Spotify: Отвъд звуковата бариера
По обед в края на октомври, на 71-ия етаж в четвъртата сграда на Световния търговски център в Ню Йорк, точно над Уолстрийт, Даниел Ек върви по полирания бетонен под на централата на Spotify. Минава край лъскави скулптури на слушалки, направени от метал в неонов цвят, луксозни ложи за VIP рекламодатели и шумоизолирани студиа за записи на подкасти, създадени специално според изискванията на звездите. Влиза в просторно кафене, оборудвано с концертно осветление.
Помещението е подготвено за обяд на борда на директорите на Spotify. За гостите е предвидена изненада – изпълнението на кънтри дуета Brothers Osborne, чийто хит „Остани още малко“ (Stay a Little Longer) има над 180 млн. слушания през музикалната платформа на Ек. Току-що Spotify е обявила финансовите си резултати за третото тримесечие на 2021 г. и на 38-годишния Ек, който описва себе си като избягващ интервютата интровертен инженер, му предстои една от редките обществени изяви.
Този ден шведът, с обръсната глава и с брада, е на крака от пет часа сутринта. Разговаря по телефона с финансови анализатори, дава интервюта и организира таун хол за близо 200 служители. „Странно е, защото се срещаме присъствено за първи път от две години – казва Ек, който е облечен с черни джинси, черно велурено яке и кожени лачени обувки. – Цари невероятна, топла атмосфера. Всички се прегръщат и ръкопляскат.“
Съществуват милиарди причини за празнуване. Няколко часа по-рано Spotify е публикувала впечатляващи тримесечни резултати, предизвикали фурор на Уолстрийт, в света на музиката и в медиите. Резултатите показват 2.9 млрд. долара приходи – ръст с 27% в сравнение със същия период на предходната година. Постъпленията от реклама са близо 375 млн. долара, което е увеличение със 75%. За периода активните потребители на услугите на Spotify са нараснали с почти 20% до над 380 млн., а потребителите, които плащат за услугите на платформата, вече достигат 170 млн. На фона на финансовите резултати акциите, които през по-голяма част от 2021 г. бяха в застой, поскъпват с 10%, добавяйки 5 млрд. долара към пазарната стойност на компанията, която през лятото на 2021 г. за първи път надвиши 50 млрд. долара.
Spotify изминава дълъг път от момента, в който Ек позира преди десетина години за корицата на Forbes в първата селекция „30 под 30“, облечен против волята си с костюм и вратовръзка и от притеснение преди това е обърнал няколко уискита. През 2012 г. Spotify разполага с едва 500 служители, продажбите ѝ възлизат на 300 млн. долара, а активите ѝ – на 2 млрд. долара. Стрийминг услугата се е появила на американския пазар от едва три месеца. В наши дни платформата на Ек се използва от потребители от 184 държави, разполага със 7400 служители и реализира 9.7 млрд. долара годишни печалби. Spotify е на борсата от 2018 г., а Ек, който през 2012 г. на хартия разполагаше с богатство от 300 млн. долара, сега притежава 4.4 млрд. долара.
„Spotify беше движещата сила, благодарение на която стотици милиони хора се превърнаха от пиратски потребители в потребители, които си плащат“, отбелязва Шон Паркър. Той е съосновател на услугата за обмен на музика Napster и бе смятан за един от най-големите пирати на музикални продукти, преди да се превърне в първия президент на Facebook и инвеститор в Spotify.
