Технологичната общност в България помага на бежанци от Украйна
Основна тема в политиката от началото на тази година е конфликта между Русия и Украйна и надеждите той да бъде решен по дипломатически път. Затова, когато през нощта на 24 февруари започнаха да идват първите новини за навлизането на руски войски на територията на Украйна, голяма част от хората в България бяха изненадани. “Не, че не беше очаквано, но ние бяхме шокирани и веднага започнахме да мислим с какво можем да помогнем на хората там,” каза за Forbes България Макс Гурвиц, управляващ съдружник във Vitosha Ventures и инициатор на България за Украйна – BG4UA.
В последната седмица на февруари той и Елина Желева, която е управляващ съдружник в launchlabs Sofia, са в Пампорово и работят дистанционно. “В четвъртък сутринта веднага започнах да мисля какво може да направи общността на стартъпите и IT в помощ на хората в Украйна”, казва Макс Гурвиц. Свързва се с Нед Дервенков от Българската стартъп асоциация BESCO, който му споделя, че много работодатели, които имат персонал в Украйна искат да помогнат.
От своя страна Гурвиц има много познати в IT индустрията, в последните години е посетил 43 пъти Украйна, и познава обстановката там. Освен това дядото му е роден в Украйна и част от спомените от детството са как той му чете Шевченко на украински. Миналото лято прави обиколка с приятел из Украйна, минава над 3000 километра. Срещат се със стартъп предприемачи, има и други десетки приятели и близки, и затова решава да направи нещо в помощ на пострадалите.
Стотици запитвания
Гурвиц пуска пост във Facebook със съобщение, че ако хора от Украйна искат да дойдат в България и имат нужда от помощ, да му пишат. Мисли си, че няколко човека ще му отговорят и ще намери начин да помогне, но поста започва да се разпространява чрез споделяния и харесвания. Елина Желева също пише пост в LinkedIn, който е видян над 3 милиона пъти за ден. Двамата получават стотици запитвания от IT индустрията, стъртъп екосистемата, от познати и непознати.
В същото време пускат и форма за хора, които биха искали да помогнат. “Това може би е най-впечатляващото, защото при нас вече има списък от около 4000 човека, които искат да помагат, с транспорт, с настаняване, с парични средства. Основно от България, но има хора от целия свят,” споделя Макс Гурвиц. От тези доброволци е сформиран екип от 10 човека, направена е и онлайн платформа за всички, които искат да помагат.
Всеки доброволец изпълнява някаква задача, а двамата с Елина Желева координират дейността.
Така е създадена база с места за настаняване, в която има над 6000 легла, в различни имоти и апартаменти. “Държавата има списък от хора, които не са българи и се нуждаят от помощ, около 1000 човека, и около 1/3 идват от нашата инициатива,” казва още Макс. С всеки нуждаещ се доброволците установяват контакт, и след това го поддържат постоянно до пристигане в България. В началото в екипът са оптимистично настроени, защото се надяват да помогнат на всички и да ги докарат до България, но след това се оказва, че заради военното положение мъжете на възраст между 18 и 60 години не могат да излизат от страната. Така първоначалният план претърпява промяна – сега прибират жените и децата от семействата.
Доброволци с частни коли и автобуси
Според Макс Гурвиц най-голямата драма в момента са тапите и задръстванията по границите и пътищата. И заради това често свършва водата и храната, което води до допълнителни трудности. Заради затруднението с придвижването досега от BG4UA са настанили около 30 човека, а възможностите са огромни. “Искам да изкажа голяма благодарност на българското правителство, коeто също помага, има дори готов самолет, който е в Полша и ще докара хора от там,” казва той. Българските предприемачи доброволци отиват там, с частни коли и автобуси.
Има и много други хора, които работят независимо от тях, като HR отдели на големи компании, които правят същото за техни служители и дори клиенти. Това не е само проект на Макс и Ели, това е огромна група, която те координират: “Ние помагаме на хората в Украйна, тръгнахме от нашата индустрия, но сега помагаме на всички хуманитарно. На всички които имат нужда,” казва Макс Гурвиц.