Как руската инвазия се отрази на технологичния сектор в Украйна и останалия свят
Тимофил Власов, 33-годишен софтуерен инженер, се изправя пред 12-часово шофиране по усукани малки пътища, за да избегне блокираните от други бежанци магистрали, докато бяга от напредващата към дома му в Киев руска армия. Власов е само един от хилядите украинци, които помагат на международните технологични компании да продължават да функционират, но сега са принудени да бягат от домовете си, пише Forbes.
Amazon, Lyft и Snap се обръщат към Украйна в последните години, за да наемат инженери като Власов, който тества и дебъгва код за базирания в Сан Матео, Калифорния стартъп Totango. Само че войната слага край на това и много технологични компании наемат чартърни автобуси и самолети, за да изведат служителите си до безопасност. Акциите на EPAM Systems – един от най-големите технологични работодатели в Украйна – се сринаха с 45.6%, след като инвеститорите бяха предупредени за “повишена несигурност”.
“Имаме голямо присъствие на инженери, то включва около 14 хил. души базирани в цяла Украйна и е очевидно, че настоящите събития ни се отразяват”, казва Аркадий Добкин, изпълнителен директор и председател на EPAM, чиято пазарна оценка в момента е 11.8 млрд. долара. Акциите на компанията спаднаха с 67% от началото на годината. “Много хора продължават да работят, но много хора също стоят в бомбоубежища”.
Компанията базирана в Нютън, Пенсилвания казва, че е евакуирала екипа си далеч от фронтовите линии към Западна Украйна. Засега обаче е невъзможно да премести около 6000 души, които се намират в Киев и Харков, вторият най-голям град в Украйна, който беше бомбардиран на 28 февруари. В последните години двата града се превърнаха в оживени технологични хъбове и дом на десетки хиляди инженери, работещи за аутсорсинг компании като EPAM, местни стартъпи като приложението Reface и международни технологични гиганти.
EPAM има 14 хил. служители в Украйна и още 18 хил. в Беларус и Русия, които изграждат софтуер за много компании в S&P 500. “Ще се погрижим за хората си доколкото е по възможностите ни”, казва Добкин, който е от Беларус.
EPAM не е единствената технологична компания, която се налага да пренасочи дейността си от организация на ъпдейти в кода към организация на бягството на своите служители. Израелската платформа за изграждане на уебсайтове Wix предложи на 900-те си украински служители и техните семейства временно преместване в Турция миналия месец.
Около 600 души от екипа на Wix са останали в Украйна при началото на инвазията на Русия на 24 февруари. “Служителите се местеха на запад с автобуси, които наехме предварително или шофирха собствените си коли на запад, към Лвов и полската граница”, казва Нир Зохар, президент и главен оперативен директор на Wix.
Зохар казва, че Wix има екип на полската граница, който чака да посрещне служителите преди да ги релокира в Краков, Полша, където компанията има офиси. “Помагаме им с настаняване, одеала, бебешка храна и всичко друго, от което имат нужда, защото повечето от тях са пътували 48 часа без прекъсване”, казва Зохар, и добавя, че доброволци от офисите на Wix в Литва са шофирали над 800 км., за да помогнат.
Въздействието на спешното евакуиране на една пета от екипите за обслужване на клиенти и инженери е облекчено от планове за действие, активирани по-рано, за преместването на ключови служители извън Украйна, казва Зохар.
Lyft, Snap и британският стартъп Hopin са сред технологичните компании, които също са предложили спешни средства и преместване на служителите си от Украйна. Агенцията за бежанци на Обединените нации (UNHCR) изчислява, че около половин милион души са избягали от Украйна към съседни страни от началото на руската инвазия.
Софтуерните компании чиито данни вече са на сигурно в облачни сървъри, могат да преместят разработчиците си и лаптопите им сравнително лесно, въпреки затлачването на украинските пътища и влакове. Стартъпите с индустриален компонент, като създателите на устройства за аларми и сигурност Ajax Systems, са изправени пред по-големи предизвикателства. Базираната в Киев компания е доставила стоката и частите си отвъд граница и сега изгражда нова фабрика в Полша и Украйна, казва изпълнителният директор Александър Конотопский.
“Двумесечни доставки на компоненти и завършени продукти се транспортират към западните части на Украйна и Полша в момента,” казва Конотопский и добавя, че данните на Ajax са на сървъри на AWS извън Украйна. “Приоритетът днес са животите и безопасността на нашите служители. Следим новините внимателно и местим екипите си към безопасни региони в Украйна или Европа”.
Не всички избират да напуснат. Основателят и изпълнителен директор на Macpaw Олександър Косован се е върнал в Киев и новия си дом в мазето на офиса си, след като извежда семейството си от страната, малко преди полетите да бъдат спрени. “Помислих си как ще погледна децата си в очите ако загубим тази война, ако загубим страната си? Няма да мога да си простя”, казва Косован. “Ще направя каквото мога, за да се съпротивлявам на тази агресия… Ако Русия е мечка, ние сме като рояк пчели”.
Напускането на Украйна не е възможност за мъжете, които са годни за военна служба след като президентът Володимир Зеленски обяви военно положение. “Семейства биват разбити”, казва Зохар. “Не е позволено мъжете да напускат Украйна, така че някои от нашите мъже служители изпращат съпругите и децата си. Жените прекосяват границата, но оставят съпрузите си. Сърцераздирателно е и е наша отговорност да помогнем”.
Totango е предложила на 15-те си служители преместване в Израел преди инвазията на Русия, но много са избрали да останат в Украйна, казва Амит Блуман, старши вицепрезидент на компанията. “Работим заедно от четири години и беше изключително окуражаващо да видим, че се справят със ситуацията… и някои отиват изключително далеч в помощта си с доставки, доброволчество в армията или оставяйки безопасността си, за да отидат в Харков и да оказват първа помощ”, казва Блуман и добавя, че Totango продължава да подкрепя служителите си в Украйна. “Да чуваш всичко това на ежедневните си срещи – бях поразен”.
След пътуване, което е отнело два пъти по-дълго, отколкото трябва, Власов сега споделя пренаселен апартамент с брат си, неговата съпруга и нейното семейство в родната му Одеса. Пристанищният град на Черно море може да е в безопасност засега, но изглежда ще е ключова цел за Русия и е на около 150 км. от фронтовата линия.
Една от първите задачи на Власов при пристигането му в Одеса е да доброволства в местните отбранителни сили. Власов се присъединява към дългите опашки за записване за военна служба, където засега се приемат само хора с активен военен опит. “В Одеса имаме много доброволци… Мисля, че всеки тук е готов да се бие. Аз със сигурност ще се бия, защото това е моят град”, казва той.