„Няма да е преувеличено да кажем, че Даниел спаси музикалната индустрия.“
В наши дни звукозаписните компании действително печелят огромни средства от стрийминга на музикални продукти. Когато Spotify стъпва на пазара в САЩ през 2011 г., продажбите на стрийминг услуги възлизат на едва 600 млн. долара, или 4% от годишния оборот в световната звукозаписна индустрия. През 2020 г. продажбите достигат 13.4 млрд. долара, което представлява 62% от общия оборот в сектора. През миналата година Spotify е платила 5 млрд. долара на притежателите на права (предимно големи звукозаписни компании), които прехвърлиха около 500 млн. долара от тази сума към изпълнителите. „Нека бъдем реалисти. Никога не съм смятал, че Spotify ще окаже толкова голямо влияние в културен и финансов план.“
Сега той иска да отиде още по-далеч. Нека другите медийни гиганти да се борят за гледания. Spotify ще се бори за количество прослушвания. „Всички подценяват аудиопродуктите. Оборотът в този сектор би трябвало да възлиза на няколко стотин милиарда долара – казва Ек. – Нишата за аудиопродукти е наша.“
В наши дни голяма част от пазара на аудиозаписи е фрагментиран, като делът на аналоговите продукти е шокиращо висок. Радиото – технология, създадена преди 135 години, се оказва по-жизнеспособна от музиката на китариста на Rolling Stones Кийт Ричардс. По данни на компанията за анализи WARC всеки ден старомодната медия достига до 3 млрд. души, а приходите ѝ от реклама възлизат на 30 млрд. долара на година. „Само в САЩ две трети от разходите за аудиореклама отиват за обичайните радиопредавания – отбелязва Ек. – Тази огромна сума ще пренасочим към аудиореклама в онлайн формат.“
Благодарение на шведския предприемач Spotify се превръща в платформа за всякакъв вид цифровизирани аудиопродукти – не само музика, но и новини, подкасти, разговори на живо, аудиокниги и различни образователни формати. Ек иска да предостави на авторите на съдържание необходимите инструменти, за да могат те да създават нещо ново, с ново звучене. Планира се всичко да работи с помощта на алгоритми на Spotify, разработени с помощта на изкуствен интелект, които да предлагат персонализирани продукти за всеки слушател. Това, което постигнаха TikTok, YouTube и Instagram в света на снимките и видеозаписите, Ек иска да постигне в света на аудиозаписите.
„Откакто хората започнаха да използват лесни за употреба камери, производството на видеопродукти се превърна от екзотика в нещо обичайно. Същото трябва да се случи и с аудиопродуктите – казва Мери Мийкър, основател на компанията за рисков капитал Bond и дългогодишен автор на влиятелния доклад Internet Trends. – Усъвършенстването на процеса на създаване на аудиозаписи и възможността за свързване на милиони хора носят огромен потенциал.“
КОГАТО ШВЕДСКАТА КОМПАНИЯ SPOTIFY СТЪПВА НА АМЕРИКАНСКИЯ ПАЗАР
през 2011 г., в музикалния сектор цари хаос. Звукозаписната индустрия закъснява с цифровизацията и търпи огромни загуби заради пиратството и сайтове за споделяне на файлове като Napster. След като господството на компактдисковете приключва в края на 90-те години на миналия век, за индустрията настъпват трудни времена. През 2011 г. приходите на звукозаписните компании възлизат на едва 15 млрд. долара – с 40% по-малко от регистрираните десетина години по-рано 24 млрд. долара.
Тогава на сцената се появява Ек. Той е израснал в недружелюбния стокхолмски квартал „Рагсвед“. От малък проявява наклонност към музиката и програмирането. В гимназията прави уебсайтове за местни компании, след което отпада през първата си година в университета, за да създаде стартъп за дигитална реклама. Впоследствие го продава на шведската компания за онлайн продажби TradeDoubler за над 1 млн. долара. Едва 22-годишен Ек си купува едно Ferrari и си поръчва бутилки в модерните стокхолмски клубове, преди животът на рокзвезда да го тласне към депресия. Тогава напуска града и се заселва в отдалечена къща в провинцията, за да се съсредоточи върху миксирането на музика. През 2006 г. започва да си партнира със съоснователя на TradeDoubler Мартин Лоренцон, който сега заема позицията на председател на Spotify и разполага с богатство от 5.8 млрд. долара благодарение на факта, че е осигурил основната част от финансирането в първите дни на стрийминг услугите. Двамата създават сайт за музика, чиито приходи се осигуряват от реклами. Техният сайт обединява простотата на използване на iTunes, скоростта на Google, възможностите за споделяне на Facebook и огромната музикална библиотека на Napster, но най-важното – той е легален.
