Спирането на Facebook в Русия струва 3.9 млн. долара на ден
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Част от отговора на Кремъл срещу санкциите, наложени от Запада, беше блокирането на някои социални мрежи, сред които и Facebook. Официалната причина за спирането на най-голямата социална мрежа е, че според властите в Русия тя цензурира нечестно медии в страната. Блокирането веднага се отрази на Meta – компанията зад Facebook.

Facebook има 66 млн. потребители в Русия, по данни на Statista, цитирани от Forbes. Според последните финансови отчети на Meta, приложението е генерирало по 19.68 долара печалба от всеки потребител в Европа през изминалата година. Много опростена сметка показва, че компанията ще губи по 3.6 млн. долара дневно от това, че не оперира в Русия. На годишна база това означава 1.3 млрд. долара в нереализирани приходи. В големия контекст на Meta, това е около 1% от приходите, които през 2021 г. са били общо 117.9 млрд. долара.
Естествено, това е изключително опростена сметка, базирана на осреднени данни за целия европейски пазар. Традиционно потребителите на Facebook в страните с по-развит пазар на дигитална реклама, както и по-висок стандарт, носят по-големи приходи на компанията. Затова и най-вероятно загубите за Meta от блокирането в Русия ще са по-малки, тъй като е силно вероятно потребителите в страната да не носят толкова приходи на компанията.
Освен, че покупателната способност на руснаците е по-малка от тази на потребителите във Франция, Швеция или Люксембург например, в Русия Facebook има сериозна конкуренция. Местната социална мрежа VKontakte например има над 70 млн. потребители в страната, което също е фактор в ущърб на приходите на Meta и Facebook.
Сблъсъкът между Русия и западните социални мрежи в страната е следствие на желанието на сайтовете да спрат разпространението на невярна информация за инвазията в Украйна. Руското правителството има история с блокирането, както на Facebook, така и на други сайтове. Последният повод бяха етикети към постове на медии като Спутник и RT, както и последвалото им блокиране от страна на Facebook.
В края на миналия месец президентът по глобалните въпроси в Meta Ник Клег каза, че Facebook е спряла руската кампания за дезинформация срещу Украйна и отделен опит на хакери да таргетират профилите на високопоставени украинци. След като миналата седмица Русия обяви блокирането на Facebook, той коментира в Twitter, че милиони руснаци ще се озоват в ситуация, в която са отрязани от достоверна информация, лишени от канал за комуникация с близките си и спрени от това да изразят позицията си. “Ще продължим да правим всичко, което можем, за да възстановим услугите си и те да останат достъпни, за да могат хората да изразяват себе си и да се организират за действия безопасно”, казва той.