Най-скъпите компании-еднорози на 2022
Преди дни създадената от Христо Борисов, Бойко Караджов и Константин Дженгозов компания Payhawk стана първият български стартъп с пазарна оценка от 1 млрд. долара. В света на дяловото инвестиране тези компании се наричат “еднорози”. Оценката обикновено се базира на инвестиция, направена от институционалните инвеститори в акции или дялове на компанията.

Сделката на Payhawk е постижение за българската инвестиционна общност. В световен мащаб съществуват стартъпи с много по-голяма стойност.
За да разберем кои са най-скъпите еднорози в света, ще разгледаме статистиката на Crunchbase. Тя е актуална към 1 март 2022 г. и отразява оценката на компаниите, както и общия размер на привлеченото досега финансиране.
Топ 10 на най-скъпите еднорози в света
От социални мрежи през електронни цигари до космически технологии – тези компании са като магнит за парите на инвеститорите.
1. ByteDance
Оценка: 180 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 8 млрд. долара
Името на китайската компания ByteDance може и да не ви говори нищо. Но няма как да не сте чували за TikTok – мобилно приложение за кратки видеа, което е изключително популярно сред тийнейджърите (и не само). Платформата расте експоненциално, привличайки орди от нови потребители, а напоследък и все повече рекламодатели.
Бизнес моделът на TikTok позволява на авторите на съдържание да печелят не само от спонсорирани видеа, но и от парични подаръци от потребители (т.нар. гифтъри). TikTok засега е цар на платформите за кратки видеа, като нито конкурентните продукти на гиганти като Meta и Alphabet засега могат да оспорват лидерството му.
2. AntGroup
Оценка: 150 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 19 млрд. долара
Китайската компания разработва технологията за онлайн разплащания Alipay. Както името подсказва, тя е свързана с лидера в онлайн търговията Alibaba Group.
Alipay е водещ метод за разплащане в Китай и се използва от десетки милиони търговци. През 2021 г. китайското правителство наложи солена гроба на Alibaba за господстващо положение и вкара в сила регулации, които доведоха до преструктурирането на AntGroup.
3. SpaceX
Оценка: 100 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 7 млрд. долара
Създадена от Илън Мъск, за да развива космически транспорт, SpaceX често попада в новините. Това се дължи както на внушителните изстрелвания на ракети в космоса, така и на харизматичния й основател и неговата визия за бъдещето на планетата.
Космическите пътувания все още са сравнително непозната територия за частните компании. Инвеститорите виждат добра възможност да монетизират навлизането на частния сектор в космическия туризъм и логистика. Сред големите инвеститори в SpaceX например е Alphabet: компанията-собственик на Google.
4. Stripe
Оценка: 95 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 2 млрд. долара
Технологията на Stripe улеснява търговците като им позволява лесно да приемат електронни плащания. Към момента това е една от най-популярните технологии, използвана от софтуерните разработчици, които изкат да вкарат в приложенията си функция за електронни разплащания.
Наскоро Stripe обяви, че технологията й ще се използва от Apple за функцията Tap to Pay on iPhone, която се очаква да тръгне в САЩ през пролетта на 2022 г.
5. Klarna
Оценка: 46 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 4 млрд. долара
Моделът “купи сега, плати после” постепенно превзема света, включително и България. Шведската компания Klarna вижда потенциална на този метод за плащане преди години и разработва технология, с която търговците могат да го прилагата в магазините си.
Използвайки Klarna, търговците могат да правят на клиентите си отсрочки при плащането на купените продукти. Това дава на купувачите да имат на момнета това, което искат да си купят, а на търговците – да увеличат продажбите си.
6. Canva
Оценка: 40 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 572 млн. долара
Възходът на социалните медии доведе до много нови инструменти за създаване на визуално съдържание. Един от тях е платформата за графичен дизайн Canva, която позволява на инфлуенсъри, блогъри и маркетолози лесно да създават изображения за социалните мрежи.
Създадената в Австралия платформа е предпочитан инструмент заради лекотата, с която се използва. Много автори на съдържание разчитат на шаблоните на Canva, с които бързо и лесно могат да създадат поредната си пъстра публикация за Instagram.
7. Checkout.com
Оценка: 40 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 2 млрд. долара
Онлайн търговията улеснява потребителите. Самите търговци обаче трябва да се справят с редица проблеми: като например да намерят подходяща платформа за приемане на плащания, да разполагат с аналитични данни и да имат система за засичане на финансови измами.
Checkout.com твърди, че може да им предостави всичко това в една платформа. Технологията на британската компания се използва от големи брандове като H&M.
8. Instacart
Оценка: 39 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 3 млрд. долара
Пандемията направи голяма услуга на компаниите като Instacart. Заради COVID потребителите научиха, че не е необходимо да ходят до магазина, за да си купят хранителни стоки. Достатъчно е да използват едно от многото приложения за поръчка на бързооборотни стоки и куриер ще им донесе поръчката до врата: понякога по-бързо, отколкото време е необходимо, за да се отиде до магазина.
Именно с този бизнес модел Instacart хвана око на големите инвеститори и се нареди в челната десетка.
9. JUUL
Оценка: 38 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 14 млрд. долара
Цигарите не са готини! Е, поне тийнейджърите в САЩ мислят така. И ги заменят с електронни цигари, които привличат младежите с всевъзможни вкусове и съдържание на никотин.
Един от големите играчи на този нов пазар е JUUL – производител на електронни цигари, който бързо зае лидерско място по продажби в САЩ. Компанията съумя да завземе пазара с комбинация от умен маркетинг, привлекателен дизайн на продукта и патентован метод за получаване на никотинови соли.
10. Databricks
Оценка: 38 млрд. долара
Привлечени инвестиции до момента: 3 млрд. долара
Databricks е софтуерна платформа, която помага на клиентите си да обработват големи данни и да извличат информация от тях.
Един от големите инвеститори в компанията е Microsoft, която генерира все повече пари от бизнеса с облачни услуги. Следващата голяма цел за Databricks е да излезе на борсата.