Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
22 февруари 2022, 16:46

Със силата на Динамо

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

Софийският офис про­дължава да е един от основните центрове за развитие на соф­туерната създадена в България Dynamo Software, която днес е един от големите доставчици на софтуер за управление на фондови инвестиции. „Динамото на динамото си е в България“, казва с усмивка Красен Драганов, съ­основател на компанията и неин главен продуктов директор. Макар да има българско ДНК, централа­та на Dynamo Software е в Бостън.

Снимка: Дилян Марков за Forbes

Dynamo Software разработва софтуер, с който институционалните инвеститори могат да управляват инвестициите и отношенията с клиентите си. Управлението на един фонд включва много про­цеси: като се започне от откриването на потен­циалните компании, в които фондът да инвестира, мине се през изчисляването на доходност и стой­ност на активите, които притежава фондът, и се стигне до комуникацията с инвеститорите. Ба­зираният в облака софтуерен продукт на Dynamo Software решава всички тези проблеми.

„Нашият софтуер позволява да записваш и под­държаш добър отчет на коя компания какви пари си дал, в какви инструменти си инвестирал, каква ти е възвръщаемостта – казва 48-годишният Кра­сен Драганов. – И след това, когато трябва да раз­пределиш парите между партньорите и външните инвеститори, нашият софтуер позволява да се на­прави това счетоводство кой какви пари трябва да получи.“

Драганов все още е един от ключовите хора в компанията, след като през 2017 г. тя беше купе­на от инвестиционния фонд Francisco Partners. Дра­ганов продължи да е в компанията. Другият дви­гател в Dynamo Software, Дилян Павлов, се съсре­доточи върху инвестиции в имоти след сделката с Francisco Partners.

Значителна част от клиентите на Dynamo Software са в САЩ, където се генерират поне една трета от всички продажби на софтуер за управле­ние на алтернативни инвестиции. „Като най-голе­мият участник на пазара за алтернативни инвес­тиции ние виждаме попътен вятър в този сектор“, казват в общо изявление Винсънт Летери и Джо­натан Мърфи, управляващи директори в Blackstone: инвестиционният гигант, който през 2021 г. ин­жектира пари в Dynamo Software. По неофициал­на информация на Wall Street Journal сделката оце­нява създадената в България компания на около 900 млн. долара. „Вярваме, че секторът ще продължи да расте, а с него и размерът на всяка отделна инвестиционна компания, както и създаването на нови инвестиционни фондове. Това създава огромни възможности за растеж за Dynamo, чиито продукти вече се използват от много от най-големите фонд мениджъри в индустрията.“

Днес Dynamo Software предоставя софтуера си на над 1000 клиента от цял свят. Но генезисът на компанията може да се проследи до студент­ския вестник „Аспектър“, който се издава от Аме­риканския университет в България. Красен Драга­нов и Дилян Павлов се запознават в редакцията на вестника, където „и двамата се въртят около един от компютрите“, както го описва Драганов.

СЛЕД КАТО ПРИКЛЮЧВА ОБРАЗОВАНИЕТО СИ,

Драганов заминава за САЩ, за да завърши магистратура в Boston College. Но не прекъсва връзката си с Дилян Павлов. „И двамата имахме предприемачески ген и обсъждахме най-различни идеи за бъдещето – спомня си Драганов. – Посте­пенно открихме, че можем да си помогнем един на друг.“

Когато стигат до този извод, и двамата бъдещи съдружници вече имат собствени компании. Дра­ганов си е регистрирал в САЩ малка консултант­ска фирма. В София Дилян Павлов e създал Netage Solutions, която разработва уебсайтове. В среда­та на 90-те Павлов е работил известно време за Българо-американския инвестиционен фонд и реша­ва да използва контактите си от там, за да задви­жи бизнеса на Netage. „Познавах всички хора, които имаха голям бизнес в България – спомня си Павлов. – Започнах да се свързвам с тях с очакването, че всички ще плеснат с ръце и ще кажат: „Давай да го направим!“ Но се оказа, че нещата в България са много назадничави и няма клиенти.“

Междувременно в САЩ Красен Драганов има нужда от помощ. „Оказа се, че имам възможност да запиша няколко проекта, за които екипът на Дидо може да помогне – казва Драганов.