„Нека бъдем реалисти. Никога не съм смятал, че Spotify ще окаже толкова голямо влияние в културен и финансов план.“
Предизвикателството пред двамата партньори отчасти е от технически, отчасти от юридически характер. Ек упорито разработва проект, който работи безпроблемно на настолните компютри и бързо нарастващия брой мобилни телефони. Инженерите на Spotify създават умна система за разпространение на музика, която използва комбинация от физически сървъри, облачни технологии и споделяне на файлове между потребителите, която осигурява на милиони хора достъп до десетки милиони песни едновременно.
По отношение на юридическите въпроси всичко се оказва по-сложно. Заради дългогодишното пиратство в интернет звукозаписните компании се страхуват да предоставят права, особено на доставчици на безплатна услуга, чиито приходи идват главно от реклама. След като Spotify стъпва в Европа, на Ек са му необходими три години, за да получи авторските права, за да излезе на американския пазар. „Даниел можеше да се появи на пазара в САЩ по-рано, като подпише някаква неизгодна сделка, която би унищожила компанията – казва Паркър. – Той обаче прояви желязна воля, за да устои на опитите на звукозаписните фирми и изпълнителите да използват компанията за собствените си интереси.“
Тази желязна воля превръща Spotify в златна мина за инвеститори, които първоначално инвестират в нея, и за музикалната индустрия като цяло, защото акциите на музикалните компании напоследък се търгуват на рекордно високи нива. За последните 12 месеца книжата на Warner Music Group поскъпнаха с 50% и пазарната капитализация на компанията достигна 20 млрд. долара. Стойността на Universal Music Group, която неотдавна се отдели от френския медиен конгломерат Vivendi, сега възлиза на почти 50 млрд. долара.
Най-изненадващото нещо е, че Spotify запазва лидерството си дори след като интернет гигантите Apple, Alphabet и Amazon пускат на пазара конкурентни продукти. „Големият успех на Apple [в началото на новия век] е свързан с iPod. Те изграждат собствен музикален бранд – казва Паркър. – Малцина вярваха, че Spotify ще оцелее, след като плеърът iTunes е вграден в милиарди айфони и компютри.“ Разбира се, Applе остава важен играч на този пазар, със 70 млн. абонати през 2020 г. (YouTube Music има около 50 млн., а Amazon Music – 55 млн.). Но и трите гиганта изостават далеч от Spotify с нейните 170 млн. плащащи потребители. При това Apple и Amazon не предлагат безплатна услуга с реклами. Spotify обаче го прави и така привлича допълнително 220 млн. потребители. „Навремето музиката с рекламни паузи беше предназначена само за абонати – отбелязва Ричард Грийнфилд, който е партньор в компанията за проучване на медийния пазар LightShed Partners. – Сега това е голям пазар, на който Spotify няма конкуренция.“
Компанията получава предимство благодарение на нейния продукт, позволяващ музика да се слуша от всяко място, както и на нейните плейлисти, които могат да се споделят (в момента те са близо 4 милиарда). При това Spotify е първата, която предлага стрийминг модел, какъвто потребителите предпочитат пред платените варианти за сваляне на музикално съдържание или пред пиратските продукти. Междувременно се оказва, че потребителите трудно се отказват от услугите на Spotify – след като веднъж си направят библиотека, те са по-малко склонни да се прехвърлят към други доставчици на стрийминг услуги. Изключителното фокусиране върху бизнеса и формулирането на ясна мисия също помагат. „Музиката е на 27-мо място в приоритетите на Apple – казва Ек. – Най-добрите специалисти по аудиозаписи идват в Spotify, защото ние сме фокусирани в тази дейност. Ако искате да си купите безпилотен автомобил, не идвайте при нас.“
И макар Spotify да е новата Мека в света на музиката, акциите на компанията напоследък бяха спрели своето поскъпване. За 12 месеца те бяха отчели ръст от общо 4%, изоставайки от индексите S&P 500 и Nasdaq, които за същия период поскъпват с 30%. Инвеститорите не са особено доволни от ниската доходност и влиянието на големите звукозаписни компании върху Spotify. Тъй като платформата на Ек не притежава правата върху излъчваната музика, то 70% от всеки получен долар отиват при собствениците на правата (които впоследствие, в зависимост от договореностите, плащат на изпълнителите). Spotify никога не излиза на годишна печалба. Загубите ѝ през миналата година се утроиха до 713 млн. долара. „Вниманието ми е насочено към паричния поток. Той е положителен и ние сме независими – отбелязва Ек, свивайки рамене. – Не печелим, защото не спираме да инвестираме. Искаме да се разрастваме, защото в края на тунела ни чака голямата награда.“ За да излезе от тунела, шведският предприемач прави огромен залог върху подкастите.
