С блокирането на SWIFT Западът върви по тънка линия между нараняването на Путин и вредата върху себе си
Блокирането на SWIFT, което трябваше да служи като наказание за определени руски банки заради инвазията в Украйна, беше обявено, но все още не е имплементирано. Въпреки това вече има сътресения на европейските енергийни пазари, пише Forbes.
Цената на петрола Urals, който е референция за суровия петрол произведен в Русия, отбеляза огромен спад в сряда. Продажбите му вървяха на цени с 20 долара по-ниски от тези на европейския еталон – сорта Brent, който вървеже за 114.25 долара за барел.

Американският президент Джо Байдън е притеснен, че прекъсване на производството на руски петрол може да повлияе на САЩ и да доведе до нежелан ръст на вече покачващите се цени на бензина. Най-големият проблем във връзка със санкциите обаче не е петролът, а природният газ на Русия, който представлява 40% от доставките в Европейския съюз. Въпреки че ще спъне руската икономика, прекъсване на доставките на газ също ще остави много европейци на студено.
Докато планират изключването на Русия от SWIFT – международна услуга за пренос на съобщения между банки, чрез която се случват разплащания – администрацията на Байдън и международните им колеги внимават да не включват енергийните трансакции. Седем руски банки са ограничени от SWIFT, но “Сбербанк” и “Газпромбанк”, финансовите институции, които управляват плащанията за износ на газ, остават недокоснати.
Байдън и неговите съюзници в Западна Европа и Канада целят тънкия баланс между между ограниченията за руския президент Владимир Путин и вредите, които нанасят върху себе си с ограниченията на руската енергия. Те казаха, че все още се обсъжда тотална икономическа война срещу Кремъл, която ще се води чрез допълнителни санкции върху петрола и газа. В това време Байдън изглежда, че подготвя гласоподавателите си за възможността допълнителни наказания срещу Русия да навредят и на самите тях. Дали съюзниците ще отидат толкова далеч зависи от това колко далеч отиде Путин с тази война.
“Президентът работи с нашите съюзници и се опитва да наложи икономически санкции върху Русия, които да са болезнени за руската икономика, но с минимален отзвук върху американската икономика,” каза Сесилия Роус, председател на Съвета на икономическите съветници, пред NPR в сряда. “Както президентът каза, няма как да очакваме, че ще минем през това – сериозната заплаха за демокрацията по света от това, че Русия нападна Украйна – без това да доведе до някакви разходи тук, у дома.”
В геополитическото съревнование западните страни се надяват да запазят път за изход за Путин ако той реши да деескалира военната ситуация, казва Хенинг Глойщайн, директор по енергетика, климат и ресурси в консултантската компания за политически риск Eurasia Group. Затова и световните финансови власти не бива да изиграват всичките си карти в седмицата след инвазията, а да оставят за по-късно разширяването на санкциите към още банки, след това към въглищата и стоманата. Техният коз, ембарго върху петрола, ще дойде накрая, ако се наложи, казва Глойщайн.
“Те са много сериозни”, казва Глойщайн. Петролът “не е на дневен ред, нито е спешен, но се дискутира много по-открито днес, отколкото преди два дни. Но газта е на последно място.”
Ако санкциите се насочат към петрола, това може да навреди на Запада. Ежедневно Русия изнася 2.5 млн. барела суров петрол към ЕС и половин милион към САЩ. Вече високите цени могат да станат още по-високи, ако разликата се запълни с други варианти, като по-голям добив от членовете на ОПЕК, а недостиг в доставките, поне теоретично, може да бъде отстранен за няколко месеца.
Ситуацията е много по деликатна с природния газ. Ако руските доставки бъдат прекъснати, това може да доведе до енергийни режими в Европа, каквото повечето европейци не са преживявали. Бъдещата членка на НАТО Финландия и настоящата членка Латвия получават над 90% от енергията си от Русия, което означава, че преди налагането на санкции за природния газ, трябва да бъдат изработени плановете за действие в извънредни ситуации и да се преодолеят логистичните предизвикателства, казва Даниел Танебаум, партньор в консултантската фирма “Oliver Wyman”.
“Не става дума за недостатъчна твърдост,” казва Танебаум. “Има прагматичен елемент в това под какво напрежение поставяш тези страни.”
В това време петролната индустрия започна да “самосанкционира” Русия. В последните два дни BP, Shell, Equinor и дори ExxonMobil изоставиха големи проекти в Русия, за които са се борили десетилетия наред. Поколения от изпълнителни директори лично са преговаряли с Путин и сега изоставят инвестициите си, без да има чакащи на опашка купувачи. Само сделката на Exxon е оценена на 4 млрд. долара.
За да се избегне рязко повишаване на енергийните цени Русия ще трябва да бъде озаптена без налагането на пълно ембарго. Анализаторът на Deutsche Bank Майкъл Хсу казва, че петролът може да достигне 170 долара за барел ако санкциите спрат напълно руският експорт.
Обществото за международни междубанкови финансови телекомуникации (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications), както е пълното име на глобалната кооперация, ръководена от Белгийската национална банка, е създадено през 1973 г. и свързва над 11 хил. финансови институции из цял свят. Услугата за съобщения казва, че миналата година е обслужвала средно 42 млн. съобщения дневно, от които 1.5% са били за Русия. Руските банки, които ще бъдат изключени от SWIFT са “ВТБ”, “Откритие”, “Новикомбанк”, “Промсвязьбанк”, “Банк Россия”, “Совкомбанк” и “ВЕБ”.
Санкциите следват внимателно изготвен план, разработен така че да поддържа напрежението върху Русия, докато осигурява публична подкрепа, казва Джеймс Ангел, професор в McDonough School of Business в Университета Джорджтаун.
“Виждаме как менгемето бавно се затяга”, казва Ангел. “Това е ниво на международна активност с много голям залог и не искаш непременно да изстреляш всичките си амуниции наведнъж, защото и по-ниско ниво може да е ефективно. Ако взривиш всички тръби сега, Европа ще измръзне тази зима и има шанс да загубиш голяма част от публичната подкрепа за действата против Русия.”