Светът не може да си позволи тежки санкции срещу Русия*
Ескалиращото напрежение между Москва и западните държави във връзка с Украйна и санкциите срещу Русия подхранват опасенията, че доставките на ключови суровини, произвеждани и изнасяни от руски компании, могат да пострадат.
Огромният поток на енергийни суровини, метали, торове и храни, който тече на ежедневна база от Русия към целия останал свят, е критично важен за нормалното функциониране на глобалната икономика. За Европа пък буквално е въпрос на оцеляване.
С добив от 10.5 милиона барела на ден за 2021 г., Русия е вторият най-голям износител на нефт в света – 45% от това количество се изнася. Изваждането на подобни количества от пазар, който и без това е в хроничен дефицит, би взривило цената на нефта. Това може да вкара света в дълбока рецесия (даже стагфлация) още преди да сме видели пълното възстановяване след пандемията.
Русия е най-големият износител на природен газ в света с огромна преднина пред всички останали. Само „Газпром“ е изнесъл рекордните 185 милиарда м3 за 2021 г., като Европа получава около 40% от газа си от тях. Никой не би могъл за замести тези количества, а пълното спиране на вноса от Русия точно в този момент би довело до газова криза в ЕС за по-малко от седмица. Заместването им е практически невъзможно и в дългосрочен план.
Русия е най-големият износител на пшеница в света, като 11сред основните ѝ купувачи са Турция и Египет. Миналата година тя е произвела 76 млн. тона пшеница, а според очакванията на Министерството на земеделието на САЩ през сезона юли-юни ще изнесе 35 млн. тона, което представлява 17% от общото количество в света.
Ако гореописаните примери ви се струват недостатъчни, можем да добавим и въглища, стомана, алуминий, никел, кобалт, торове, в които Русия има огромна тежест в глобалните пазари. Неслучайно цените им подскачат нервно при всяко дрънкане на оръжие в Украйна. Освен това Русия е най-големият производител и износител на диаманти, платинови метали, както и на трето място в добива на злато. Русия осигурява 40% от световния добив на паладий, което значи, че 4 от 10 бензинови автомобила в света разчитат на нея, за да могат да пречистват изгорелите си газове.
С две думи, светът не би могъл да функционира без Русия. Неслучайно тя отчете рекорден търговски излишък през 2021 г. – високите цени на суровините връщат празните влакове и кораби под формата на пълноводна река от долари, която се излива в хазната на Русия. Разбира се, тя няма как да издържи дълго време, без да изнася всичко това. Да, Китай има огромна роля и би могъл донякъде да замести Европа, Северна Америка и Япония като клиент на Русия, но съвсем не напълно – загубите за Русия биха били огромни.
Хубаво е да сме наясно, че най-големият потенциален губещ от санкции срещу Русия е Европейският съюз. Големите компании от другите големи износители на нефт (арабските страни и САЩ), природен газ (САЩ, Катар), въглища (Австралия, САЩ), метали (САЩ, Канада, Чили, Индонезия), торове и храни (САЩ, Австралия) всъщност биха спечелили сериозно при спиране на доставките от Русия и съответния скок в цените на суровините. Техническата замяна на някои суровини от Русия обаче е практически невъзможна в кратки срокове. Европейските рафинерии например масово са оптимизирани за работа с руска суровина, тоест те не могат от днес за утре да сменят доставчика.
И накрая, добрата новина. Глобализираната икономика и свободният пазар на стоки се явяват най-добрият защитник на мира по света. Търговските зависимости са толкова тесни, че практически никой вече няма полза от санкции или световна война. Светът днес живее в симбиоза и това отлично го защитава от самоунищожение.
*Текстът е публикуван в мартенския брой на Forbes и е написан от Боян Рашев ден преди нахлуването на Русия в Украйна.