърляне на съществен дял в собственост на новия инвеститор.
„Чрез фонда ни компаниите имат цялата палитра от инструменти, от една страна, може да има изцяло дялова инвестиция, както нормалните фондове, а другата крайност е мецанин финансирането”, обяснява Ангелов. Той допълва, че фонд за дялово и мецанин финансиране е много нужен на пазара, защото у нас структурите, които инвестират в компании с милиони левове оборот и активи, са все още малко. Докато в същото време вече има много фондове, инвестиращи в стартъпи.
По собствените му думи 46-годишният Евгени Ангелов се е занимавал в кариерата си най-много с финансиране, банки и инвестиции. Отраства във Великобритания, където учи в Guildhall university. „Имах възможността да завърша университет на 19 години и да кандидатствам за работа в Европейската банка за възстановяване и развитие“, спомня си той. Това се случва през 1995 г., когато се включва в базово ниво на програма за анализатори на банката.
В продължение на осем години работи в институцията. Участва в проекти в областта на финансовите услуги, фармацевтичната, циментовата, химическата промишленост и недвижимите имоти в десет държави от Централна и Източна Европа.
През 2003 г. заминава за САЩ и в следващите две години завършва MBA към Harvard Business School. За кратко време работи на Уолстрийт в банка Lazard, но желанието му да се завърне в България надделява над перспективите за кариера отвъд океана и през 2005 г. той реализира този ход. Три години работи за голяма компания в областта на недвижимите имоти, а през 2008 г. основава фонда за дялови инвестиции в Югоизточна Европа Attria Capital Partners.
„По стечение на обстоятелствата съвсем случайно и нецеленасочено през 2009 г. се оказах в правителството, където работата бе много интересна“, спомня си Евгени Ангелов. Тогава той е назначен за заместник-министър в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. По това време е стартирана и българската програма за подпомагане на компании с пазарни инструменти Jeremie.
Две години по-късно вече е част от екипа на президента Росен Плевнелиев, където е съветник за инвестициите и икономиката.
След няколко години Ангелов се връща към финансирането. Включва се във фонда за инвестиции в „зелени проекти“ PostScriptum Ventures заедно с Димитър Енчев и Марк Крандъл. В момента той няма мениджърски функции в този фонд, а е само партньор.
Интересите му в дяловото и рисковото финансиране и участието му в програмата Jeremie го присъединяват към инициативата за създаване на Българска асоциация за дялово и рисково инвестиране. „Развитието на екосистемата на фондовете предполагаше и решаването на различни проблеми в бизнес средата, а за по-близък контакт с регулатори и администрация бе необходимо да има обединяваща организация“, споделя Евгени Ангелов, който е и председател на асоциацията.
Една от основните задачи на асоциацията е да помага на държавната администрация да разбере малко повече за индустрията на фондовете за инвестиции и техните нужди. „Всички фондове са събрали общо над един милиард лева, а техните портфолио компании вече са значителна част от българската индустрия“, обяснява Ангелов. Друга задача е да се информира и обществото за дейността на рисковите и дяловите фондове. Екипите на фондовете пък помежду си могат да споделят най-добрите световни практики, за да продължат да бъдат на лидерска позиция в региона. В помощ на стартиращите и растящите компании са изготвени най-различни документи, стандартни договори за инвестиране, както и обяснение на различните инструменти, чрез които може да се получи финансиране.
Според Евгени Ангелов бизнес средата в България се развива в положителна насока в последните години, но все още има какво да се направи. Българският бизнес е обособен в различни групи. При частните експортно ориентирани компании, както и при технологичните се забелязва сериозен бум всяка следваща година. „Невероятно е как се е повишило количеството на стартъпите в последните 10 години и колко по-зрели стават компаниите“, казва той. За съжаление, според него съществуват и компании, свързани с обществени поръчки, където трябва много да се работи, за да се подобри средата.
„Полъхва промяна и ако администрацията се кооперира с бизнеса, може да бъдем едно от топ местата в Европа“, казва Евгени Ангелов. „Това, което ни спира да бъдем по-добра държава, са няколко базови неща – здравеопазване и образование, както и електронизация на услугите, предоставяни от администрацията“, казва в заключение той.