HBO Max: “Глобалният стрийминг пазар ще е с трима играчи и ние сме един от тях”
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
“Природата на стрийминга е такава, че в бъдеще ще има трима глобални играчи, които ще успеят да са устойчиви дългосрочно”. Това смята Йоханес Лархер, който от средата на 2020 г. е ръководител на HBO Max International. Стрийминг услугата, която стартира в САЩ преди почти две години, вече се предлага в 46 страни и има близо 74 млн. потребители, а от 8 март е достъпна на още 15 пазара в Източна Европа, сред които и България.
Това разширяване е част от пътя, по който Лархер върви, за да изпълни големите амбиции на Warner Media за HBO Max. По-рано тази година стана ясно, че целта е услугата да порастне двойно и да има общо 150 млн. потребители до 2025 г. За сравнение в момента Netflix, която доминира този пазар, има 222 млн. потребители, а Disney+ – 119 млн. Според Лархер именно това ще бъдат основните конкуренти на HBO Max, като трите услуги ще се борят за вниманието на зрителите в целия свят.
Ако следите развлекателната индустрия обаче може би ще се запитате къде остават други играчи като Amazon Prime Video и Apple TV+ например. За Лархер разликата е в дългосрочният бизнес план, с който се развива HBO Max. “Prime Video е добавка към абонамент за онлайн търговец, това я поставя в различна категория”, казва той. HBO Max от своя страна е фокус за Warner Media и планът включва предоставянето на разнообразно съдържание в добър продукт, който да е специално пригоден към всеки потребител.
“От гледна точка на продукта HBO Max ще е голямо подобрение с възможности за персонализация, потребителски профили, опция за продължаване на гледането, 4K съдържание и приложения за всички устройства, които са адекватни за потребителите”, казва Лархер. Досега присъствието на HBO в стрийминг сегмента у нас се случваше през услугата HBO GO, която Лархер признава, че не е била на нужното ниво. “Тази услуга започна като допълнителен продукт за кабелните абонати на HBO, с фокус върху съдържанието на HBO и малко допълнително лицензирано съдържание”.
Намерението за HBO Max е много различно и освен значително по-добро приложение, фокусът попада върху съдържанието, което да се превърне в двигател на глобалната експанзия. При старта на услугата в България потребителите ще получат много повече от съдържанието на Warner Media на едно място. Освен съдържанието на HBO, това включва т.нар. HBO Max Originals – филми и сериали, специално създадени за платформата. В каталога влизат и филмите на Warner Bros., като новите филми на студиото ще са достъпни в платформата 45 дни след кино премиерата си в страната. Сред новото съдържание влизат също много класически филми, най-доброто детско съдържание от Cartoon Network, както и филми и сериали от DC Multiverse. “Ще видите много по-пълноценна услуга, която отговаря на нуждите на цялото семейство и ще е забавна не само за традиционната аудитория на HBO”, казва Лархер.
Освен приложение, което се приспособява към конкретния потребител, целта на Лархер е HBO Max да предложи цялостна услуга, която е приспособена за конкретния пазар, в който оперира. “Не искаме да сме услуга, която практически репликира това, което правим в САЩ и да го сложим в Източна Европа. Не смятаме, че това е достатъчно добро”, казва той. Тези думи са директна препратка към конкурентите на HBO Max, чиято локализация е силно ограничена. Netflix например има много ограничен брой български филми, както и много малко филми и сериали с български превод. Disney+ пък въобще не присъства у нас.
Въпреки че HBO Max стартира сега, HBO е в България от 20 години и има своята история на местния пазар. От една страна HBO Go по начало има субтитри или българско аудио за всички филми и сериали в платформата. Този подход ще продължи и с HBO Max. В същото време HBO GO вероятно е стрийминг услугата с най-богат каталог с български филми, които са достъпни не само за потребителите в България, а и в останалите страни от Източна Европа.
От друга страна е фактът, че HBO Europe продуцира няколко български документални филма през годините. Това не е изключение за компанията, а именно част от стратегията за глобална експанзия чрез локален подход. Лархер казва, че инвестициите в съдържание в Източна Европа ще продължат. “Имаме планове за още документално съдържание от България, но засега не мога да кажа повече. Не изключвам да разработим и игрално съдържание в бъдеще, защото България е чудесен пазар с добри локации, ефикасни продуцентски услуги и силни визуални ефекти”, казва той.
Бъдещето на стрийминг индустрията според Лархер е именно в разработването на собствено съдържание, което е единият фокус на HBO Max. От друга страна платформата продължава да включва и лицензирано съдържание и намерението на Лархер е това да продължи докато е възможно. “С времето всички големи студиа ще искат да приберат съдържанието си в собствени платформи, както прави и Warner Media с HBO Max – казва той – Засега обаче имаме възможността да лицензираме страхотно съдържание и смятаме да продължим да го правим.”
Без значение дали става дума за лицензиране или нова продукция, решението за инвестиция зависи изцяло от потенциала за привличане на зрители. Лархер казва, че съществуват конкретни измерители, с които се определя доколко е успешна дадена продукция. Те включват метрики за това колко нови потребители привлича даден сериал например, но и колко настоящи потребители си го пускат, колко дълго го гледат и дали довършват сезона. “С тези специфични метрики можем да разберем дали даден сериал ще е популярен след излъчването на само няколко епизода”, казва Лархер.
Тази информация се използва и при взимането на решения за бъдещи инвестиции в ново съдържание, което да стане част от платформата. Голяма сила за HBO Max обаче се оказват класиките в каталога на услугата. Лархер казва, че сериалът “Еуфория” води нова публика, но любими на феновете остават неща като “Приятели”, “Хари Потър” и “Игра на тронове”.
Стъпил на всичко това Йоханес Лархер е оптимистично настроен за бъдещето на HBO Max. “Предлагаме най-доброто от Холивуд и местно съдържание за потребителите. Затова се виждаме в добра позиция за бъдещето, а и се справяме добре със старта на услугата в Европа. Надявам се това да ни изстреля до нови висоти”.