ПОЯВАТА НА ПОДКАСТИ В SPOTIFY Е ПЛОД НА ЩАСТЛИВА СЛУЧАЙНОСТ
През 2017 г. Ек забелязва нещо странно на един от най-големите пазари за компанията – германския. С цел да оптимизират излъчванията, музикалните компании започват да публикуват аудиокниги. Само че Spotify е направена за слушане на триминутни песни, а не на 30-минутни глави от книги. Потребителското усещане се оказва ужасно. Превъртането напред или назад става трудно. Главите в аудиокнигите се възпроизвеждат хаотично. Въпреки това някои книги правят пробив и заемат високи места в класациите – редом до най-новите поп хитове. „Това ми показа, че вече можем да излезем извън сферата на музиката“, разказва Ек.
Пазарът на подкасти, на който в началото дълго време доминира Apple, очевидно е готов за революционни промени. „Подкастите все още трудно се зареждаха за слушане. Рекламата в тази сфера беше слабо развита и потребителите много трудно успяваха да намерят нови и интересни предавания. Подкастите не можеха лесно да се слушат в автомобила или през слушалки – казва Ек. – Тогава осъзнахме, че всичко, което бяхме разработили за музикалните продукти, може да се адаптира за подкастите.“
В началото този сегмент е малък и неразвит. Повечето хора възприемат Spotify само като музикална компания. Въпреки това Ек решава да играе смело. „Съобщих на екипа си, че скоро ще обявим публично, че заделяме 1 млрд. долара за подкасти. Те ми казаха, че целият пазар не е на такава стойност. Отговорих им, че след нашето съобщение това ще се промени – спомня си Ек с усмивка. – Сумата беше достатъчно голяма и това беше важно за вас. Аз не заложих цялата компания, но стойността на залога показа на всички, включително и на нас, че намеренията ни са сериозни.“
Spotify възниква като технологична компания, но се хвърля с главата напред в създаването на съдържание. Ек наема ветерана от телевизионния екран Даун Остроф, който в началото на новия век оглавява американските телевизионни канали UPN и CW, а впоследствие и мултимедийната компания Cond Nast Entertainment, за да събере поредица от шоупрограми и да разработи машина за реклами, която да ги финансира.
През 2019 г. Spotify плаща 194 млн. долара за престижната мрежа за подкасти Gimlet Media, 55 млн. долара за студиото Parcast, което прави подкасти за реални престъпления, и 190 млн. долара за мрежата на Бил Симънс – Ringer, която създава подкасти на спортни и културни теми.
За да си осигури инструменти за изработването на подкасти, Spotify плаща 154 млн. долара на производителя на софтуер за запис на шоупрограми Anchor и още 236 млн. долара, за да придобие рекламната мрежа Megaphone.
През 2021 г. Spotify вдига шум с подписването на няколко лицензионни споразумения със звезди от света на подкастите. Говори се, че компанията е платила 60 млн. долара за серията подкасти на Алекс Купър – Call Her Daddy, и 100 млн. долара за подкастите The Joe Rogan Experience на комика Джо Роган, създател на едни от най-популярните и скандални подкасти в САЩ. (Spotify отказа да коментира сумите по сделките.) След това платформата на шведския предприемач сключва партньорски споразумения с известни личности, които активно създават подкасти, като Барак и Мишел Обама, принц Хари и Меган Маркъл, Ким Кардашян и режисьора Ава ДюВеней. „Това беше стратегия, съставена от няколко елемента – коментира Остроф. – Трябваше да създадем каталог с възможно най-много подкасти, да привлечем известни водещи, а след това да намерим знаменитости, които да пробват силите си в записването на подкасти.“
През февруари 2021 г. Spotify създава собствена рекламна мрежа, чрез която марките да могат да таргетират реклами към слушателите в над 3 млн. подкаста. И докато Apple, основният конкурент на Spotify, е известна с това, че не обича да споделя данни със своите рекламодатели, като ефективност на рекламата например, то Spotify следва съвсем различна политика – предоставя множество аналитични инструменти, за да помогне на брандовете и създателите на реклами да измерват ефективността им и да получават ясна информация за аудиторията.
