Какво е SWIFT? Ето как банковата система може да бъде използвана за натиск върху Русия
САЩ и Европейският съюз отговориха на нахлуването на Русия в Украйна с икономически санкции. Като възможен краен вариант се обсъжда прекъсването на достъпа на страната до международната платежна система SWIFT. Ето какво би означавало това и защо Европа се колебае да блокира достъпа на Русия.
SWIFT е една от най-големите мрежи за междубанкови и финансови комуникации, основана през 1973 г. Едноименното дружество, Общност за световна междубанкова финансова телекомуникация (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), е базирано в Брюксел, Белгия. Дружеството не е листвано на борсата и е организирано под формата на кооператив от банки, като се представя за неутрално. То е в основата на BIC-кода, който позволява да се идентифицира дадена банка чрез уникален код от 8 до 10 знака, отразяващи името на банката, страната, в която е централата й, местонахождението й, както и офиса, обработил платежното нареждане. SWIFT обработва заявки за плащания и съобщения между 11 хил. финансови институции по целия свят, доставяйки 42 млн. съобщения на ден през 2021 г. Ролята на SWIFT излиза извън рамките на финансовата сфера: по силата на споразумение от средата на 2010 г. между САЩ и ЕС официално американските служби от финансовото министерство могат да имат достъп до европейски банкови данни посредством тази мрежа в името на борбата с тероризма.
Washington Post оприличава системата като: „Gmail на глобалното банкиране“, а Financial Times отбелязва, че докато Русия все още може да извършва банкови транзакции с други страни, то без SWIFT, това би било много по-трудоемко и скъпо.
Отрязването на Русия от SWIFT би имало значително икономическо въздействие: Когато САЩ реши да извадят Русия от платформата през 2014 г. поради анексирането на Крим, бившият руски финансов министър Алексей Кудрин изчисли, че брутният вътрешен продукт на Русия ще се свие с 5% за една година без SWIFT, а тогавашният премиер Дмитрий Медведев оприличи този ход с „обявяване на война“. FT също така отбелязва, че този ход ще навреди на способността на Русия да печели от износа на петрол и газ, който съставлява 40% от приходите на страната.
Според сайта на националната асоциация Россуифт (Rosswift), Русия е втората страна след САЩ по брой ползватели на SWIFT с около 300 банки и руски институции, участващи в системата. Над половината руски кредитни организации са представени в SWIFT.
Русия е създала алтернативна система за плащания и Китай също има своя собствена система, която Русия може да използва, но Атлантическият съвет отбелязва, че и двете платформи са значително по-малки от SWIFT и не биха компенсирали достатъчно загубите от прекъсване.
Изхвърлянето на Русия от SWIFT от друга страна би навредило на способността на ЕС да плаща за вноса на руски петрол и газ, на които разчита, като анализатори оприличават подобен ход като „отваряне на кутията на Пандора“
Тактически ползите и вредите са спорни, според директора на института „Брюгел“ Гунтрам Волф. „Да се прекъсне достъпът на дадена банка до системата SWIFT означава да й се забрани да получава или издава платежни нареждания чрез този канал. Косвено това означава и да се забрани на чуждестранни учреждения да извършват трансакции с тази банка. А да се извади такава голяма страна като Русия може да доведе до ускоряване на разработката на конкурентна система, с Китай например. Докато ефективността на SWIFT става толкова по-голяма, колкото повече участници има“, каза Гунтрам Волф, цитирана от Асошиейтед прес.
По думите му това би създало истинска главоблъсканица, особено за европейците, които имат голям икономически обмен с руския съсед, включващ освен всичко друго и газ.
Русия нахлу в Украйна рано сутринта в четвъртък след седмици на спекулации, че атаката е неизбежна, което предизвика широко осъждане от официални лица по целия свят. Досега правителствата на САЩ и други чужди държави избираха да отговорят на руската агресия чрез икономически санкции, като Байдън отказа да прати американски войски в Украйна, защото това може да предизвика „световна война“.
Държави, включително САЩ, Великобритания, Австралия, Канада, Япония и ЕС, вече обявиха някои санкции, след като руският президент Владимир Путин проправи пътя за атаката в понеделник, като официално призна бунтовническите държави Донецк и Луганск в Източна Украйна. Байдън издаде „първия транш“ от санкции на администрацията си срещу Русия във вторник, който включва „пълно блокиране“ на две руски банки за достъп до западните финансови пазари и санкции, насочени към „руските елити и членовете на техните семейства“.