Как Silverback Gaming удари джакпота
Ако не успееш от първия път, опитай отново и отново. Колкото и да е клиширана тази фраза, тя отлично описва историята на предприемачите Ивайло Кърмазов и Рафаел ди Густо. Скоро след запознанството си двамата решават да работят заедно и се впускат в амбициозен проект за основаване на компания за анализ на данни с цел прогнозиране на цените на имотите в Лондон. „Това беше много интересна идея, но за съжаление, не успяхме да я валидираме добре“, споделя Ивайло Кърмазов.

След първоначалния неуспех двамата решават да се съсредоточат в нещо, което им е по-познато. Британецът Ди Густо вече има зад гърба си успешна продажба на съоснована от него гейминг компания, която е придобита от голямо име в сектора – Paddy Power. В същото време Кърмазов притежава дял в компанията за софтуерни решения и продукти за онлайн търговци Грайнд, която разполага с екип от разработчици с потенциал да подкрепят новото начинание. Така, комбинирайки натрупания ноу-хау с наличните ресурси, през 2019 г. създават Silverback Gaming.
Изграждането на рамката, около която компанията за разработка на онлайн казино игри израства, отнема на двамата близо година. От самото ѝ създаване тя оперира чрез две дружества, базирани съответно в България и Великобритания.
Планът е българският офис на Silverback да поеме оперативните дейности по разработка на игрите, активно подпомаган от Ди Густои. „Неговата ключова роля е в създаването на математическите модели, които стоят зад всяка една игра. Това е много важно, за да може тя да бъде интересна и завладяваща“, споделя Кърмазов.
Базираното във Великобритания дружество поема административната страна на нещата, включително и лицензирането на разработените продукти. Отделно, наличието на офис в страната помага на компанията още в много ранен етап от нейното развитие да получи и финансиране под формата на конвертируем заем от местен ангел инвеститор.
Silverback удря джакпота още с първата си завършена игра – Aztec Luck, която излиза на пазара в края на 2019 г. „Успяхме да я дистрибутираме до много пазари и оператори, което, честно казано, беше късмет, защото уцелихме такъв момент, в който нямаше много друго съдържание на пазара“, казва Кърмазов.
По това време компанията вече има сключен и договор за дистрибутиране с Relax Gaming, който ѝ отваря вратите за международна експанзия. Като част от партньорството Relax Gaming поема отговорността за лицензирането на игрите. За Silverback остават дейностите по локализация на съдържанието, които не изискват значително увеличение на ресурса.
Друг голям двигател зад развитието на Silverback е разцъфтяването на цялата онлайн гейминг индустрия вследствие на пандемията. Ограничителните мерки в много държави пренасочиха целия поток от физическите игрални зали към онлайн пространството, което създаде възможност за навлизането на огромен брой нови компании и игри. За кратък период от време разработените от Silverback игри достигат до повече от 100 онлайн гейминг оператора в над 30 държави в Европа. Те продължават да се представят силно и до момента, като имат над 260 хил. уникални потребители, генерирали около 27 млн. сесии.
Сякаш неусетно, компанията прави първата крачка от предварително начертания план и оставя своя отпечатък в Европа. На този етап започват да се откриват и нови хоризонти. Ако при основаването на Silverback американският пазар все още изглежда прекалено голям залък, то към този момент двамата основатели вече намират смелостта да мечтаят благодарение и на благоприятното развитие на нормативната уредба на сектора в САЩ.
Разбира се, експанзията в САЩ трудно би могла да се случи без подкрепа. Интерес към партньорство с гейминг компанията не липсва, но от Silverback не бързат с избора. След като преценяват, че корпоративната култура и целите на един от първите потенциални партньори не са съвместими с техните, пред Кърмазов и Ди Густо се отваря нова врата в лицето на американския гигант GAN.
По това време GAN работи по развитието на своя нов агрегатор SuperRGS и търси да добави ново съдържание към платформата. Разговорите между двете компании започват в средата на 2021 г. с идеята разработваните от Silverback игри да бъдат дистрибутирани през SuperRGS.
Сред нещата, които заинтригуват Кърмазов, е начинът на работа в GAN, където над 700-те служители, базирани в различни държави, работят заедно по общи проекти, а не са разделени на географски принцип.
Постепенно разговорите завиват от партньорство към придобиване, което едновременно да улесни излизането на игрите на Silverback на американския пазар и да подпомогне разрастването на съдържанието на SuperRGS. След преговори, продължили повече от половин година, сделката е официално обявена през декември 2021 г.
Вследствие на придобиването цялото съдържание, както и екипът на Silverback стават изцяло собственост на GAN. Планът е екипът на компанията да вземе участие в разработката на общо 50 нови игри през следващите две години. За да е възможно това, през този период той ще се разрасне петкратно – от 12 души към датата на придобиването до около 60.
Въпреки големия успех сериозната работа предстои. Първото предизвикателство е технологичното интегриране на текущото съдържание с платформата на GAN, което се очаква да бъде завършено през първото полугодие на тази година. Следва и привеждането на игрите в съответствие със законодателството на отделните щати, но именно там се очаква да се видят позитивите от придобиването.