Да обуеш Джон Сноу
От „Междузвездни войни“ до „Игра на тронове“ – една българска компания оставя своята следа в Холивуд. Преди близо десетилетие базираният в Пещера производител на обувки и компоненти за обущарския бранш Ingiliz Group решава да препозиционира своя бранд Ingiliz в премийния луксозен сегмент. Благодарение на смелото за онзи момент решение днес компанията може да се похвали с поява на произведени от нея продукти в редица от най-големите филмови и телевизионни продукции.
Въпреки грандиозния успех началото е повече от скромно. Ingiliz Group е основана през 1996 г. от Гюрсел Ингилизов, който се възползва от натрупания от семейството му опит в бранша. „Преместих се да уча в обувния техникум в Пловдив през 1979 г.“, спомня си Ингилизов. След като завършва през 1983 г., той изкарва първо стаж в пловдивския обувен завод „Петър Ченгелов“, преди да започне работа обратно в Пещера в местния обущарски колос „Васил Мулетаров“. Там той заема различни позиции като технолог и моделиер и усъвършенства своите умения. Междувременно в завода работят както неговата майка, така и майката на неговата съпруга.
„След този период от време аз започнах да си мисля как бих могъл да започна собствено производство и през 1996 г. идеята узря“, казва Ингилизов. С малко набрани средства от работа в чужбина Ingiliz Group стартира дейност през октомври 1996 г. в помещението на бивше заведение в Пещера. Така на площ от петнадесетина квадратни метра и с помощта на две шевни машини семейството на Ингилизов започва да произвежда първите продукти на компанията.
„Стартът беше чудесен, но животът му не беше дълъг“, споделя Ингилизов. Вследствие на хиперинфлацията по време на Виденовата зима младата компания е принудена да преустанови дейност. „Това, което произвеждахме, ако го бяхме продали, после със същите пари не можехме да купим материали“, спомня си Ингилизов. Въпреки това той не се отказва от своето начинание и още през март 1997 г. започва отново постепенно да възобновява производството.
Още от самото начало компанията се фокусира върху производството на моден продукт, насочен основно към местния пазар. Благодарение на това, че в онзи момент позициите на много от държавните обувни заводи започват да отслабват, а част от тях дори спират да функционират след приватизацията им, Ingiliz Group успява да създаде отлично функциониращи отношения с множество местни дистрибутори, които помагат на компанията да се позиционира във всички големи градове в България. Предвид устойчивото търсене на продукта от компанията започват да подбират все по-внимателно къде се продават техните продукти, следвайки своята визия и цели за това къде трябва да се позиционира.
Междувременно производителят на обувки се нанася в първия си собствен цех през 2000 г. Четири години след старта Ingiliz Group закупува подготвяща се за мебелния сектор сграда, като я довършва и своевременно се нанася. Преместването отваря възможност и за нови производствени дейности, като компанията прави изключително смел залог, като стартира първия цех за калъпи в страната. Самите калъпи представляват заготовка, която е необходима за всички обувни производства.
„До онзи момент ходехме в Италия и Турция, за да купуваме калъпи, с които да произвеждаме нашите собствени обувки“
Компанията изгражда нов цех през 2004 г., където изнася и част от производството на калъпи. Три години по-късно Ingiliz Group започва нов строеж, благодарение на който през 2009 г. успява да събере всички производства на една място – на калъпи, саи, табани и ходила, както и дейностите по разкрояване, ушиване и сглобяване. Това е и мястото, което и към този момент остава дом на компанията.
С течение на времето все по-отговорна роля в семейния бизнес започва да поема синът на Ингилизов – Ремзи. Именно под въздействието на представителя на младото поколение идва и ключовото решение през 2013 г. Ingiliz Group да заложи на високото качество на производството и да препозиционира собствения си бранд в премийния луксозен сегмент.
ОСВЕН ИЗКАЧВАНЕТО В ПО-ВИСОК СЕГМЕНТ КОМПАНИЯТА
взема и поредното си смело решение, чиито плодове бере към днешна дата. „Когато препозиционирахме бранда, решихме да прекратим и работата с дистрибуционната мрежа, защото искахме да изведем продукта на друго ниво и виждахме бъдещето на онлайн търговията“, разказва Ремзи Ингилизов. Това начинание преобръща всички процеси в компанията и налага един изцяло нов модел на профилиране и таргетиране на клиенти, който отнема време, за да бъде изгладен.
Самото начало е допълнително затруднено, защото в онзи момент електронната търговия в България все още е екстравагантно начинание, в което единици компании са се впуснали. Именно затова Ingiliz Group към онзи момент се въздържа от това да пренесе и другия клон на своята дейност – производството на компоненти за други компании от обувната промишленост, в премийния сегмент.
С течение на времето обаче изникват и проблеми. За персонала става трудно да ротира между поръчки, при които трябва да бъде изпипан всеки детайл и да бъде постигнато безупречно качество, с такива, при които крайният продукт е от по-нисък клас и производството му трябва да бъде осъществено във възможно най-кратки срокове. „Така решихме да започнем да приемаме само такива поръчки, които отговарят на нашите критерии за качество и отговарят на начина, по който искаме да работи нашият персонал, вместо да скачаме от клон на клон“, казва Гюрсел Ингилизов.
В синхрон с изкачването на продуктите на компанията на едно по-високо ниво постепенно Гюрсел и Ремзи Ингилизови започват да консолидират и вижданията си за следващите крачки в развитието на компанията. През 2017 г. двамата достигат до общата идея, че трябва да приведат линията на развитие на бизнеса към своето споделено разбиране и философия за живота, касаещи опазването на околната среда за следващите поколения. Така се ражда „Стратегия 2017“, предвиждаща пречупването на всички производствени процеси на Ingiliz Group през призмата на зеления бизнес и постигане на нулев въглероден отпечатък. „Всяка стъпка, която сме направили оттогава, е ориентирана към постигането на тези цели“, казва Ремзи Ингилизов.
Първата сериозна крачка, предприета в съответствие с новата стратегия, е крупната инвестиция от 3.6 млн. лева в нов цех за калъпи. „Такава инвестиция в нещо, което е все още технологично неизпробвано как работи в симбиоза със зелената идея, беше може би дори по-голяма лудост от преминаването към интернет магазина през 2013 г.“, споделя Ремзи Ингилизов. Самият цех включва редица зелени технологии, които не могат да бъдат открити на друго място.
Благодарение на обновения машинен парк, както и въвеждането на патентована от компанията рецепта за продукта, произведените от Ingiliz Group калъпи могат да бъдат рециклирани след приключване на жизнения им цикъл. Едновременно с това целият технологичен отпадък също се рециклира и така създава едно напълно безотпадно производство.
Това обаче има и своите трудности. Произведеният продукт отговаря на нуждите на луксозния сегмент, но в България не са много компаниите, които оперират в него.
„Много е сложно да го продаваме тук, защото част от фабриките работят на ишлеме и търсят ниска цена, а тези, които имат собствен бранд, са предимно в средния и ниския ценови сегмент“
Въпреки това компанията е единственият производител на калъпи в България, а и в съседните Гърция и Северна Македония няма нито един, което отваря достатъчно голяма ниша. Единственият конкурент в региона е вследствие на италианска инвестиция в Румъния, но произвежданият там продукт не е в зеления сегмент.
Освен при изготвянето на калъпите Ingiliz Group доразвива зелената идея и при цялостното производство на собствения си бранд продукти. На първо място, компанията въвежда високоефективна система за намаляване на отпадъка при разкрояване на кожите. „Системата е единствена в България, като има едва четири работещи такива в цяла Европа“, обяснява Ремзи Ингилизов.
Тъй като от Ingiliz Group използват единствено кожа, която е остатъчен продукт от месопреработвателната промишленост, много често тя има белези от живота. При разкрояване стандартно отпадъкът е между 25% и 30%, но интегрираната от компанията система позволява откриването на проблемните места и оптимизиране на процеса и свежда отпадъка до едва 5%. Компанията вече има и идея как да бъдат оползотворени отпадъците от разкроената кожа, но инвестицията там все още не е осъществена.
Друг основен генератор на въглеродни емисии при производството на обувки са лепилата на ацетонова база, които Ingiliz Group е заменила с такива на водна основа. Тук обаче компанията среща проблем, тъй като такъв тип лепила са налични за ушиването на саи, но не и за сглобяването на финалния продукт. „Благодарение на една италианска фабрика, с която работейки на принципа проба – грешка в един дълъг период от време разработвахме такъв тип продукт, вече и в този отдел имаме имплементирано лепило на водна база“, споделя Ремзи Ингилизов.
Докато компанията е фокусирана в повишаване на природосъобразността на своето производство, пред нея изниква поредното голямо предизвикателство. Пандемията нанася сериозен удар по обувния бизнес, като най-сериозно се отразява на търсенето на компоненти.
INGILIZ GROUP ОБАЧЕ СЕ ВЪЗПОЛЗВА ОТ ДОБРОТО СИ ОНЛАЙН ПОЗИЦИОНИРАНЕ
и нарастващата електронна търговия, за да разшири производството под собствения си бранд, което частично да смекчи удара по бизнеса с компоненти. „През 2019 г. постигнахме рекордно високи продажби под собствения ни бранд, които впоследствие нараснаха със 70% през 2020 г. и с още 50% през 2021 г.“, казва Ремзи Ингилизов. Наистина последните официални данни за бизнеса на компанията са за 2020 г. – тогава Ingiliz Group обявява оборот 7 млн. лв. при печалба близо 2 млн., но и двата показателя падат (съответно с 13 и 8%) заради пандемията.
Въпреки това компанията продължава да следва своята стратегия и през 2021 г. прави нова мащабна зелена инвестиция в изграждането на соларна инсталация с инсталирана мощност 350 kW. Покривната фотоволтаична система ще позволи на компанията да задоволи приблизително всичките си енергийни нужди, като едновременно с това спестява по 386 тона въглеродни емисии на година.
Междувременно Ingiliz Group придоби и нова сграда, която възнамерява да трансформира в новия си зелен завод. По предварителни сметки компанията ще инвестира около 15 млн. лева в новата си производствена база, с която планира да увеличи и настоящия си капацитет от около 100 хил. чифта обувки на година.
Плановете на компанията включват и сериозна международна експанзия на бранда Ingiliz, която ще бъде фокусирана в Европа и САЩ. Първите крачки в тази посока вече са направени, като Ingiliz Group вече преговаря с шоуруми в Ню Йорк и Париж, където се надява да бъдат изложени някои от бъдещите колекции. За осъществяването на експанзията компанията ще търси да привлече до 6 млн. лева външен капитал, чрез които да навлезе на пазарите и да разгърне операции там.
Пред компанията обаче продължава да има и сериозни предизвикателства. От една страна, ефектите на пандемията все още не са преминали изцяло, а от друга, вече се наблюдава сериозна инфлация на цените на материалите, необходими за различните производства, както и на самите машини за тях.
В същото време възможностите продължават да изникват. От Ingiliz Group вече са изработили продукт за Парижката опера и балет, откъдето чакат одобрение и първа поръчка. Отделно, обувките на компанията през тази година ще се завърнат на телевизионния екран като част от новия сериал House of the Dragon, по романа на Джордж Р. Р. Мартин „Огън и кръв“.