Борсовият оптимизъм се завърна
Много добра година. Обикновено това определение се използва, когато реколтата е голяма или произведеното вино е с високо качество, но в случая става дума за българския капиталов пазар, за който изминалата 2021 бе доста добра. Повод за това заключение са стартиралият успешно на Българска фондова борса (БФБ) Пазар за растеж на малки и средни предприятия BEAM и поскъпването на акциите на част от най-търгуваните компании. Вследствие на това оборотите на пазара се повишиха, стойността на индексите също. Общият оборот на БФБ за годината достигна до 819 млн. лв., със 106% повече от 2020 г. Броят на сделките се повиши с 42 на сто спрямо предходната година до 86 863. Основният индекс на борсата SOFIX достигна 635.68 пункта, с ръст 42% от края на 2020 г.
Броят на първичните публични предлагания на акции на пазара BEAM през миналата година беше седем, като набраните от тях средства достигнаха 23.5 млн. лв. И това носи положителни емоции, защото от 2007 г. на пазара не е имало толкова нови дружества за една година. Тогава, точно преди световната финансова криза, бе най-силната година за БФБ с общо 11 първични публични предлагания и общо 25 нови дружества. С разрастването на кризата обаче броят на желаещите да станат публични дружества рязко намаля и през 2008 г. акции на инвеститорите предложиха само три компании и този тренд се запази и през следващите години с единични нови излизания на борсата.
За радост на инвеститорите и въпреки новата криза, породена от пандемията ковид, още през 2020 г. две компании се престрашиха и направиха първично предлагане на акции – „Илевън Кепитъл“, и предлагане на акции от досегашни акционери – „Телелинк бизнес сървисис груп“. Паралелно с това фондовата борса подготви новия пазар BEAM и той стартира ударно в началото на 2021 г. с предлагане на акции от компанията за биометрични системи за сигурност „Биодит“.
Постепенно през изминалата година други малки компании се насочиха към този нов за България борсов пазар, интересът на инвеститорите растеше, а с всяко следващо дружество се повишаваше и нивото на презаписване на акции. Книжа на този пазар през годината предложиха още и автомобилната компания „Син Карс Индъстри“, инвестиционната „ИмПулс I“, компанията за недвижими имоти „Инфинити Капитал“, производителят на здравословни продукти и храни „Смарт Органик“, „Дронамикс Кепитъл“ и инвестиционната компания HR Capital. При акциите на последните две дружества, предложени на инвеститорите в края на годината, презаписването бе съответно над 4.5 и 11 пъти.
„Този пазар постепенно се налага като форма за набиране на капитал за стартиращи компании и очаквам, че повече ще го използват в бъдеще“, казва Ангел Рабаджийски, изпълнителен директор на инвестиционния посредник „Карол“ АД. Посредникът бе и най-активният през миналата година, като с негова помощ бяха осъществени пет от предлаганията на акции. Другите две IPO са реализирани с помощта на инвестиционния посредник „Елана Трейдинг“. „Този пазар е добра алтернатива за финансиране на стартиращи компании и в същото време дава нови възможности за инвестиции на индивидуалните инвеститори и взаимните фондове“, добави Радослава Масларска, изпълнителен директор на „Елана Трейдинг“ и председател на УС на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници.
Инвеститорите, купили акции на пазар BEAM, имаха възможност да реализират доста добра и бърза доходност. Цените на всички книжа се покачваха бързо с между 20 и 50% още в първите дни след регистрация за търговия. До края на годината някои от тях поевтиняха, но има и такива, които запазиха добрата доходност. Подобен пример е „Биодит“ с емисионна стойност 1 лев и цена 1.85 лв. в края на 2021 г. Още по-показателно е поскъпването при акциите на „Дронамикс Кепитъл“ с емисионна стойност 1.10 лв. за акция при предлагането на 2 декември и цена 2.20 лв. на 30 декември миналата година.
