Детското бъдеще на карта
Семейството на Крум и Симона Крумови работи в пълна хармония. Симона държи в ръце 11-месечния Оги в опит да го приспи. След няколко минути го подава на съпруга си, който умело го поема от ръцете ѝ и продължава с общата задача, докато двамата разговарят с екипа на Forbes.
На дивана наблизо е седнал 6-годишният им син Николай, който с любопитство наблюдава всичко ново и непознато наоколо и само от време на време се включва в разговора, за да потвърди колко много са му интересни образователните карти, които родителите му създават чрез издателството си Carrot.
Синхронът на цялото семейство личи отдалече – не само в общуването с тях, но и в бизнеса, с който двамата участници в клас 2021 на селекцията ни „30 под 30“ си поставят за цел да помагат на родителите да общуват пълноценно с децата си от ранна възраст, а децата да имат възможност да разгърнат своя потенциал.
Carrot създава образователни карти на различни теми – от карти за визуална стимулация за съвсем малки бебета, през карти с животни, плодове и зеленчуци, карти с държавите в Европа и Африка, карти за Земята и Космоса до професии, карти на емоциите и такива за финансова грамотност за ученици.
Възрастта, за която са подходящи картите, всъщност е по-скоро условна – те не идват с инструкции и всяко семейство може да ги използва според възрастта и нуждите на детето. Картите за животни например могат да подпомогнат проговарянето на деца на седем-осем месеца, а ученици в 5–6 клас могат с помощта на същите карти да сортират животните по континенти.
За Симона и Крум Крумови е важно целият досег до продукта им да е преживяване. Когато разработват картите, мислят за първия път, в който по-големият им син, тогава на година и половина-две, отваря подаръци за Коледа – радостта от това да скъса хартията, любопитството какво се крие вътре и усещането за откривателство. Затова продуктът им пристига в картонена кутия, самите карти са поставени в торбичка и са допълнително увити в шумоляща хартия. „Детето се докосва до три материала. Особено в ранна детска възраст това е много важно, предава ценен опит – обяснява Крум Крумов. – Дизайнът е изчистен, красив, без да бъде ненужно претрупано и шарено. Искахме да подходим с уважение към децата, да се погрижим за преживяването на нашия потребител.“
Самите карти са създадени с идеята за игра – от едната страна има изображение на животно например, а от другата е дадено описание, което позволява на детето да отгатне за кое животно става въпрос. Така заниманието може лесно да се превърне и в игра за цялото семейство.
ИНТЕРЕСЪТ КЪМ РАННОТО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ
отдавна е част от живота на Крум и Симона Крумови (и двамата днес са на 30 години). Родом от Троян, те заминават заедно да учат във Велико Търново, където Крум завършва психология и по-късно специална психология, а Симона учи филология, завършва и курс за Монтесори педагог.
Докато са в университета, двамата участват в продължение на близо три години като ментори в програми за деца в неравностойно положение и лесно могат да проследят какъв голям ефект има върху децата общуването с възрастни. Спомнят си например за дете, което не може да пише и Симона Крумова се заема да го научи. Детето не само постига бърз прогрес, но сега пише стихове.
Свои ментори наричат Анимари Димитрова и Златко Златков – актьори, които основават Училище по изкуства и занаяти „Димитър Екимов“ в село Русаля, за да предоставят възможност за образование и развитие на даровити деца от социално слаби семейства. Симона и Крум Крумови са част от екипа, който посреща първите деца в училището. „Там видяхме колко е важна ролята на родителя, колко отрано е нужно да се започне понякога с децата, за да могат те да разгърнат естествения си порив и потенциал“, обяснява Крум Крумов.
Желанието им да помагат на деца и родители придобива по-конкретни очертания след раждането на сина им Николай. От опита си знаят, че на пазара има много литература за ранно детско развитие по различни методики, но на практика не съществуват материали, които да се използват за прилагането им.
„Ние търсихме такъв инструмент за нашето дете, нещо, с което да се свържем, нещо, което да ни помогне да общуваме с него от най-ранна възраст и да го запалим да търси, да открива, да има интерес към света“, обяснява Симона Крумова.
Не успяват да намерят подходящ инструмент и решават да направят свой, който „да отговаря на нашия темперамент, на нашия модел на родителстване“.
Насочват се към карти, които да стимулират въображението на детето и да му помогнат да опознае по-добре света около себе си под формата на игра.
Когато родител и дете седнат да четат книга, те стоят един до друг и гледат в книгата. Това, което за нас беше важно и затова избрахме карти, е, че картите стоят между нас – ние сме един срещу друг, картата е в ръцете на един от двамата и има комуникация. Тогава не се потапяме в историята, тогава общуваме.
Детето има пространство да зададе всички въпроси, които иска да зададе, родителят има пространство да бъде насочен и да сподели всичко, което иска, на детето си
Първо създават комплект карти с животни и такъв с плодове и зеленчуци. Изображенията са на бял фон и са реалистични. „Когато дете на една-две години види лисица с триъгълна лилава глава и след това види в зоопарка истинска лисица, то започва да подлага под съмнение всяко нещо, което знае, затова за нас беше важно отрано на децата светът вкъщи да се представи такъв, какъвто те могат да го открият навън“, обяснява Симона Крумова.
Двамата родители бързо виждат как картите разпалват любопитството на сина им и желанието му да научава още и още. „Николай до година и малко беше опитал всички 72 плода и зеленчука на картите без драконов плод. Ходихме на пазара с картите и той ги търсеше. Заедно ходихме с картите да търсим и различните насекоми“, допълва жената.
Двамата със съпруга ѝ споделят в социалните мрежи направените от тях карти и как те влияят на развитието на детето им. Много техни приятели и колеги ги молят да направят карти и за тях и така постепенно се появява идеята за Carrot.
От своите ментори те са научили, че ако искаш да постигнеш нещо, трябва да му се отдадеш на 100%. Затова, когато през лятото на 2017 г. Крум Крумов започва работа като директор на отдел „Човешки ресурси“ в голяма компания за производство на храна за диви птици, му трябва само месец да осъзнае, че иска да се посвети изцяло на ранното детско развитие. „Изкарах един месец. Участвах в производствените събрания като част от мениджърския екип и си казвах „това няма никакъв смисъл за мен.“
Малко след това, през септември 2017 г., регистрират „Керът“ ООД, а заплатата на Крумов от работата му като HR става първата инвестиция в Carrot.
Отделят няколко месеца, за да изградят цялостната концепция, и започват постепенно да избират партньорите, с които искат да работят за създаването на картите.
В продължение на около два месеца целият бизнес процес се случва в дома им. Там пристигат готовите карти, които те комплектоват и изпращат. „Всичко ни беше вкъщи – под спалнята, която беше с вдигащ се механизъм, в моята част от гардероба“, казва Симона Крумова. Спомня си и момента, в който разбират, че бизнесът им има бъдеще. „Бяхме запълнили всички възможни рафтове с кутии и когато два дни по-късно всичко беше празно, си казахме, че нещата наистина са сериозни.“
Тогава решават, че им трябва склад. Наемат и един служител, който да им помага. Всичко това се случва първоначално във Велико Търново, а преди три години семейството се мести във Варна, за да може синът им да посещава центъра за ранно детско развитие „Детската къща“ – вдъхновен от педагогиката Реджо Емилия, на която са почитатели.
Carrot постоянно се развива. След първите направени карти идват тези за жизнените цикли – смяната на деня и нощта, промените, които настъпват при хората, животните, растенията. Следват карти с професии. Комплектът се състои от 72 карти, като към обясненията за всяка професия се включват и малки предизвикателства, които да помогнат на детето да усети по-добре какво означава да работиш едно или друго нещо.
Изключително много се гордеят с картите, развиващи емоционалната интелигентност, а именно комплектите „Аз чувствам“ – 72 карти с различни емоции, „Разкажи история“ – карти, които позволяват на детето само да създаде история и така развиват творческото мислене, и „Пътуваща Луна“ – разкази с отворен край, които срещат децата с теми като конфликти, самооценка, приемане на различията, работа в екип. „Използвали сме техники от психодрамата, които работят по много силен начин. Имахме възможност вече да ги представим на няколко международни форума с психотерапевти от цял свят. Това е нещо иновативно, с което много се гордеем“, обяснява Крум Крумов.
До момента са създали 15 комплекта, като последният е за финансова грамотност и е насочен към ученици. Докато текстовете за другите карти са авторски, тук разчитат на помощта на финансиста Наталия Тодорова, която да преведе децата през теми като инвестиции, банки, спестявания и дори криптовалути.
Симона и Крум Крумови виждат социалния аспект на своя проект в безплатното консултиране на родители, което практикуват от самото създаване на Carrot, като до момента са работили с над 900 семейства. „Ние сме до родителите понякога месеци наред. Даваме им идеи как да се използват картите – според нуждите и интереса на децата. Ние сме партньор на родителите и затова те се връщат“, посочва Симона Крумова.
Макар да са фокусирани върху социалния ефект на издателството си, те не изпускат от поглед и финансовия елемент от уравнението. „Винаги държим в главите си това, че не можем да си позволим да изоставим напълно бизнес частта, защото и останалото ще изчезне“, казва Крум Крумов.
Ръстът на компанията показва, че е така. Ако през 2018 г., когато стартира сайтът, Carrot отчита около 60 хил. лева оборот, за 2021 г. оборотът е над 240 хил. лева.
ПАНДЕМИЯТА НЕ УСПЯВА
да спре издателството да се развива. През 2020 г. Carrot започва да работи с все повече училища и детски градини, които поръчват комплекти за всичките си паралелки, и всичко изведнъж спира. За сметка на това обаче много родители имат възможност да прекарват повече време с децата си вкъщи и се нуждаят от инструмент, с който да се справят.
„Много родители „се срещнаха“ с децата си за първи път от много време насам. Търсеха в картите и консултациите с нас инструмент, който да им помогне. Родителите почувстваха по-голяма отговорност и към образованието на децата си, много родители за първи път видяха материала, който децата им учат, и потърсиха алтернативен начин да им го представят“, разказва Симона Крумова и допълва, че този нов интерес е успял да компенсира липсата на поръчки от учебни заведения.
И двамата чувстват, че този иначе труден момент всъщност им е помогнал да насочат картите именно към семействата, където смятат, че са най-необходими. „Искаме картите да достигнат до родители, които искат да погледнат на децата с повече уважение, вяра във възможностите им, което може да промени отношенията на децата и родителите за целия им живот оттук нататък.“
И бързат да уточнят, че една от мисиите им е да обяснят на хората, че грижата за ранното детско развитие няма нищо общо със свръхамбиции на родителите, а напротив – „да покажеш на детето, че има право да знае, че знанието ти дава свобода и щастие“.
Навън неусетно се е стъмнило. Оги вече спи в прегръдките на майка си, а Николай е сгушен до нея на дивана – той също е заспал, заслушан в историята на Carrot и на семейството им, която родителите разказват като приказка.