Провалът на сделката между Arm и Nvidia е показателен за бъдещето на технологичния сектор
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Година и половина по-късно заявката на Nvidia да придобие Arm от Softbank приключи с провал. Двете компании обявиха във вторник, че се отказват от сделката заради “значителни регулаторни предизвикателства”.
Още при обявяването на сделката през септември 2020 г. беше ясно, че изпълнението ѝ ще бъде трудно. Въпреки фанфарите, които Nvidia и Arm надуха, компании като Google, Qualcomm и Microsoft изразиха притеснения от нея. Основната причина беше достъпът до иновативните дизайни на чипове на Arm.
Arm е британска компания, която не е особено популярна, но всъщност е една от най-важните в света. Дизайните на чипове, които тя осигурява, са част от милиарди устройства по света, от процесори и чипове за обработка на изображения в модерните автомобили, през вградени чипсети в носими и медицински устройства, до джаджи за умния дом, като рутери и термостати.
Най-съществената част от бизнеса на Arm обаче са дизайните, по които се разработват процесорите на практически всички смартфони на планетата, както и на все повече компютри. Архитектурата на Arm е от ключово значение за продуктите на Apple, Amazon, Qualcomm, Samsung и почти всяка друга хардуерна компания на планетата.
В този контекст придобиването от Nvidia беше напълно естествено да повдигне сериозни въпроси около бъдещето на Arm.
Нещо повече – Nvidia разчита на технологии на Arm за все повече от своите продукти. Освен чиповете, които произвежда за автомобилната индустрия, компанията залага на технологии на Arm за новите си продукти за центрове за данни, където има все по-големи амбиции.
От днешна гледна точка е невъзможно да направим оценка дали осъществяването на тази сделка наистина щеше да доведе до проблемен монопол от страна на Nvidia. Също толкова вероятно е компанията да беше спазила обещанието си и сделката да се окаже здравословна за Arm и технологиите, от които всички се възползват.
Погледната от по-далеч обаче тази сделка беше обречена по начало.
В продължение на много години големите технологични компании изглежда имаха пълната свобода да придобиват всяка компания, която си харесат. Това най-вече се отнасяше за по-малки стартъпи, като повечето сделки бяха достатъчно малки, че да останат незабелязани. Други пък бяха одобрявани от регулаторите, но години по-късно събудиха техните притеснения, след като стана ясно, че са ключови за доминацията на големите играчи в сектора.
Най-добрият пример за такава сделка е придобиването на Instagram от Meta (тогава Facebook) през 2012 г. Сделката на стойност 1 млрд. долара беше одобрена от регулатора в САЩ без притеснения, но десетилетие по-късно е обект на особено внимание от същия регулатор. Днес Instagram се оценява на над 100 млрд. долара и е една от най-важните части от бизнеса на Meta.
Друг добър пример за промяната в отношението на регулаторите е решението на британския регулатор за защита на конкуренцията от края на миналата година. Тогава стана ясно, че Meta ще трябва да разтрогне придобиването на Giphy – компанията за gif изображения. Това беше сделка на стойност 315 млн. долара, която Meta сключи през пролетта на 2020 г.
Сред мотивите на регулатора са притесненията, че сделката нарушава конкуренцията сред онлайн платформите. Ключов елемент е малката платформа за дисплей реклами, която Giphy има и според регулатора има потенциал да бъде конкурент на Meta. Естествено, технологичният гигант обжалва решението в съда, но то е показателно за промяната в подхода на регулаторите.
За разлика от преди, в последните години регулаторите по света все по-често говорят за потенциала на малките компании да бъдат нови технологични гиганти. Сделки, в които компании като Meta придобиват малки бизнеси, вече се гледат през призмата на евентуалното бъдеще. Ако малката компания има потенциал да конкурира големите след известно време, шансът е, че регулаторите ще предпочетат да я оставят независима.
В тази нова реалност е ясно, че сделки като придобиването на Arm ще са все по-голяма рядкост. Дали това ще позволи на нови играчи да се намесят в хегемонията на големите играчи предстои да разберем. Но оставянето на шанс за потенциален успех е нелошо начало.