Промени за ефективен капиталов пазар
Поговорката гласи, че ако имаш нужда от дебела сянка, е трябвало да посадиш дървото преди 20 години, а второто най-добро време да го направиш е сега.
„Трябва да се види какво е пропуснато да се направи за капиталовия пазар в България през последните 20 години и да започне да се прави веднага“, казва Николай Мартинов, управляващ съдружник в компанията за дялово инвестиране „Импетус Капитал“.
Нужно е Фондовата борса и търгуваните на нея компании да се популяризират по-сериозно. По информация от БФБ на нея търгуват около 3000 души, а това според Мартинов е крайно недостатъчно, при условие че те правят не повече от една сделка месечно. Предложението му във вид на книга, достъпна в интернет, е два пъти годишно да се публикува съкратена финансова информация за 100-те най-търгувани акции.
Той предлага да се предостави лесен достъп до борсовата търговия чрез мобилна апликация. Дава за пример въведената от борсата преди 20 години интернет система COBOS, която увеличи с над 10 пъти сделките на водещи брокери. „Сега е нужна отново подобрена версия, както и свързаност със световните пазари, за да може български акции да се купуват от основните брокери по света“, допълва Мартинов.
Независимите членове на бордовете на директорите на публичните компании трябва да бъдат истински независими и да могат да упражняват реален контрол. Николай Мартинов предлага 20- те най-големи миноритарни акционери в публичното дружество (всеки с право на един глас) да избират кой да ги представлява.
Когато компании правят публично предлагане, да има възможност всички заинтересувани да купят част от компанията. Същото трябва да може да се случи и при отписване от публичност. Според Мартинов трябва всеки да може да купи мажоритарния пакет на цената, на която мажоритарен акционер предлага да откупи акциите от малките акционери. Ако има реална възможност по време на търгово предложение да се подаде гарантирана обратна оферта за контролния пакет, цените на отписване от публичност ще бъдат пазарни.
Тези, които контролират пазара, да имат поне 10 години реален трудов стаж като брокери на ценни книжа, финансови консултанти в инвестиционни посредници или управители на борсови фондове. „Може представителите на капиталовия пазар да номинират кандидатури и само от тях да се избира член на КФН, контролиращ пазара“, казва Мартинов.
Време според него е и таванът на максимално набраните средства на компанията годишно на пазар BEAM да стане 8 млн. евро. Нужно е и да се осигури възможност за срочни сделки, маржин покупки, къси продажби, опции, фючърси и бъдещи сделки с индекси. „Борсата обяви в началото на тази година, че ще има такива, само че ще се търгуват… в Гърция. Нужни са тук и сега“, казва още Николай Мартинов. И допълва, че реализацията на тези идеи изисква основно управленска воля.
Текстът е част от рубриката на Forbes и Фондация за свободата „Фридрих Науман“ – Бизнес среда в България: Мечти и реалност. В нея бизнесът в България разказва къде е разликата между мечти и реалност в предприемачеството, кои са основните регулаторни, данъчни и административни проблеми и какви са потенциалните решения.