На страната на мира
С войната в Украйна научихме много неща за себе си, за бизнеса, за държавата. Още през първите 24 часа, преди българските политиците да се обединят в обща позиция, частният сектор реагира светкавично. Масово бизнесът започна да помага на своите служители, клиенти, партньори в засегнатите от военния конфликт региони.
Едни от първите организации, които излязоха и заявиха желание за подкрепа бяха Българската стартъп асоциация (BESCO) и Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST). Forbes България разговаря с председателите на двете организации – Добромир Иванов и Илия Кръстев. Те разказват за силната гражданска позиция на собствениците на бизнеси, за действията в извънредна ситуация на предприемаческата и ИТ/аутсорсинг общностите у нас.
Войната в Украйна, извади на показ едни от най-вълнуващите черти на бизнеса в България – неговата съпричастност и солидарност. Очаквате ли да вдигне още по-силна вълна сред екипите на компаниите и сред цялото общество?
Илия Кръстев (ИК): Благодарен съм на компаниите и техните служители, които са готови да покажат подкрепа си към нуждаещите се в този момент. Виждаме как все повече фирми, независимо от сектора, в който оперират много бързо се организираха и започнаха да предоставят помощ. Много е важно този процес да се канализира и структурира, така че да гарантираме устойчивост и мащаб на действията ни.
Добромир Иванов (ДИ): Наистина показателно е колко бързо, още в първите часове на военните действия, членове на BESCO, AIBEST, както и други организации в технологичната ни екосистемата се обединихме в усилията си по евакуацията на хора от Украйна.
Успяхме да създадем канали за комуникация (благодарности за Атанас Райков и Viber за цялата подкрепа към случващото се), стигнахме до стотици служители на компании и техните семейства и помогнахме за евакуацията им и пристигането им в България.
Вълната от солидарност и готовност за помощ е голяма и всички виждаме как тя се разпространява на различни нива и все повече компании, а и отделни хора се включват, за да осигурят подкрепа.
Помощта има силна човешка страна, но тя е и послание. Защо е важно в този момент българският бизнес да покаже, че застава твърдо на страната на мира и на украинските граждани?
ИК: Преди всичко смятам, че всички сме на страната на мира от чисто човешка гледна точка. Военният конфликт поставя всички ни в ситуация на несигурност и променя начина, по който функционират бизнесите ни в момента. Настоящото положение води със себе си и тежки икономически последици, ефектите, от които ще носим дълго време. Както всички знаем, трудно се строят успешни бизнеси по време на криза, а нашата страна е наистина близо до сцената на военни действия.
ДИ: Напълно се съгласявам с мнението на Илия. BESCO е организация, която представлява стартъп общността в България и насърчава предприемаческия дух. През годините сме се борили за изграждане на благодатни условия за развитие на стартъп екосистемата, защото вярваме, че именно иновативността и предприемчивостта са качествата, които могат да изведат страната ни едни гърди напред в световния бизнес пейзаж. Виждаме вече и резултатите от това, от нарастващия брой стартиращи компании, както и от увеличаването на тези, които действително успяват. Около нас наистина се изгражда общност с огромен потенциал. За да може тя да се разраства, обаче, са необходими условия. Ние заставаме на страната на мира и силно желаем да продължим да се развиваме в такава среда, за да съхраним това, което сме създали до момента и да продължим по пътя на прогреса.
Какво правят Вашите организации в подкрепа на украинския народ и бизнес?
ИК: AIBEST е в постоянен контакт с българските власти, компании, които имат служители в Украйна и украински компании, с представителства в България. Целта ни е да окажем съдействие при евакуация на служителите им и техните семейства. Обединяваме усилията си, както с BESCO, така и с цялата технологична общност, за да помогнем на бежанците от Украйна да се установят у нас. Всичко това, доведе до изграждането на платформата BGforUA, която помага за осъществяване на връзка между хора в нужда и тези, които могат да им осигурят помощ, като съдържа също актуални новини и контакти с кризисния център в България. Следващата стъпка ще бъде да създадем кол център, който да съдейства на нуждаещите се хора с информация относно помощта, която могат да получат.
Най-новата инициатива, която подемаме в колаборация между AIBEST, BESCO и други представители на технологичната общност у нас, е основаването на фонд, за събиране на средства в помощ на бежанците от Украйна. Работим много усилено и очакваме фондът да бъде активен в най-кратки срокове.
ДИ: Отново искам да отделя внимание на бързата организация, комуникация и готовност за съдействие, на която станахме свидетели. Със сигурност, всичко, което успяхме да постигнем до момента е в резултат на общи усилия от страна на представителите на бизнеса в България и на отговорните институции. Ситуацията, в която се намираме е комплексна и многопластова. Платформата, за която Илия спомена стои в основата на нашите действия, като искам да изразя благодарността си към всички, които се включиха в този проект и я изграждат с общи усилия.
Как според Вас ще се развие ситуацията в следващите дни, седмици, месеци? Какви нови инициативи планирате?
ИК: Надяваме се на мирно разрешаване на този конфликт. Но в същото време сме подготвени да продължим инициативите си за справяне с бежанската вълна от Украйна.Компаниите от AIBEST имат готовност да предоставят и възможности за работа като част от процеса на адаптация и установяване на тези хора в България. На сайта на асоциацията съвсем скоро ще се появи отделна страница, където ще бъдат публикувани обяви за работа.
ДИ: В комуникация сме с властите и се работи по облекчени процедури, така че желаещите да получат статут и възможност да работят, да го направят при облекчен режим и в кратки срокове.
Какви ще са последиците от войната за бизнеса у нас, докъде според Вас ще стигне икономическата криза?
ИК: Икономическите последици от войната ще са дългосрочни и ще се усещат в следващите 3 до 5 години. Вероятно ще има покачване на цените на храните, петрола и газта, както и други основни суровини, това води до покачване на разходите на компаниите. Инфлацията ще е по-висока от очакваната и планираната, което със сигурност също ще се отрази на нашата индустрия.
Политическата обстановка и близостта на войната до България, кара много наши бизнес партньори да са нащрек, докато компаниите в асоциацията работят върху това допълнително да гарантират устойчивост на бизнес процеси и ресурси в настоящия контекст. Динамично е, но смятам, че всичко това може да се разглежда и като възможност за технологичната общност да демонстрираме капацитет и устойчивост.
Нормалните, работещи хора, без значение, къде живеят и какво работят, не искат война. Наличието на военен конфликт не е от полза за бизнеса, независимо къде се намира той. Важно е да се концентрираме върху това, как да минимализираме негативните последици от тази ситуация, както по отношение на живота на хората, така и на бизнеса.