Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
21 февруари 2022, 11:55

Момчета в балона

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

През март 2020 г., когато COVID-19 започва да се разпространява, основателите на OpenSea Девин Финзър и Алекс Атала провеждат важен телефонен разговор, за да обсъдят бъдещите си планове. Техният стартъп с персонал от едва петима души е изградил платформа, през която потребителите могат да създават, да купуват и да продават всякакви незаменими токени (NFT). Това са цифрови сертификати, които потвърждават, че техният собственик притежава уникални цифрови активи като предмети на изкуството и музикални произведения в база данни, известна като блокчейн.

Снимка: Саша Маслов за Forbes

26 месеца след създаването на тяхната компания тя има само 4 хил. активни потребители, които извършват транзакции за 1.1 млн. долара месечно. На фона на начисляваната от OpenSea комисиона на сделка от 2.5% това прави нищожните 28 хил. долара приходи на месец. Пазарът на NFT „изглеждаше замрял“, спомня си главният технически ди­ректор Атала, който участва в телефон­ния разговор със своя партньор, докато се намира в мазето в дома на родителите си в Колорадо, където е отишъл да рабо­ти след налагането на карантината в Ню Йорк. Положението изглежда още по-зло­вещо, след като техният пряк, но разпо­лагащ с по-добро финансиране, конкурент – Rare Bits, току-що е обявил фалит. Двама­та бизнес партньори тогава си поставят цел на живот и смърт – до края на годи­ната да удвоят бизнеса си. Те я постигат още през септември.

През февруари 2021 г. пазарът на NFT най-сетне се събужда от зимен сън и бук­вално полудява. През юли OpenSea обра­ботва сделки с NFT на стойност 350 млн. долара. Същия месец в кръг за набира­не на финансиране под ръководството на Andreessen Horowitz компанията си осигуря­ва 100 млн. долара рисков капитал при оцен­ка на активите ѝ 1.5 млрд. долара. През ав­густ в разгара на треската за NFT обемът нараства десетократно до 3.4 млрд. дола­ра, а приходите от комисиони на OpenSea достигат 85 млн. долара на месец. За срав­нение – месечните им разходи са не пове­че от 5 млн. долара. Въпреки че оттогава транзакциите намаляват до около 2 млрд. долара месечно, платформата вече има 1.8 млн. активни потребители и доминиращо положение на пазара. Персоналът ѝ дости­га 70 души и тя търси още десетки нови служители, включително така необходимия персонал за обслужване на клиентите.

Въпреки това Атала е доста скромен по време на третата годишна конференция NFT.NYC, провела се през ноември 2021 г. в новия комплекс Margaritaville Resort Times Square в Ню Йорк, докато стои до едно­метрова реплика на Статуята на свобо­дата, която в ръката си държи коктейл вместо факла. На конгреса присъстват 5500 регистрирани участници, а още 3000 са в списъка на чакащите. Млади активисти обикалят хотела, облечени в потници на Bored Ape Yacht Club, които символизи­рат членството им в престижния клуб на колекционерите на криптомаймуни. В об­ращение са 10 хил. NFT с изображения на маймуни, чиито собственици ги третират едновременно като колекционерска цен­ност и като инвестиция.

Може да се каже, че скромността лежи в основата на успешната стратегия на Финзър и Атала. Някои консултанти не­веднъж са ги призовавали да се специализи­рат в конкретна ниша на пазара на NFT – например в изкуството, игрите или музи­ката. Но двамата бизнес партньори са из­брали да изградят платформа, която не за­виси от категорията, защото смятат, че не са достатъчно прозорливи, за да предви­дят кои NFT ще бъдат популярни в бъдеще.

Финзър твърди, че освен с широкия на­бор от NFT, с които работи, OpenSea постига успех и защото „се е оказвала на точното място в точното време“ и се е вслушвала в желанията на потребителите. Платформата проследява NFT сертифика­тите чрез блокчейн върху етер или дру­ги технологии, като всички покупки се из­вършват в криптовалути. Продавачите могат да изберат дали да купят актив с фиксирана цена, или да участват в аукцион. Творците пък могат да настояват да по­лучават процент при всяка препродажба. В крайна сметка Финзър вижда, че моделът за удостоверяване на собствеността чрез NFT работи за всичко – от билети за кон­церти до недвижими имоти – затова не е сигурен какво и кога ще се окаже успешно в бъдеще. „Винаги съм гледал на бъдещето доста песимистично“, признава той.

В началото на януари OpenSea набра 300 млн. долара в нов инвестиционен рунд, оце­нил компанията на 13.3 млрд. долара. При­тежавайки дял от по 19%, 31-годишният главен изпълнителен директор Финзър и 29-годишният Атала (участник в селекци­ята на Forbes „30 ход 30“ за 2022 г.) се пре­връщат в най-новите криптомилиардери в света.

Въпреки внезапния си успех OpenSea е изправена пред съществени и разнообразни рискове. Те варират от измами и нов срив на пазара на NFT до появата на нови кон­куренти. През октомври Coinbase, най-го­лямата борса за криптовалути в САЩ и един от първите инвеститори в OpenSea, обяви, че ще създаде собствена борса за NFT. Само за няколко седмици Coinbase по­лучи 2.5 млн. заявления за чакащи на опаш­ка, а главният изпълнителен директор Бра­йън Армстронг прогнозира, че новият биз­нес „може да се окаже дори по-голям“ от основния ѝ за търговия с криптовалути.

Форматът на отворена борса на OpenSea увеличава риска от фалшификати и измами – попитайте Amazon или eBay. Например някой мошеник може да копира изображение на чуждо произведение на из­куството и да го продаде в OpenSea като NFT. Финзър казва, че сайтът автома­тично търси фалшификати, а специални модератори проучват съмнителни офер­ти. Самите сътрудници обаче също мо­гат да създадат проблеми. През септември Финзър поиска оставката на ръководите­ля на продуктовия отдел на OpenSea, след като потребителите на Twitter откриха, че криптопортфейл, свързан с този мени­джър, е купувал NFT малко преди те да се появят на началната страница на OpenSea, където цените постоянно се обновяват – с други думи, било установено, че той е из­преварвал действията на собствения си ра­ботодател.

Съоснователите Алекс Атала (вляво) и Девин Финзър в новия офис на OpenSea. Създадената през 2018 г. компания е напът да надхвърли 300 млн. долара приходи през 2021 в сравнение с по-малко от 1 млн. долара през 2020 г. Снимка: Саша Маслов за Forbes

Макар да изглеждат скромни, труд­но може да се каже, че на създателите на OpenSea им липсва амбиция. Израснал в ра­йона на Францисканския залив в семейство на майка лекар и баща софтуерен инженер, Финзър споделя, че е бил „съсипан“, когато не са го приели в университетите Harvard, Stanford, Princeton и Yale (примирен се за­писва в Brown). След като за кратко ра­боти като софтуерен инженер в Pinterest, през 2015 г. той е един от основателите на първия си стартъп, Claimdog, който го­дина по-късно продава на Credit Karma.

Атала е роден в Колорадо. Той е син на ирански имигранти. Като дете пра­ви таблици, за да сравнява какво ли не – от птици до браузъри. След като завърш­ва Stanford, Атала работи като програ­мист, преди да стане бизнес партньор на Финзър. През януари 2018 г. двамата вли­зат в акселератора за стартиращи ком­пании Y Combinator. Идеята им е да пла­щат в криптовалута на клиентите, които са готови да споделят своя интернет чрез точките си за достъп до мрежата (Wi-Fi hotspots). Но в този момент CryptoKitties – карикатурни образи на виртуалните кот­ки, собствеността върху които се удосто­верявала с блокчейн технологията на ете­ра – са в центъра на общественото вни­мание. „За първи път хора, които всъщ­ност не се интересуваха от криптоати­ви, изведнъж започнаха да се интересуват от тях, и то не за да си купуват монети. Помислих, че това е решителен момент“, спомня си Атала. Двамата бързо се преориентират към създаването на стартъпа OpenSea, а по-късно преместват дейността си в Ню Йорк.