РЕШИХМЕ, ЧЕ ВМЕСТО ДА ГО ПРАВИМ КАТО ДВЕ ОТДЕЛНИ КОМПАНИИ, МОЖЕМ ДА ГО НАПРАВИМ КАТО ЕДНА. СЛИВАТ БИЗНЕСИТЕ СИ И ЗАПОЧВАТ ДА РАБОТЯТ ПОД БРАНДА NETAGE SOLUTIONS.

Годината е 2000 г. и светът е полудял по интер­нет компании. Страхът от „Проблем 2000“ е вече зад гърба на предприемачите, а инвеститорите са готови да наливат пари във всеки бизнес, който предлага уеб базиран продукт.

Зад наивния оптимизъм обаче не е трудно да се види спукването на дотком балона. То започва още в началото на 2000 г. и продължава почти две го­дини. Изведнъж се оказва, че да правиш уебсайтове вече не е толкова добра идея.

Съдружниците в Netage Solutions трябва да пре­осмислят стратегията си. „Аз бях работил в ин­вестиционен фонд и разбирах нуждите на този тип клиенти, затова взехме решение да наблегнем върху софтуер за инвестиционни фондове – казва Красен Драганов. – Първите ни клиенти бяха фондове, кои­то аз познавах лично. Така започна цялата история.“

Отнема им около година и половина, за да раз­работят първата версия на DealDynamo (първона­чално носи името NetageVC). Със софтуера фон­довете могат да управляват комуникацията със своите инвеститори, както и да предоставят ин­формация за сключените от фонда сделки. Първи­те клиенти са няколко фонда, с които Драганов е работил и има контакт. Те тестват продукта и дават обратна връзка кое работи и кое не.

От уста на уста и други фондове разбират за софтуера и решават да го пробват. Междувремен­но съдружниците в Dynamo Software започват да добавят нови модули към софтуера, които улесня­ват различните процеси в един фонд.

А те не са никак малко. Още при създаването му фондът има нужда да набере капитал. Най-чес­то парите идват от други инвестиционни фондо­ве, от застрахователни дружества или пък от уни­верситетски фондации. Използвайки продукта на Dynamo Software, фондът може да поддържа списък с потенциални инвеститори, да следи кореспонден­цията с тези инвеститори, да следи кой инвести­тор колко пари е вложил във фонда и да помага за счетоводството на фонда.

Когато фондонабирането приключи, парите на фонда трябва да бъдат инвестирани в активи. Продуктът на Dynamo помага на мениджърите да решат къде да бъдат инвестирани парите на фон­да. „Един фонд гледа по 2000 компании на година, преглежда техните уебсайтове, решава да прове­де задълбочени разговори с около 100 компании и накрая прави 5–10 инвестиции в най-обещаващите компании – казва Драганов. – Нашият софтуер по­мага на фондовете да съберат тази информация и да отсеят скъпоценните камъни.“

След като парите са инвестирани, идва време да се следи доходността на купените активи, както и да се разпредели генерираната доходност. Пари­те се разпределят между партньорите във фонда и външните инвеститори и някой трябва да направи сметките кой колко получава. Софтуерът на Dynamo Software поема и такива функции.

КРАСЕН ДРАГАНОВ И ДИЛЯН ПАВЛОВ ОТ­РАНО ОСЪЗНАВАТ ПОТЕНЦИАЛА НА ОБЛАКА

и разработват софтуера си като об­лачна услуга. През 2003 г. Dynamo Software стартира програма, която позволява на служителите да стават съсобствени­ци в компанията. Идеята е това да ги ангажира повече в работата им.

За времето си това е сравнително непозната практика сред българските работодатели. „Не бих се учудил, ако сме първата българска компания, която е сложила на масата пакет с опции – каз­ва Красен Драганов. – От тогава до сега в паке­та на всеки служител, който е стигнал до някакво ниво на принос в компанията, се предлага пакет.“ Драганов твърди, че в момента малко над 50% от служителите на Dynamo Software са и акционери в компанията.

На фона на зараждащата се ИТ индустрия в Бъл­гария Dynamo Software се отличава с това, че пра­ви нишов софтуерен продукт, който продава на много динамични индустрии, каквито са алтерна­тивните инвестиции. Всички тези фактори допри­насят за създаването на своеобразен култ около Dynamo – така, както това се е случвало през го­дините и с други български компании като Telerik. Красен Драганов твърди, че това е помогнало на Dynamo да задържи значителна част от служите­лите си за продължителен период от време. Около една пета от сегашните служители в компанията работят там от поне 10 години.

„Нашият пазарен дял е между 10 и 12%, така че имаме доста голям мегдан за растеж“, казва Драганов. Снимка: Дилян Марков

Динамото на Dynamo Software се завърта с все по-бързи обороти. В средата на 2005 г. софтуерът на компанията се използва от фондове, управлява­щи активи за общо над 100 млрд. долара. Приходи­те на Dynamo Software скачат тройно през 2006 г., което дава повод на ръководството да я определи като „най-успешната година в историята на ком­панията“. Със софтуера на Dynamo Software вече се управляват активи за над 200 млрд. долара.

През 2008 г. световната фонд индустрия получа­ва звучен шамар от финансовата криза. От финан­совите пазари изчезват стотици милиарди долари. Стойността на активите на хедж фондовете пада със 17% според данните на EDHEC Risk Institute. Това е най-лошият спад, откакто се води статис­тика за доходността на тази индустрия.

Въпреки че стотици фондове спират да функцио­нират същата година, Красен Драганов твърди, че това не разклаща значително бизнеса на Dynamo Software. Стратегията на компанията е да прода­ва софтуера си на различни видове клиенти. Тази тактика започва да се отплаща, когато загубите в хедж фонд индустрията започват да приемат застрашителни размери. В други сектори на фи­нансовия свят обаче – например фондовете за дя­лови инвестиции – загубите са ограничени. А про­дуктите на Dynamo Software са позиционирани и там. „Ако имаш кола с шест гуми и едната се спу­ка, ще можеш да се движиш – казва Красен Драга­нов. – Но ако си с велосипед и едната гума се спу­ка, не можеш да продължиш. Някои от клиентите ни пострадаха, но друга част си бяха добре и про­дължиха да купуват продуктите ни.“

Все пак отчетите на „Динамо Софтуер Бълга­рия“ (тогава „Нетейдж“) от периода на кризата показват известно намаляване на приходите. През 2008 г. компанията генерира 3 млн. лв. приходи от оперативна дейност. Година по-късно постъпления­та започват да се свиват, а през 2010 г. оператив­ните приходи намаляват до около 2.1 млн. лв.

После трендът се обръща. Приходите на бъл­гарското дружество започват да растат и през 2013 г. достигат 3.3 млн. лв., сравними с приходите от предкризисния период. Същата година печалба­та на „Нетейдж“ се удвоява до 1 млн. лв. След още три години (в края на 2016 г.) оперативните при­ходи вече са 5.3 млн. лв., от които като чиста пе­чалба остават 1.6 млн. лв.

През 2017 г. съоснователите на Dynamo Software правят следващата решаваща крачка в развитие­то ѝ. Те продават мажоритарния дял в компани­ята на инвестиционния фонд Francisco Partners. Стойността на сделката не е обявена официално.

„Стигнахме до момент, в който естествени­ят ни ръст ни направи международна компания. Влязохме в друго ниво на играта, започнахме да се конкурираме с компании, които са много сериоз­но финансирани – спомня си Дилян Павлов. – Усе­тихме, че за да може да мине на следващото ниво, компанията трябва да има финансиране.“

Красен Драганов твърди, че не е било трудно да намерят потенциални инвеститори, тъй като фондовете добре познават софтуерния продукт на Dynamo.

ПРЕЗ ГОДИНИТЕ СМЕ ПОЛУЧАВАЛИ ЗАПИТВА­НИЯ И ОФЕРТИ. НО НИЕ ВИНАГИ СМЕ ХАРЕСВАЛИ ФАКТА, ЧЕ В НАЧАЛОТО СМЕ СИ ГО ЗАРАБОТИЛИ ТОВА НА МУСКУЛИ

Гледайки назад, Драганов е уверен, че Francisco Partners са сложили най-добра оферта на масата. По думите му Dynamo Software е получавала мно­го оферти през годините, но химията с Francisco Partners е била най-добра, тъй като фондът има и други инвестиции в компании с профил като този на Dynamo. „Те разбираха бизнеса ни“, казва Драга­нов.

Като непублична американска компания Dynamo Software не обявява финансовите си резултати. Но един поглед в отчетите на българското дру­жество, където е съсредоточена разработката на софтуерния продукт, подсказва, че бурното разви­тие на Dynamo и след финансовата инжекция на Francisco Partners продължава.

След като през 2017 г. българското поделение на Dynamo записва чиста загуба от почти 7 млн. лв., която се дължи на рязко увеличение на разходите за възнаграждения, през следващата година прихо­дите отново са нагоре. През 2019 г. те скачат с още 47% и за пръв път надхвърлят 10 млн. лв.

Francisco Partners участва и в инвестицията на Blackstone в Dynamo Software, която беше обяве­на през септември 2021 г. Така създадената в България компания получи финансов гръб и от един от най-големите инвестиционни фондове в све­та. По времето на сключване на сделката група­та Blackstone управлява активи за 684 млрд. долара. „Вярваме, че това партньорство ще ускори разви­тието на нашия продукт и ще подобри това, кое­то Dynamo има да предложи, както и ще разши­ри клиентската ни база“, казва Ханк Богнър, главен изпълнителен директор на Dynamo Software, кой­то заема позиция скоро след сделката с Francisco през 2017 г.

Красен Драганов очаква, че през следващите ня­колко години приходите на Dynamo Software ще рас­тат с по 25–30% на година. „Нашият пазарен дял е между 10 и 12%, така че имаме доста голям мегдан за растеж“, казва той.

РЪСТЪТ ЕДВА ЛИ ЩЕ Е САМО ОРГАНИЧЕН.

Според Драганов Dynamo Software ще направи няколко придобивания, с кои­то да добави нови имена към разши­ряващия се списък от свои клиенти. Това не е нещо ново за компанията, която през 2020 г. придоби Imagineer Technology Group. Облачно­то решение на Imagineer помага на фондовете да комуникират със своите инвеститори, както и да маркетират дейността си.

Неорганичният растеж може да помогне на Dynamo да стъпи по-здраво и на други пазари извън Северна Америка. Сред регионите, които Драганов посочва като приоритетни, са Европа и Азия. Соф­туерът на компанията е сравнително слабо познат и на пазарите в Южна Америка.

Изкупуването на компании ще ускори и друг смел план на Dynamo Software: да стане публична ком­пания. Драганов подозира, че това може да ста­не в рамките на следващите три години: ако ком­панията постигне размер, който ѝ позволява да се листне на борсата. С уточнението, че е „божа ра­бота“ кога точно ще се случи, Красен Драганов по­сочва, че Dynamo най-вероятно ще търси излиза­не на NASDAQ, където се търгуват основно акци­ите на технологични компании, или Нюйоркската фондова борса.

Междувременно прогнозите за развитието на пазара за софтуер за управление на алтернативни инвестиции са благоприятни. От 2017 г. пазарът расте средно с по 11.5% на година според данните на Report Ocean. Очаква се годишните продажби да достигнат 5.76 млрд. долара годишно до 2025 г.

Красен Драганов иска да вземе колкото се може повече от този пазар. „Нашата философия винаги е била да сме по-скоро голяма риба на малък пазар – казва той. – Отколкото да сме цаца в огромния океан, в който всички се бутат.“

Сериен успех Без отпечатък

Свързани статии

Новият живот на киносалоните

Бизнес, Водещи новини

Новият живот на киносалоните

Споделени технологии

Бизнес

Споделени технологии

Големи зелени машини

Бизнес

Големи зелени машини

InspectHOA: Ловци на документи

Бизнес, Водещи новини

InspectHOA: Ловци на документи

Бърза био енергия

Бизнес, Водещи новини

Бърза био енергия

Замъкът Titan

Бизнес, Водещи новини

Замъкът Titan

Реклама

Избрано

отпреди 22 часа

Новият живот на киносалоните

отпреди 2 дни

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 3 дни

Правилата на „Зайо Байо“

24 юни 2022, 17:11

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени