Пътят на един Bedouin
Чисто зимно небе, режещо студен и свеж въздух, успокояващ планински пейзаж, тишина. Да си в Балкана, дори през януари, е повече от приятно преживяване.
Джипиесът ни води по живописен маршрут, встрани от главните пътища, и няколко остри завоя след табелата на село Стоките удряме спирачки пред крайната си дестинация. Горска резиденция Bedouin. На живо изглежда също толкова привлекателна, колкото и на снимките в Инстаграм. Далеч от цивилизацията – на 30 км от най-близкия град, разположена в полите на Стара планина и над водопадите на близката река, тя привлича почитателите на дивата природа и забавленията извън градския свят.
Bedouin предлага бутикова концепция за лични и фирмени събития, персонализирани до най-дребния детайл, и за кратко време успя да се наложи на ивент туристическата карта у нас. Резервациите за лични празници се правят поне пет месеца предварително, а за сватбите – специалитетът на Bedouin, са нужни и повече. В портфолиото с услуги влизат и други забавни преживявания сред красивия естествен декор, които привличат младите българи и особено тези в чужбина – плаж край реката, приключенски игри, карнавали, летен бар с разнообразно меню, наем на резиденцията с пълен сървис.
Тази година е десетата, откакто е стартирал проектът, юбилей, споделят не без гордост домакините Димитър Косев (30) и Милица Янкова (29), които освен работен тандем, са и партньори в живота. Той е създателят, визионерът и мускулите на Bedouin, а тя – неговата дясна ръка, ивент мениджър и креативната сила на проекта. Посрещат ни в резиденцията, където камината бумти, свещите премигват, природата наднича през панорамните прозорци и присъства във всеки детайл от интериора, за да напомня, че сме неразривно свързани с нея. Лобито е уютен оазис, особено в студения ден.
Преди десет години обаче, когато Димитър Косев идва тук и не разполага с нищо друго освен с трион, брадва и грандиозните си мечти, мястото му напомня на пустиня. „Бях сам на тази поляна, тревата беше пожълтяла, станала на пепел от лятното слънце, и, мислейки за името на своя проект, изразих начина, по който се чувствах в онзи момент. Бедуин.“ Оттогава през ръцете му минават всеки камък, всеки пирон, всяка дъска, вградени в резиденцията.
Идеята да създаде бизнес, използвайки семейния имот в землището на село Стоките, тлее у Димитър Косев от тийнейджър. Освен че е наследил предприемаческия дух на родителите си, които притежават магазин за хранителни стоки в Севлиево, той е и емоционално свързан с „мястото с водопадите“, където в детството си ходи с бабите и дядовците си, за да събира ябълки. На 15, вдъхновен от бума на къщите за гости, ученикът няма търпение да хване тази вълна. Убеждава близките си да му прехвърлят фамилното парче земя, а после семейството му изкупува от роднините и съседните терени.
„До единайсети клас събрахме имота“, спомня си Косев. Току-що завършил професионалната гимназия по туризъм в Априлци, той е готов да започне да строи. Оказва се обаче, че първо трябва да премине през дълга и тромава процедура по оформяне на документацията на имота, което може да отнеме близо две години.
ОСЕМНАЙСЕТГОДИШНИЯТ МЛАДЕЖ НЕ ИСКА ДА СТОИ СЪС СКРЪСТЕНИ РЪЦЕ. Купува каравана, оборудвана за търговски обект, и я позиционира на поляната си: „Аз съм контактен, увлекателен и започнах да организирам тук палатки, лагери, рождени дни.“ Лятото отлита бързо и в края му момчето е изправено пред дилема – да работи в семейния магазин и „пак да продавам вафли и цигари“ или да отвори собствено заведение в Севлиево. С финансовата подкрепа на майка си той наема помещение за дискотека. Стартира силно и с много шум. Следват втори и трети обект „Всички младежи в околността бяха при мен и станах трън в очите на конкурентите. Пращаха ми проверки, намериха хора, които да пишат жалби“, разказва одисеята си Димитър Косев.
Бизнесът му върви отлично, когато наемодателят на последното заведение вдига наема тройно и за няколко месеца успява да прогони Косев, както и да го изцеди финансово. „Сдъвка ме и ме изплю“, коментира предприемачът, който, преди да навърши 20, разбира какво е усещането да си напълно разорен и отхвърлен. Освен фалита на раменете му тежи и отговорността за 20 хил. лв. дългове към институции и доставчици.
„Куражът да продължиш е това, което се брои“, казва Чърчил и точно това прави Димитър Косев в онзи критичен момент. С лист хартия, върху който е начертал проекта си за летен бар, камион с дървен материал и инструменти, купени с последните му пари, се отправя към „мястото с водопадите“ – неговия единствен капитал и надежда. Провалът му е дал ценен урок – да насочи цялата си енергия към една цел. „Тогава узрях за мисълта, че трябва да създам генерален план за това, в което искам да се развивам, и да го изпълнявам поетапно. И си представих бизнеса – къща за гости, хотели, магазин, ферма, като всяка част от него затваря кръга“, споделя Косев.
Първият етап е да направи бар в планината – провокативна идея за малкия град. „Отначало всички ме мислеха за луд, включително и майка ми. Смяташе, че не мога да преживея случилото се. Бях изхарчил пари за два апартамента освен натрупаните дългове и доверието към мен беше нула“, припомня си предприемачът. От друга страна, любопитството на хората е изострено и собственоръчно измайстореното заведение с трупи, намерени в гората, привлича клиенти. Димитър организира рождени дни, партита, таргетирайки младежката публика, която иска да танцува край лагерен огън и да слуша популярни диджеи. Косев не спира да развива създаденото, без да се разсейва от целта си: „Отклониш ли се, планът се проваля. Трябва и да вярваш в нещата. Аз съм се въоръжил с търпение и постоянство.“ И то какви!
В следващите четири-пет години Димитър Косев спи в колата си, за да охранява бара, а вечерният душ е в реката. Не спира да работи по бранда си и сам се научава да прави много неща в строителството, архитектурата, маркетинга, на които не е подозирал, че е способен. Междувременно среща арх. Иван Маринов, с когото успява да осъществи идеята си за изграждане на закрита част с кръгли трупи около летния бар. „Трудно ще стане“ го предупреждава архитектът. „Най-любимото ми е това – трудно да стане, ама да стане“, отговаря младият мъж. Мотото на целия му живот.
На Великден през 2015 г. предприемачът преминава през сериозно изпитание. Докато експериментира нова техника с чук, миниатюрно парче метал пробива едното му око и засяда в очните нерви. Изходът е суперрискова операция с 2% шанс зрението му да бъде спасено. Ако металът остане в тялото му, перспективата е пълно ослепяване, Косев се доверява на лекарите и операцията завършва с пълен успех. Не се е възстановил напълно, когато отново яхва скелето на Bedouin, защото „ме чакаше работа за довършване, а имах и краен срок“.
ГОДИНА И ПОЛОВИНА ПО-КЪСНО ДИМИТЪР KОСЕВ Е ИЗБИСТРИЛ НАПЪЛНО КОНЦЕПЦИЯТА СИ – организиране на частни и по-масови събития. „Целта ми беше да събирам компании, които да празнуват – планирано, организирано и финансово подплатено, и адаптирах пространството спрямо този фокус.“ Така закритият вече бар се сдобива с дограма и камина, а в ивент календара на Bedouin влизат два музикални фестивала – Lost Gipsy Land и Forest Carnival, които привличат по над хиляда души публика. Брандът става все по-разпознаваем и желан. Много клиенти желаят да наемат цялото място за лични събития и Косев усеща, че е дошъл моментът да осъществи тийнейджърската си мечта – да построи къща за гости. Изгражда четири стаи с оригинален интериор и горската резиденция добива вида, в който я виждаме днес.
„Оттогава борбата ми е да направя бизнеса целогодишен, за да е по-рентабилен“, казва предприемачът. Затова в края на 2017 г. започва да търси постоянен екип. Сватбите се очертават като водещо събитие, тъй като са най-доходоносни, и най-важната му задача е да намери ивент мениджър с око към детайла, пъргави ръце и бърз ум.
Тогава животът го среща с Милица Янкова – художник, дизайнер, завършила Националната художествена академия, завърнала се в Севлиево след няколко динамични години в столицата. Тя прегръща концепцията на Косев и успява да я надгради. Създава креативния почерк на събитията и оформя естетиката и духа на Bedouin.
Вече четвърта година в резиденцията, тя е във вихъра си: „Когато дойдох тук, обикалях навсякъде с един тефтер, в който постоянно рисувах. Сега си записвам задачи.“ С Димитър Косев стават силен тандем, който успява да превърне дестинацията в съвременна и бутикова концепция за семейни празници и ивенти. „Много персонално подхождаме към събитията, всеки клиент има своята визия и ние се стремим да я развием, за да създадем преживяване за цял живот“, обяснява Янкова.
Двамата са се научили да действат като отряд за бързо реагиране, когато планът им неочаквано се промени. Мястото може да е приказно, но в Балкана времето е непредвидимо. „Ако завали, винаги имаме бекъп вариант в резиденцията. Целият екип излиза, премива всички чаши, забърсва и сме готови“, обяснява Милица.
Предизвикателствата в развитието на резиденцията са постоянни. Да се намерят точните хора за персонал е сред най-големите. „Не всеки си дава сметка, че зад лъскавата опаковка стоят много работа и търпение, а бизнесът е специфичен. Адаптацията изисква поне година“, посочва предприемачът основния проблем. В момента екипът му включва 30 души през лятото и 10 постоянни. За да поддържа целогодишния състав, той тегли банкови заеми: „Когато бях сам, имах един кредит 30 хил. лв., който ползвах като оборотен капитал. Но сега парите не ми стигат – за заплати ли, за ремонти или за инвестиции…“
НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА БИЗНЕСЪТ СЕ РАЗВИВА ДОБРЕ, показва справка в Търговския регистър. „Бедоуин ентъртеймънт“ ЕООД – фирмата, под която оперира Bedouin, отбелязва ръст с над 50% всяка година от 2017 насам, а през 2020 г. скокът в приходите е със 114% в сравнение с предходната. Печалбата също е нараснала внушително спрямо 2019 г. По време на пандемията резиденцията работи на максимални обороти въпреки стреса и усложнената ситуация с клиентите, които са предимно българи в чужбина. Косев обяснява, че до 2020 г. бизнесът се е ускорявал, фокусиран върху ивентите, и после се е разгърнал в пълния си мащаб – почти 30 сватби, като фестивалите също са донесли добра печалба. Ситуацията през 2021 г. е подобна, уточнява предприемачът. В ковид условията Bedouin налага и нов тренд, появил се органично – за микроивенти с 4 до 10 гости, който Янкова и Косев предлагат като „нещо наистина романтично и истинско“.
Списъкът им с резервациите за 2022 г. вече е запълнен. Капацитетът на резиденцията е до 70 събития общо, и сватбите в това число. Но въпреки отличните си резултати бизнесът е на 30% от генералния план, посочва Димитър Косев. Очакват го много точки за отмятане – да завърши фермата за собствена градина, да добави животни, които да усвояват големия обем хранителни отпадъци от ресторанта, паркинг за каравани, шлифоване на глемпинг концепцията, изграждане на склад, вили за влюбени двойки, хотелска част в с. Стоките, където вече е закупил няколко стари постройки, втора къща за гости – проект за над милион лева.
Тези инвестиции, които ще се правят постепенно, предприемачът смята да финансира с кредити. Самият той ще е всеки ден на терен. С трион, резачка или винтоверт, в основите или на покрива, Димитър Косев постоянно е в движение. Заради това често получава от приятели и гости признанието, което най-много цени: „Благодаря, ти ме вдъхнови, заради теб работя повече…“