Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
28 февруари 2022, 15:10

Viber: Ако не тичаш, изоставаш

Елеонора Тарандова редактор във Forbes

Индустрия, производство, транспорт и селско стопанство.

Още в първия ден от войната на Русия сре­щу Украйна Атанас Райков, кой­то управлява сектора за развитие на ключовите пазари на Rakuten Viber, има две тежки задачи – да евакуира 45 служители от офиси­те на компанията в Киев и Одеса и да вземе спешни мерки за защи­та на местната инфраструкту­ра от кибератаки. Част от екипа ще може временно да работи от България, а останалите – от дру­ги места в Европа.

Снимка: Елена Ненкова

„Много чуж­ди компании се изнасят от Украй­на, но ние няма да се откажем. Вярваме в Украйна и ще правим всичко възможно да защитим го­лемите си инвестиции“, казва той в бърз разговор с Forbes. В първи­те часове на войната Viber пуска безплатни минути за разгово­ри към всички телефони в Украй­на, за да може украинската диас­пора по света да се свързва с близ­ките си, дори да нямат Viber или интернет. Компанията отваря и канал за борба с дезинформацията – за 24 часа съби­ра 1.5 абонати.

Райков, който от шест години ръково­ди амбициозната кампания на Rakuten Viber за откриване на нови пазари и бизнес въз­можности в Централна и Източна Евро­па, Близкия изток и Северна Африка, отго­варя и за украинския пазар, управляван пре­ди това от екип в Русия. Той създава са­мостоятелно звено в Киев, защото вижда потенциал за развитие. Преди войната Ук­райна е в процес на модернизация. Големите играчи още не са навлезли, „което е добре за Viber“. Все повече хората използват плат­формата да се свързват със семействата си, останали извън страната. Компанията планираше следващата услуга да е превод на пари между държавите в Източна Евро­па. В много райони в Източна Европа Viber е единствената мобилна messaging услуга, която доставя чувствителна банкова ин­формация. „Станахме ценни за бизнеса. За­почнахме да привличаме клиенти от финан­совите институции“, казва Райков. Той раз­крива, че Viber подготвя отделна секция за мобилно банкиране. Това е логична стъпка за голямото семейство на Rakuten, чийто основен бизнес идва от финтех услуги.

От началото на годината Райков отго­варя за развитие на ключовите пазари гло­бално. Когато Офир Еял, временен изпълни­телен директор на Rakuten Viber, му пред­лага по телефона по-висок ранг в кариера­та, Райков прекарва първите 10 секунди в мълчание. Изненадан е, че наследява своята шефка Ана Знаменская, рускиня, която идва във Viber от Apple и след като е изпълнила целите, се оттегля. Предизвикателство е да влезe в нейната роля. Чувства се доста мотивиран да се заеме с „оркестриране на разнообразен отбор от 56 професионалисти в маркетинга, базирани в седем локации“.

Rakuten Viber е сред най-известните платформи за комуникация с над един мили­ард потребители. Компанията продължава да се утвърждава като основен и иновати­вен играч на глобалния пазар за съобщения, а екипът му трябва да наложи новите бизнес услуги при засилена конкуренция. От офиса в София Атанас Райков прави няколко про­мени в структурата. За Централна и Из­точна Европа има подготвени хора да по­крият пазара – две дами, които от самото начало работят с него. За арабските страни Северна Африка и Близкия изток също може да разчита на доказан експерт. Само за Украйна – пазара, който управлява ди­ректно и изкъсо, търси човек с обява през профила си в Linkedin.

АМБИЦИОЗНИТЕ ПРОЕКТИ ВИНА­ГИ СА СЪЗДАВАЛИ ОСОБЕНА ТРЪПКА В РАБОТАТА МУ. Още първата година след универси­тета (завършва бизнес адми­нистрация и мениджмънт в телекомуника­циите) има вълнуващо преживяване като стажант. Попада в международен екип, кой­то извършва трансформацията на БТК. Дават му оперативни задача, но той е въо­душевен, че участва в старта на нов моби­лен бранд – Vivatel, на труден пазар с големи международни играчи, готови да бранят те­риторията. Става свидетел на агресивния модел на растеж, в който печалбата и ре­зултатите не са толкова важни, а после и на изграждането на печеливш бизнес със стойност за инвеститорите. Път, през който минава и с Rakuten Viber. На трета­та година е повишен в мениджър нови продукти, но в компанията „нямат никакво желание и възможности да пускат нови продукти“ и предложенията му остават на хартия. „Беше обезкуражаващо. Понесох се по течението удобно и уютно, без да имам много натиск и работа“, споделя Райков.

След година и половина трансформаци­ята приключва, а с това и лежерният му живот. Ново ръководство преглежда резул­татите в отдела, уволнява трима души, а Райков оставят заради постижения в ми­налото. Само че е понижен. Връща се там, откъдето е започнал, за да се доказва от­ново. След пет месеца го връщат на съ­щата позиция и му отварят много повече нови врати. Той вече си е научил урока, че „ако не тичаш, изоставаш“, и това става негова максима по пътя нагоре в кариера­та. Интересът към иновации, разрастване на нови пазари и нови технологии го отвеж­да във фондовете за стартиращи компании Eleven и LauncHub, където си създава визия какво се случва в новата икономика. Ста­ва ментор на млади предприемачи и между­временно записва специализации по иконо­мически и политически науки в университе­та „Джорджтаун“ в САЩ. След 10 години в телекома му става безинтересно. „Телекомите вече не бяха носители на иновациите, както преди, когато се пускат 3G услуги и мобилен интернет“, казва той. Мечтае да попадне в глобална компания с нови хоризон­ти. Решава да напусне, но иска да го напра­ви честно и коректно. Към своите работо­датели поема три ангажимента – че няма да отиде в друга компания, което е най-го­лямото им притеснение, че ще им даде кол­кото е нужно време да намерят заместник и че няма да започне веднага работа. Има намерение да си вземе сабатикъл. Смята да обиколи света, да отседне при приятели и да проучи възможности за работа в други държави. В рода си има примера на своите дядовци, които са имигранти. Райков с гор­дост разказва за Атанас Узунов, на когото е кръстен, че е завършил университета в Бостън през 1930 г. и е основател на агро­номическия факултет в София. Участвал е също в подписването на споразумението в Крайова, с което Южна Добруджа е върна­та на България през 1940 г. За другия – Дян­ко Сотиров, обяснява, че е от основате­лите на българската секция на BBC в Лон­дон и като политически коментатор води упорита битка срещу комунизма. Бил е адвокат в Народния съд и главен преговарящ за България в Парижките мирни прегово­ри след Втората световна война. Докато е жив, Дянко Сотиров го окуражава да оста­не в България и да помага на местната еко­система да се развие.

Преди да се отправи на пътешествие, Райков прекарва още четири месеца в теле­кома. В последната седмица отива на кон­грес на в Барселона с намерение най-накрая да постигне договор между Vivacom и Viber. Проектът му виси от доста време, защо­то човекът от Viber не иска да си гово­ри много с него. Това само го амбицира да заключи сделката и успява. Толкова актив­но се бори за интересите на компанията, че когато съобщава за напускането си, от Viber остават изумени. След няколко месе­ца му се обаждат с предложение да заеме позиция, която не съществува до този мо­мент. Поканата е да стане генерален ме­ниджър за Балканите. По това време Viber вече е собственост на японската компа­ния Rakuten след сделка за 900 млн. дола­ра и се нарича Rakuten Viber. Той приема, но първо взема своите три месеца почивка до обиколи света. Когато се връща в София, се заема да развива отдела като вътрешен стартъп в глобалната компания. Задачата е платформата да стане още по-видима в региона на България и Сърбия, където услу­гите на Facebook – Instagram, Messenger и WhatsApp доминират при безплатната ко­муникация. С натрупване на критична маса потребители генерирането на приходи от корпоративни клиенти ще става много по-лесно.

РАЙКОВ РЕШАВА ДА ВДИГНЕ МАК­СИМАЛНО МНОГО ШУМ, че Rakuten Viber има лице в Бъл­гария, което ще си говори с бизнеса, а това е голяма ряд­кост за индустрията. Особено в тази част на света. Нито Facebook, нито Google имат представители в Източна Европа по това време. „За всеки беше интересно кои са хората зад Viber, какво искат да правят. Потребителите се чудеха защо е безпла­тен. Как изкарват пари и дали не злоупо­требяват“, казва той. Залагайки на любо­знателността, Райков умело управлява изя­вите си в медиите и по форуми. Екипът в София създава силна мрежа от медийни партньори, с които Rakuten Viber сключва стратегически партньорства. Платформа­та е създадена за дистрибутиране на нови­ни. Чрез медиите новите продукти, специ­ално направени за създатели на съдържание – различни канали и чатботове, стигат до обществото и до бизнеса.

Успешният рейд на Балканите води до разширяване на дейностите в Унгария, Гър­ция, Хърватия и региона. Съществена част от кампанията в тези страни, а и глобал­но, е представянето на Viber като алтерна­тива на модела Facebook, при който „много агресивно се употребяват личните данни, като се създават търговски продукти пред­лагани на рекламодателите, и то легално“.

Преди пет години в Rakuten Viber вземат много трудно и скъпо решение – да се въведе криптиране от край до край, с което осигуряват висо­ко ниво на защита за потребите­лите. Шест месеца компанията не пуска никакви нови функции. „Съз­даде се впечатление, че сме зам­ръзнали. След това се сблъскахме със скептицизъм сред потребите­лите. Прекарахме няколко години в комуникация и обяснения, че Viber е едно много по-безопасно място, що се отнася за вредно, опасно и нелегално съдържание от непозна­ти източници“, казва Райков.

Наред с глобалната позиция, която заема в Rakuten Viber, Атанас Райков работи и за бранда България. Дава личен пример, че човек може да бъде глобален маркетингов мениджър, базиран в България, без да е прекарал 10 години в САЩ, и да е напълно конкурентен. Снимка: Елена Ненкова

По това време той вече е в кръга на най-близките до изпълнителния ди­ректор на Rakuten Viber – Джамел Агауа, на­товарен да изведе компанията от роман­тичния ѝ период и да я направи печеливша с добри продукти, за които бизнесът е готов да плаща. Една от най-успешните услуги се оказват бизнес съобщенията. Те замест­ват есемесите, които куриерите, банките и електронните търговци пращат до кли­ентите си. Райков има богат опит с биз­нес есемесите от времето в телекома. От него тръгват много идеи за презентиране­то на чатботовете и бизнес съобщенията на специални събития. Изведнъж приходите от регионите, управлявани от София, „на­растват с 15 – 20 пъти“ и достигат близо 40% от общите на Rakuten Viber. (Компани­ята не разкрива стойности.)

Всяка година софийският офис се раз­раства с експерти по продажби, марке­тинг и бизнес развитие, отговорни за раз­лични регионални, междурегионални и глобални проекти. През 2018 г. в екипа вли­за Надя Ел-Убайди, която е изключително добра във връзките с телекомите в араб­ския свят. Райков веднага предлага около Ел-Убайди да се създаде компактно и силно звено, което да отвори нова глава за биз­нес в арабските страни. В самото начало от създаването Viber е била от водещите услуги за комуникация в Турция, Иран и Са­удитска Арабия, но поради това, че компа­нията е основана в Израел (през 2010 г.) – скоро след това местните телекоми блоки­рат приложението под претекст, че е за­плаха за националната сигурност. „Това, че разполагахме с хора, които разбират мест­ната култура, помогна много да се изгради доверие. Стоплихме отношенията с теле­комите и започнахме отново да отваряме пазарите за услугите на Viber“, казва той.

През 2021 г. Джамел Агауа постигна целта да направи Viber печеливш и след четири години изтощителна работа в Калифорния се оттегля. „Той работеше във всички часове на денонощието. Много пъти виждах как заспива от изтощение на вечеря“, казва Райков. Неговото място временно се поема от Офир Еял.

Освен, че развива пазарите на Rakuten Viber Райков има още една цел да популяризира бранда България. Под негово влияние за първи път в Бълга­рия ще бъдат наети ИТ специалисти за раз­работване на финтех продукти и услуги на Viber. Самият той дава пример, че човек може да бъде глобален маркетингов мени­джър, базиран България, без да е прекарал 10 години в САЩ, и да е напълно конкурентен. Разглежда София и България в една много по-голяма еко система с позитивен имидж. Над 40% от екипа са завърнали се от чуж­бина българи покрай възможностите, които създава Viber.

Украйна получи предупреждение за руско шпиониране през Telegram Мултивак инвестира 5 млн. евро в разширение на базата си в Божурище

Свързани статии

Без руски въглища в ЕС: България може да спечели от забраната

Бизнес

Без руски въглища в ЕС: България може да спечели от забраната

FO041922_090

Бизнес

Търговски неволи

Лицата от Украйна: Биохакери на храна

Водещи новини, Стартъпи

Лицата от Украйна: Биохакери на храна

Лицата от Украйна: Релокация към България 2.0

Бизнес, Водещи новини

Лицата от Украйна: Релокация към България 2.0

Untitled2222-1

Бизнес, Водещи новини

Лицата от Украйна: Учителят остава учител навсякъде

Пътеводител на руските олигарси

Бизнес, Водещи новини

Пътеводител на руските олигарси

Реклама

Избрано

отпреди 28 минути

Най-добрите градове за живеене в света

отпреди 19 часа

Убийството на хартиения дневник

отпреди един ден

Как армия от 700 доброволци изгради безвъзмездно дарителската платформа „Подкрепи.БГ“

отпреди 2 дни

Как машиностроителният завод РАИС си проправя път през кризата

отпреди 3 дни

Какъв е изходът от “исках, но нямах желание”?

5 август 2022, 17:51

Империя в спорта

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Innovation Forum & Awards 2022
  • Награди
  • Участници
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
  • Специални награди
  • Условия
  • Категории
  • Жури
  • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени