Блокчейн без адресна регистрация
Случвало ли ви се е да искате да помогнете на нуждаещ се, но да нямате пари в брой? Бездомните хора разчитат предимно на дарения от минувачи, за да оцеляват, а тенденцията към дигитализация на плащанията ги оставя изолирани от финансовия свят. Гръцкият стартъп GivingStreets намира решение на този проблем в блокчейн технологиите.
Платформата дава възможност на нуждаещите се да имат собствен профил и уникален QR код, който води към него. Хората, които искат да им помогнат с малка сума, сканират кода, виждат базова информация за човека пред тях като години и образование, ако има такова. След това могат да изберат размер на дарението и то да бъде изтеглено от кредитната или дебитната им карта. Събраните пари в платформата се използват в партниращите си с нея магазини за храна или облекло под формата на ваучери. Идеята е в бъдеще плащанията да стават отново чрез сканиране на персоналния QR код.
„Даваме шанс на бездомните да започнат да спестяват и да станат финансово независими. Тези хора нямат банкова сметка, защото за това им трябва най-малкото адрес. Ние създадохме друг механизъм, чрез който ги доближаваме до съвременния начин за разплащане“, казва Елена Аватангелу, съосновател и дизайнер на продукти и услуги в GivingStreets.
За момента стартъпът е на ниво пилот. Основните концепции се тестват с такса 5% от всеки превод към организация, помагаща на бездомни хора. Когато бъде въведена транзакция директно към конкретен нуждаещ се, няма да има комисиона. „Не искаме да взимаме пари от бездомните. Надяваме се да постъпват достатъчно преводи към организации, за да може стартъпът да започне да се самоиздържа.“ За момента още няма партниращи си с него магазини, затова организацията, която получава преводите, ги разпределя между бездомните хора.
Екипът на GivinStreets е от девет души, които работят за каузата като доброволци и не получават парично възнаграждение за труда си. Причината е, че компанията още няма достатъчно приходи.
Идеята за създаването ѝ се появява през 2018 г. Съпругът на Аватангелу – Димитрис Василиадис, пътува в Англия, където „проблемът с бездомните е осезаем заради голямата пропаст между бедни и богата“, казва Елена Аватангелу. По данни на благотворителната организация Shelter от края на 2021 г. 274 хил. души в Англия нямат къде да живеят. За сравнение – в Гърция са 21 хил. според информация за 2017 г. на Съвета на ООН по правата на човека. Няма официална статистика за броя им в България.
„СЛЕД КАТО СЕ ВЪРНА ОТ ЛОНДОН, СЪПРУГЪТ МИ СПОДЕЛИ, ЧЕ ПОЧТИ ВСЕКИ ДЕН ТАМ Е СРЕЩАЛ БЕДНИ ХОРА И Е ИСКАЛ ДА ИМ ОСТАВИ ДРЕБНИ БАНКНОТИ.
„Наблизо обаче не е имало банкомат, а той никога не носи кеш в себе си. Тогава си дадох сметка, че същото се случва на мен и на още много други хора“, казва Аватангелу, като дава пример с молещите се за помощ бездомни пред хранителните магазини.
Елена Аватангелу и Димитрис Василиадис имат опит в технологичния сектор. Вече са участвали в създаването на приложения за мобилни телефони и знаят, че този подход може да им бъде полезен. Към апликацията обаче трябва да измислят специален начин за получаване на средства и разплащане с тях в магазини. Така се появява идеята за QR кодовете. Приятели на семейството подкрепят каузата, като помагат безвъзмездно с професионалния си опита през уикендите и когато имат свободно време през седмицата.
През март 2019 г. GivingStreets се включва в международното състезание Chivas Venture за Англия и Уелс и печелят първото място. Наградата е 5 хил. евро, но „за нас по-важното беше, че оформихме идеята си и създадохме бизнес план“.
През ноември същата година участват в AlphaBank FinQuest 2019 с подобрената версия на проекта. Отново се класират първи. Така получават още 3 хил. евро и много знания. Появява се апликацията и функцията ѝ за генериране и сканиране на QR кодове. Транзакциите обаче още не работят.
Елена Аватангелу попада на информация в интернет за първата кохорта на акселераторската програмата за стартъпи в сферата на финтех Visa Innovation Program и веднага пише на организаторите на програмата в Гърция Crowdpolicy. За нея и екипа ѝ е важно да се включат в следващото издание, защото инфраструктурата на програмата може да помогне на GivingStreets „наистина да заработи“.
СТАРТЪПЪТ ИЗПРАЩА КАНДИДАТУРАТА СИ ОЩЕ С ОТВАРЯНЕТО НА АПЛИКАЦИОННАТА ФОРМА.
„Бяхме много щастливи, когато разбрахме, че сме сред селектираните шест компании. И имахме основание за това. Visa Innovation Program беше повратна точка в развитието ни. Това беше първият път, в който работим с експерти във финансите.“
Скоро Аватангелу и екипът ѝ разбират за съществуването на европейската регулация PSD2. Тя забранява на организациите да държат пари, които не са техни приходи. Първоначалната идея зад GivingStreets обаче е да съхранява постъпилите дарения до поискването им. С помощта на експертите гръцкият стартъп избира за партньори компании, които могат да управляват капитал временно вместо тях. Това са платформи като PayPal. „Определено детайлите около тази регулация бяха едни от най-ценните неща, които научихме в програмата. А благодарение на менторите идентифицирахме много по-добре проблема, който решаваме, и опростихме процеса си.“
По време на програмата GivingStreets започва работа с хуманитарната организация Praksis. С нея тестват пилотната версия на платформата и всички дарения към момента са насочени към Praksis.
„Ние не търсим бездомните хора, за да им предлагаме да се регистрират в платформата ни. Работим с неправителствените организации, които ги подкрепят, и те им предлагат, ако искат да опитат решението ни.“ Следващата стъпка пред GivingStreets е да започне да си партнира с магазини и да позволи транзакции директно към конкретни нуждаещи се.
СТАРТЪПЪТ Е СЪЗДАЛ МРЕЖА ОТ ОПИТНИ ЕКСПЕРТИ ЧРЕЗ УЧАСТИЯТА СИ В РАЗЛИЧНИ ИНИЦИАТИВИ.
Това го прави една крачка по-близо до мисията им дигиталните разплащания да станат възможни дори за хора без банков акаунт и сигурен дом.
Аватангелу вярва, че възможността за спестяване на средства в дигиталното пространство ще помогне на хората без банкова сметка и сигурен дом да направят голяма крачка към финансова независимост. А това би им помогнало да имат по-осъзнат начин на живот и да се интегрират по-добре към обществото.