Също както плюшените играчки Beanie Babies, които бяха много популярни през 90-те години на миналия век и за кратко са обект на колекционерски интерес, CryptoKitties се оказват безполезни като колекционерски предмети – предлагането им е прекалено голямо, за да се оправдае ръст в стойността им. След пика в началото на 2018 г. интересът към криптовалутите и NFT угасва.

В началото на 2021 г. пазарът се събужда от своя сън, но заслугата за това не е на OpenSea. Платформи като Nifty Gateway на близнаците милиардери Уинкълвос привличат обществения интерес с избрани, висококачествени произведения на изкуството. През март 2021 г. аукционната къща Christie’s продава NFT на творбата на създателя на дигитални картини Бийпъл „Всеки ден – първите 5000 дни“ (Everydays: The First 5000 Days) за 69 млн. долара. Това е третата най-висока цена, плащана някога за творба на жив художник.

Когато цените на NFT достигат главозамайващи нива, все повече обикновени хора решават, че също искат да станат творци, колекционери или спекуланти. Те се обръщат към OpenSea благодарение на нейната философия, че всеки може да стане художник, на вградения ѝ вторичен пазар и на удобните ѝ функционалности. Например сайтът разполага с развита система от филтри, така че потребителите могат да откриват NFT с най-редките – и теоретично най-ценните – характеристики. (Само 46 цифрови изображения на маймуни от колекцията Bored Ape Yacht Club имат златна козина и за тях се заплаща висока премия.) Когато се създаде нов NFT и се впише в блокчейна на етера, сайтът автоматично създава уебстраница с него. Това е удобна функция, тъй като NFT се превръщат в символ на висок обществен статус и хората споделят своите страници в OpenSea и променят профилните си снимки в Twitter с токените, които притежават. „Получава се затворен кръг, движен от завистта и желанието за притежаване. OpenSea отлично работи на този пазар“, отбелязва Ричард Чен, партньор във фирмата за рисков капитал 1Confirmation и един от първите инвеститори в OpenSea.

Двайсет и седем годишната Дани, бивш моден дизайнер от Джорджия, е превърнала инвестиция от 17 хил. долара в NFT в портфейл на стойност 715 хил. долара. Ей Джей, 37-годишен бивш главен изпълнителен директор на компания за хазартни игри от Северна Каролина, е вложил по-малко от 10 хил. долара в NFT, а сега оценява цифровите си активи на 1.3 млн. долара. Наскоро той убедил брат си, гастроентеролог, да започне да купува NFT. Братът на свой ред убедил собствените си приятели. „Те правят колоноскопии, а после бързат да проверят телефоните си за нови NFT“, казва Ей Джей.

Въпреки неговата привлекателност стартъпът OpenSea прилича на балон и повдига въпроса кога най-сетне ще се спука. Финзър отговаря: „Имаме достатъчно запаси, за да преживеем зимата.“

Автор: Джеф Кауфлин, Forbes

България лидер в PropTech решенията в Централна-югоизточна Европа Социалната мрежа на Доналд Тръмп стартира, но не и за България

Свързани статии

Новият живот на киносалоните

Бизнес, Водещи новини

Новият живот на киносалоните

Споделени технологии

Бизнес

Споделени технологии

Големи зелени машини

Бизнес

Големи зелени машини

InspectHOA: Ловци на документи

Бизнес, Водещи новини

InspectHOA: Ловци на документи

Бърза био енергия

Бизнес, Водещи новини

Бърза био енергия

Замъкът Titan

Бизнес, Водещи новини

Замъкът Titan

Реклама

Избрано

отпреди 23 часа

Новият живот на киносалоните

отпреди 2 дни

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 3 дни

Правилата на „Зайо Байо“

24 юни 2022, 17:11

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени