България лидер в PropTech решенията в Централна-югоизточна Европа
България е лидер в Централна-югоизточна Европа (CSEE) в предоставянето на PropTech – дигитални решения в областта на строителството, недвижимите имоти, включително Smart City, Smart Buildings, Smart Home, с допирни точки с Retail Tech, FinTech, CleanTech, Urban Mobility, SpaceTech. Страната ни изпреварва държави като Чехия, Унгария, Румъния, Полша, Словакия, Словения, Хърватия, Гърция, Сърбия, Украйна, става ясно от докладa на PropTech Bugaria „2022 European PropTech Report: 30 Countries in Number“.
Анализът е изготвен в периода юни 2021 г. – януари 2022 г. на база данни от 3323 компании, или 80% от всички съществуващи европейски PropTech фирми в 30 европейски държави.
Броят на решенията в PropTech в Централна-югоизточна Европа е 641. България държи 31% от всички решения в този регион. След нас са Словакия (18%) и Полша (12.8%). „Белег за зрялост на PropTech в една държава е наличието на комплексни решения, обслужващи недвижимости от по-комплексен тип като индустриални имоти, инфраструктура, цели градове, големи търговски комплекси. Когато съпоставихме броя на такива решения, създадени от българи, и тези в другите CSEE държави, България просто стои толкова напред, че е невъзможно да се прави съпоставка“, каза за Forbes Силвия Павлова, основател на PropTech Bulgaria.
Сред всичките европейски страни България също се нарежда нагоре в подреждането. Страната ни е поставена в категория Средно развити държави. С 200 PropTech решения се нареждаме до Холандия, Норвегия, Финландия, Швеция, Швейцария, Словакия, Белгия, Италия. Лидери в Европа са Германия, Великобритания, Франция и Испания, които предлагат по и над 400 решения.
Като слабо към средно развити държави с между 50 и 100 PropTech решения, са Люксембург, Португалия, Словения, Хърватска, Гърция, Унгария, Украйна, Латвия, Литва, Естония. В дъното с до 50 решения са Люксембург, Португалия, Словения, Хърватия, Гърция, Унгария, Украйна, Латвия, Литва, Естония.,
„Резултатът за страната ни е впечатляващ. Като част от анализа разгледахме наличното външно финансиране във всяка една от държавите, отчетено и по параметър на глава на населението. Тези данни се отнасят за инвестиции във всякакъв вид технологични решения, не само PropTech, но са показателни“, обясни Павлова.
Според доклад на dealroom за CSEE региона Coming of age: Central and Eastern European startup, който излезе през октомври 2021 г., за последната една година външното финансиране на глава от населението за България е 60 евро. За съпоставка този параметър за Румъния е 116 евро, за Хърватия – 133 евро, за Чехия – 80 евро. Когато съпоставим размера на външно финансиране в България със същия параметър в Швеция, Финландия, Холандия, Швейцария – т.е. държавите от категория B в PropTech, в която е и България, резултатът е следният – Финландия – 854 евро, Холандия – 614 евро, Швеция – 1769 евро и Швейцария – 1414 евро.
„Това прави постиженията на България още по-впечатляващи, защото, както знаете, колкото по-голям е размерът на външно финансиране, наличен в една държава, толкова повече са нововъзникващите технологии. А оттук се приема, че има и по-качествени технологични решения. Това правило очевидно не важи за България, а успехът се дължи до голяма степен на изключително качествените предприемачи в страната ни, които създават устойчиви бизнеси“, каза Павлова.
Какви са тенденциите в PropTech в Западна Европа, които може да са от полза на България?
Една от тенденциите е пренасищането с PropTech решения в Западна Европа. Все повече чужди решения проучват възможността за навлизане в Централна-югоизточна Европа и в частност България. Много големи компании прехвърлят не само развойната си дейност у нас, но и част от международното си управление. Това със сигурност ще даде тласък на много български PropTech фирми, които досега са били по-колебливи дали да излязат извън България, да го направят, тъй като градусът на конкуренцията тук ще се повиши.
Също така западноевропейските VC фондове все по-трудно намират уникални решения, в които да инвестират. В немалка част от държавите с изключително много решения (тези от категория А), има много технологични решения от един и същи вид. Така конкурентноспособността се губи. Още от 2019 г. някои западноевропейски VC фондове започнаха да приоритизират инвестиции в източноевропейски технологични решения. Това го виждаме и в PropTech. С други думи, очакваме разместване на пластовете в PropTech в България тази и следващата година.
Повече подробности за 2022 European PropTech Report: 30 Countries in Number може да видите ТУК.