BEAM (Bulgarian Enterprise Accelerator Market) е пазар, организиран от БФБ, който дава възможност на малкия и средния бизнес за набиране на капитал при по-облекчени условия в сравнение с регулирания пазар, като в същото време им предостави сходни предимства на тези на публичните компании. Регистрираните на този пазар компании могат да наберат до 3 млн. евро капитал, без да е необходимо да имат проспект, одобрен от Комисията за финансов надзор (КФН).
Инвеститорите обаче трябва да знаят, че с регистрирането на пазара BEAM съответната компания не е публично дружество. Поради тази причина и изискванията за разкриване на информация, свикване на общи събрания и отчетност са облекчени. Акционерите в дружествата от този пазар нямат задължение да отправят търгово предложение към останалите акционери след придобиване на определен процент от акциите. По подобие на компаниите от регулирания пазар на борсата и при BEAM реализираната от физически лица печалба от търговия с акции не се облага с данък, но срокът е до края на 2025 г.
„Интересът към новите компании от страна на индивидуалните инвеститори ще продължи, но те трябва да знаят, че и на този пазар, както на всички други, има риск“, казва Радослава Масларска. Според нея те трябва да отчитат факта, че на BEAM може да се регистрират компании, които нямат почти никаква история и са в началото на своето развитие и реализация на стратегиите си. При липсата на изискване за потвърден от КФН проспект, за инвеститорите в подобни стартиращи компании е важно да потърсят повече информация за тях, преди да вложат средствата си.
Въпреки интереса към BEAM през миналата година инвеститорите не изоставиха основния пазар на БФБ. Интересът към някои от книжата бе голям и това се отрази в покачване на цените им в пъти. Акциите на едно от най-новите дружества, „Илевън Кепитъл“, което направи борсовия си дебют преди две години, поскъпнаха до 24.80 лв., или с 265% в края на 2021 г. спрямо края на предходната година. Добрите резултати на някои от дружествата в портфолиото на компанията за рисков капитал и очакванията за реализиране на печеливши излизания от инвестиции бяха движещата сила на това поскъпване.
Другият хит на изминалата година бяха книжата на компанията за производството на IoT („Интернет на нещата“) продукти „Алтерко“, цената на които се повиши с 257% до 24.80 лв. Повишаващите се продажби на продукти, основно на пазарите в Германия, Италия и САЩ, доведоха до ръст на цените на акции и пазарна капитализация на компанията над 500 млн. лв. В края на ноември миналата година „Алтерко“ стана първото българско дружество, чиито акции се търгуват на Prime Standart сегмента на Frankfurt Stock Exchange (FSE).
От няколко години „Доверие Обединен холдинг“ е сред любимите на инвеститорите в България дружества, основно заради доброто корпоративно и разумното управление на компаниите от портфейла. Акциите на холдинга поскъпнаха през 2021 г. със 189% до почти 10 лв. на акция.
Според Ангел Рабаджийски в момента има инвестиционен глад към интересни компании и идеи. „Новите компании на борсата може да изместят старите „уморени“ дружества във фокуса на инвеститорите. Това ще доведе до появата на интересни сегменти от икономиката, които досега не са виждани на нашия пазар“, допълва той. Със сигурност обаче успехът на реализираните през миналата година IPO и най-вече големият интерес от страна на инвеститорите ще провокират и други стартиращи и развиващите се компании да погледнат към фондовата борса. Засега представителите на една компания – „Бий смарт текнолоджис“, са заявили интерес да търсят финансиране през фондовата борса, но все още не са решили кога да бъде този момент.
Една от промените при пазара BEAM, която може да насочи още компании към него, е увеличаването на размера на средствата, които могат да бъдат набрани на него без изискване за проспект. Предложението на много от пазарните участници е прагът да бъде увеличен на 8 млн. евро, каквато възможност дава Регламентът на Европейския парламент. Ако това стане, не само стартъпи и малки компании, а и развити такива може да направят IPO на този пазар.
Материалът има аналитичен характер и не е препоръка за покупка или продажба