По-достъпно, по-вкусно, по-здравословно – или как Brain Foods променя концепцията за десертите
Десертите – любов, която ни убива с всяка следваща хапка. Но могат ли те да са и вкусни, и здравословни? Именно в създаването на такъв продукт се впускат Пламен Медаров и Мария Веселинова, когато създават компанията си Novel Brand Foods, оперираща под бранда Brain Foods.
Двамата прегръщат идеята за хранене с изцяло растителни продукти преди повече от пет години и никога повече не поглеждат назад. Тя им позволява да водят напълно пълноценен и здравословен начин на живот, който в същото време е в съответствие с тяхното чувство за персонална отговорност за опазването на околната среда. Въпреки това за Медаров и Веселинова постепенно става очевидна липсата на разнообразие от вкусни и достъпни продукти, които да бъдат консумирани под формата на междинно хранене – барчета, вафли и др. „Повечето веган продукти в тази категория са горчиви поради естествения вкус на какаото, а също така и доста скъпи“, споделя Медаров.
Така през 2020 г. дебютират първите продукти на Brain Foods, а именно три вида вафли с изцяло растителен произход. Те съдържат 95% по-малко захар от повечето конкуренти, както и 30% по-малко калории и никакво палмово масло. Две от вафлите адресират и едно от най-дълбоките желания на много хора от веган общността, като предоставят автентичен вкус на млечен шоколад. „В основата на всичко бе да направим нещо, което е по-достъпно, по-вкусно и по-здравословно“, казва Медаров.
Brain Foods обаче се ражда в тежък за сектора момент. Пандемията затвори всички ни вкъщи за значителна част от 2020 г., като в същото време ограничи трайно и посещенията в спортни зали. Това от своя страна силно лимитира консумацията на здравословни барчета и вафли и създаде препятствие пред компанията още преди тя да се е отлепила от стартовото блокче.
Въпреки това двамата предприемачи нямат никакво намерение да се предават. Веселинова, която има дългогодишен опит в сферата на маркетинга, поема дейностите по популяризация на бранда, макар те да са силно затруднени от липсата на събития, на които той да бъде представен. В същото време над 20-те години опит в сектора на бързооборотните стоки подсказват на Медаров, че при традиционно спадащата консумация на шоколад през лятото Brain Foods може да направи крачка встрани и да пусне първите си веган пълнозърнести крекери.
Както в природата, така и в бизнеса, най-тъмно е точно преди зазоряване. Нещата за Brain Foods бързо започват да се обръщат благодарение на няколко важни сделки. На първо място, един от най-значимите играчи в производството на здравословни храни в България – основаната от Яни Драгов Smart Organic харесва идеята на компанията и страстта на двамата ѝ основатели към каузата за опазване на околната среда. Така през юни 2020 г. Smart Organic поема дистрибуцията на продуктите на Brain Foods и ги прави налични в мрежата си от физически магазини под бранда „Зелен“.
РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ПЪРВАТА, ИЗПЪЛНЕНА С ПРЕПЯТСТВИЯ, ГОДИНА са скромни – нетните продажби достигат около 21 хил. лв. до края на 2020 г. Въпреки това основите са положени и вече всичко е в ръцете на Медаров и Веселинова, които са готови да посветят цялата си енергия на своя бизнес и кауза. „Благодарение на сделката със Smart Organic за нас стана възможно да осъществим редица неща, защото работата с дистрибутор значително улесни ежедневните процеси в компанията“, споделя Медаров.
През 2021 г. Brain Foods продължава месец след месец да се появява в нови локации и става все по-разпознаваем бранд. Така се стига и до първия пробив в една от големите вериги супермаркети – „Лидл България“, през август 2021 г.
Като част от сделката крекерите на компанията се предлагат във веригата за ограничен срок от време. На базата на успешната първоначална кампания се стига и до втора сделка, като новите вафли на Brain Foods се появяват в „Лидл“ през януари по повод глобалната кампания за месец на веган храненето Veganuary. „Кампанията беше невероятно успешна, като продадохме над 100 хиляди вафли само за една седмица“, казва Медаров.
Освен чисто моментния ефект, касаещ ръста на продажбите, акциите в „Лидл“ изиграват и още по-съществена роля. На базата на високия потребителски интерес към двете кампании Brain Foods вече работи и по постоянното си позициониране във веригата супермаркети. „В държавите, в които присъстваме, планираме да работим директно с ритейл веригите. Определено в бъдеще искаме да работим с „Лидл България“, споделя Медаров.
В допълнение към експанзията си във физическите вериги Brain Foods постепенно започва да се пренася и в онлайн каналите за дистрибуция. Въпреки всички негативи за индустрията, причинени от пандемията, тя все пак донесе и известен позитив за по-малките производители, тъй като пренасочи голяма част от потребителите към онлайн магазините, където за тях е доста по-лесно да имат по-мащабно присъствие. „Оказа се, че дори в снакинг категорията онлайн продажбите са просто грандиозни“, отчита Медаров.
Освен в собствения си онлайн магазин още към края на 2020 г. марката се появява и в един от най-успешните онлайн супермаркети у нас – eBag. Продуктите на компанията могат да бъдат намерени и в други разпознаваеми онлайн платформи като „Био магазин Балев“, както и онлайн магазина на веригата „Зелен“, опериран от Smart Organic.
Междувременно двамата предприемачи успяват да осъществят и една от основните си цели, като са приети в инкубатора на най-голямата организация в света, фокусирана върху намаляването на консумацията на животински продукти – ProVeg. В края на септември ProVeg обяви седмата си селекция нови участници в инкубатора, състояща се от осем компании, измежду които и Brain Foods. „Ние кандидатствахме за инкубатора два пъти преди това и бяхме изключително щастливи, когато разбрахме, че най-накрая сме постигнали целта си“, казва Медаров.
Успехът за Brain Foods е още по-отчетлив, когато се вземе предвид основният профил на компаниите, които организацията търси да привлече. Самият инкубатор е един от инструментите, чрез които ProVeg цели да подпомогне постигането на целта си за намаляване на консумацията на животински продукти в световен мащаб с поне 50% до 2040 г. Неговият основен фокус са компании, които биха имали най-голям директен ефект, а в това число обикновено влизат тези, които разработват преки заместители на основни хранителни групи – месо, мляко, сирена и други.
И въпреки това Brain Foods успява да намери своето място в селекцията на ProVeg основно благодарение на своята стратегия, посветена на опазването на околната среда и здравословния начин на хранене. Сред краткосрочните планове, които хващат вниманието дори на президента на ProVeg, попада и представянето на нова вафла, която ще бъде опакована в 100% рециклируема хартия.
Веднъж попаднали в инкубатора, Медаров и Веселинова започват да грабят с пълни шепи откриващите се възможности. Двамата предприемачи минават през обучения при водещи личности в сектора, допринесли за възхода на компании като Beyond Meat, Impossible Burger, както и немския стартъп Formo, който през септември 2021 г. затвори рекорден за производител на храни с растителен произход Series A рунд от 50 млн. долара. „Инкубаторът ни помогна да установим връзки с хора из цяла Европа и Америка. Просто те изстрелват във висшата лига“, споделя Медаров.
Но освен с менторинг и контакти от ProVeg вземат следващата крачка и правят и финансова инвестиция в Brain Foods. От организацията отпускат конвертируем заем от 70 хил. евро, срещу който имат опцията да придобият 4% дял в компанията. В допълнение – от ProVeg се ангажират да инвестират допълнителни 180 хил. евро при последващ инвестиционен рунд. „Това дава оценка на компанията ни 2.3 млн. евро“, споделя Медаров и добавя, че компаниите, които вече са преминали през инкубатора, са набрали над 200 млн. евро инвестиции до момента.
ФИНАНСОВИЯТ РУНД ВЕЧЕ СЕ ЗАДАВА НА ХОРИЗОНТА. Компанията вече има натрупано портфолио от продукти, които са валидирани на българския пазар, и логично тръгва да преследва следващата крачка – износ в Европа. „Пазарът в България за такива продукти е добър, но разбира се, той е доста по-малък. Ние сме 6–7 млн. души, но в Европа има пазари с десетки милиони потребители и там възможностите за ръст са огромни“, коментира Медаров.
Но за да достигне до тези потребители, Brain Foods има нужда от свеж капитал. Именно затова компанията отваря рунд от 500 хил. евро, които да послужат за навлизането на два набелязани пазара – Германия и Англия. Парите ще бъдат инвестирани в реклама и директно навлизане на пазарите, както и в назначаването на екипи, отговорни за тях.
Що се касае до самия рунд, той се очаква да бъде затворен в края на февруари. „До момента интересът е за много повече от 500 хил. евро и мислим, че ще имаме презаписване“, споделя Медаров. Сред заинтересованите са няколко местни фонда за рисков капитал, както и фондове, базирани в Ню Йорк и Абу Даби.
Интересът към компанията не е случаен. През втората си година на пазара Brain Foods регистрира продажби за 220 хил. лева, около 60% от които благодарение на продажби към търговци на дребно. А според финансовата прогноза на компанията международната експанзия трябва да подпомогне стремглавия ръст на приходите, които се очаква да достигнат до равнище над 50 млн. лева през 2025 г.
Разбира се, разрастването на Brain Foods в чужбина далеч няма да се ограничи до Англия и Германия. Компанията планира да отвори рунд за 20 млн. евро през следващата година, който да ѝ помогне да навлезе не само на повече пазари в Европа, но да стигне и до САЩ. Въпреки че все още не е затворила настоящия рунд, в Brain Foods вече имат интерес от местен фонд за рисков капитал и към планираното следващо набиране на капитал.
Междувременно компанията продължава работа и по разширяването на своето продуктово портфолио. На първо място, Brain Foods получи първия си сертификат за био производство и тази година ще пусне дебютните си продукти в тази категория. „Имаме и планове за друг тип продукти, които ще бъдат изцяло нови за пазара“, казва Медаров. За развитието им компанията вече е кандидатствала за финансиране от Българската банка за развитие. Освен това се търсят и производители за част от тях, тъй като четирите завода, с които компанията работи в момента, нямат капацитет за производството на някои от планираните нови продукти.
Медаров и Веселинова остават верни и на своята кауза за опазване на околната среда и се включват в нови и нови кампании. Последната такава е съвместна с Гората.бг и предвижда за всяка продадена вафла в новата опаковка от рециклируема хартия да бъде засаждано по едно дърво. Първите ще бъдат борови и ще бъдат засадени в Родопите, а целта е за следващите няколко години броят им да достигне до 20 млн. По този начин успехът на компанията се превръща в успех и за природата.