Необходимост от по-съвременен Търговски регистър
За нуждата от модерна администрация в България се говори от години, но все още има много звена, в които трябва да се направят промени, за да бъде тя в помощ на бизнеса. Много от регистрите в страната не са свързани с подобните регистри в други страни от Европейския съюз и извън него, а това създава излишни проблеми за бизнеса, казва Александър Цветков, изпълнителен директор на оператора на софтуерната платформа за дигитално застраховане „Болерон“ АД.
За пример дава Търговския регистър, където данните за компаниите са само на български език и все още не е обвързан с европейски регистри. „Преди известно време искахме да бъдем приети за членове на електронната платформа на европейска компания и оттам не можаха да проверят в Търговския регистър кое е нашето дружество, кои са собствениците, финансовото ни състояние“, споделя той.
И тогава трябва да се направи легализиране на документи, да се посети нотариус и други институции, за да се оформят надлежно необходимите документи, за да се докаже, че тяхната компания е реално съществуваща и има дейност.
Според Цветков това е голям проблем и за чужди компании, които искат да инвестират в България или да закупят дял от българска компания.
„Когато регистрите не са направени по европейски стандарти и не са свързани, при необходимост проверки са много трудни или почти невъзможни“, допълва той. Друг пример, който дава, е, когато българска компания иска да си открие банкова сметка в чужбина, а справката от страна на чуждестранната институция през Търговски регистър е много трудна.
От гледната точка на работещ в застрахователната индустрия Александър Цветков казва, че лепенките, които трябва да се лепят по автомобилите (екостикери, за гражданска отговорност, за технически преглед), създават излишни трудности на целия бранш.
Тези стикери идват от печатницата в Гаранционния фонд, след това в застрахователните компании, оттам се разпращат по офисите в страната, откъдето ги взимат брокерите, за да ги насочат към клиентите. Според него логистиката за това струва милиони и средствата може да бъдат спестени с малки промени.
ЦЯЛАТА СИСТЕМА ОТ КАМЕРИ, КОИТО ПРОВЕРЯВАТ ТОЛ СИСТЕМАТА ЗА НАЛИЧИЕ НА ВИНЕТКА, МОЖЕ ДА ПРОВЕРЯВА И ВСИЧКИ ДРУГИ НЕЩА САМО ПО НОМЕРА НА АВТОМОБИЛА.
Друг проблем за решаване според него е навременното уведомяване за нарушения по Закона за движение по пътищата, което създава неудобства не само на бизнеса, но и на гражданите. При извършено нарушение нарушителят плаща глобата си след връчване на наказателно постановление, фиш или електронен фиш.
А това връчване понякога се бави с години. „Е-порталът на КАТ показва кога има невръчени документи, но за да бъдат връчени, трябва да се отиде до МВР или Пътна полиция, и след това да се плати, а това е губене на време и излишни нерви“, уточнява Цветков. Цялата тази бюрокрация ограничава събирането на средствата от нарушения в хазната, затруднява потребителите и реално няма наказания за неизрядните водачи на превозни средства.