Създателите на подкасти харесват тази политика. „Можем да използваме една метафора на Националната спортна асоциация на колежите в САЩ: преди [Spotify] ние бяхме един независим университет, който се опитваше да се конкурира с големите батковци от Югоизточната конференция – казва Бил Симънс, известен с подкастите си на спортна тематика. – Сега правим два пъти повече подкасти от преди, а качеството и разнообразието са невероятни.“
Базата данни на Spotify е огромно предимство в стрийминг сектора. „Те ни позволяват да придобием по-цялостна представа и това е голям плюс – твърди Симънс. – Така разбираме какво още трябва да направим и какво не правим правилно.“ Например подкастът на Симънс за американски фентъзи футбол първоначално не оправдал възложените на него надежди, но анализът на данните впоследствие показал, че конкурентите са успявали да привлекат повече последователи, защото са започвали излъчванията на техните подкасти доста преди началото на сезона на Американската футболна лига. Симънс също решава да започне да излъчва по-рано своите подкасти и така броят на неговите слушатели нараства. Шефът на Gimlet Media Лидия Полгрийн използва метричните данни на Spotify, за да разработи програма от подкасти за реални престъпления, които обединяват характерната за таблоидите драма с постиженията на Gimlet в сторителинга. (Гигантите в излъчването на видеосъдържание Netflix и Amazon Prime отдавна използват подобни данни в търсене на най-перспективните сюжети и звезди за сериали и филми.)
Какво следва по-нататък? Преди всичко нови модели за приходи от по-добри подкасти, които позволяват по-добро взаимодействие между авторите и феновете. Безплатният и платеният абонамент за Spotify няма да бъдат премахнати, но Ек планира да добави нови възможности, които ще позволят на създателите на съдържание да получават възнаграждение за ексклузивни материали, ще може да се предоставя по-ранен достъп и да се общува с публиката. Основният принцип няма да се различава съществено от бизнес моделите на други подобни сайтове като Patreon или OnlyFans, но ще бъде специално адаптиран за аудиоформат. Благодарение на сключената неотдавна сделка с компанията за интернет магазини Shopify изпълнителите ще могат да продават билети и стоки на своите страници в Spotify. Какъвто и да бъде бизнес моделът, Spotify вероятно ще получава част от приходите от всяка продажба. Това ще бъде нов източник на приходи, които платформата няма да споделя със звукозаписните компании и със собствениците на права.
И докато подкастите на Spotify вече започват да носят плодове, Ек се захваща с други формати. През ноември той купи аудиокнижарницата Findaway, за да се конкурира с пазарния лидер Audible – собственост на Amazon. Шведът възнамерява да развива също и сектора на видеоподкастите.
През лятото Spotify пусна своето приложение за преки излъчвания с името Greenroom в отговор на приложението за разговори на живо Clubhouse, което стана изненадващо популярно по време на пандемията. Първоначално Бил Симънс мислел, че това е само едно модно увлечение. „Но Даниел изложи разумни доводи. Каза, че ние сме най-добрите на пазара на аудиоформати. Може да се окаже успешно, може и да е провал. Но трябва да опитаме да създадем най-доброто приложение от този тип и да видим дали ще се хареса.“
Ек е по-скоро експериментатор, който се стреми да подобри подобренията, а не е обичайният визионер в областта на технологиите, следващ строго фиксиран план за развитие. „Не притежавам ясната визия на Стив Джобс за бъдещето – казва той от студиото си, осеяно с микрофони за подкасти. – Но аз имам представа за посоката. Ако се движим достатъчно бързо, сигурен съм, че в крайна сметка ще успеем.“
Автор: Стивън Бертони, Forbes