Невероятната история на Ана Пройкова
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Проф. дфн Ана Пройкова вярва, че „човек живее, докато може да работи“, затова не се замисля за пенсиониране. Тя е на 70 и е ръководител на лабораторията за високопроизводителни изчисления в „София тех парк“, управлява екипи в три международни проекта, участва в най-големите международни научни конференции и преподава на студенти в Софийския университет.
След половин ден снимки в студиото Пройкова не изглежда изобщо изморена и продължава да разказва с лекота истории от близкото и далечното минало. Няма право на нещо различно, защото веднага след нас има друга среща в лабораторията в „София тех парк“.
„Със Спас Керимов обсъждаме възможен проект за борба със стареенето. Знаете ли колко е интересно. За нас най-важното е как да влияем на генома, когато в нас са закодирани рецесивни заболявания. Вярвам, че има как чрез анализ да откриваме такава информация и да ставаме по-здрави с годините. Засега обаче всичко е само в нашите глави. Докато проектът стане работен и намери финансиране, ще мине половин година“, казва Пройкова, която е професор по атомна и молекулярна физика, доктор на физическите науки и доктор по ядрена физика. Не е случайност, че споменава Керимов (част от клас 2020 на Forbes „30 под 30“). За професора младите хора са обещаващото бъдеще. Те я вдъхновяват и не може да им откаже помощ.
С медиите не се разбира толкова добре. Пройкова признава: „Малко им се сърдя, защото не говорят за наука. Истината е, че българските учени са много добри, но често няма кой да сподели за труда им.“
Постижения като тези на Пройкова обаче трудно остават незабелязани, поне в международен план. Доказателство за това е, че не всеки ден можете да видите учен сред страниците на бизнес издание като Forbes. Това обаче не попречи в началото на годината колегите ни от глобалното издание да включат Пройкова в селекцията „50 над 50“ за Европа, Близкия изток и Африка.
„За мен беше голяма изненада да открия името си в списъка. Надявам се това да покаже на много хора, че няма нищо невъзможно, и да виждаме все повече българи в подобни проекти“, казва Пройкова, която вече 50 години работи за развитието на науката.
Доказателство за приноса ѝ е признанието от най-авторитетните научни издания по света като SCIENCE и International Journal of Quantum Physics, които публикуват научните трудове на Пройкова.
Преди обаче да тръгне по пътя на науката, родителите на Пройкова са я подготвяли за кариера като пианист. „Когато идваш от семейство на музиканти, нямаш голям избор. Леля ми е оперна певица, баба ми е свирила на цигулка и китара, вуйчо е любител цигулар и флейтист“, казва Пройкова, която от 5-годишна свири всеки ден и ѝ е забранено да играе с топка, защото може да я посрещне с пръсти, те да се подуят и да не може да свири няколко дни.
Още от ученичка тя вече участва в концерти. Донякъде това ѝ харесва, но знае, че не е сферата, в която иска да се развива. Решава да изтърпи още малко, защото
„КОГАТО ЗАПОЧНЕШ НЕЩО, ДОРИ И ДА НЕ ТИ ХАРЕСВА, ТРЯБВА ДА ГО ДОВЪРШИШ. ИНАЧЕ СЕ ЧУВСТВАШ НЕУДОВЛЕТВОРЕН“.
В 9-и клас си взима всички изпити в музикалното училище и след 10 години уроци и желязна дисциплина затваря капака на пианото и се отказва от възможностите си за развитие с музика. „Всички вкъщи ми се разсърдиха. Баба ми плака, а майка ми спря да ми говори. Нещо обаче ми казваше, че точно така трябва да направя.“
Появява ѝ се много свободно време и Пройкова се отдава на интереса си към физиката и математиката. През годините печели златни медали от олимпиади и състезания. Така, когато решава да продължи образованието си в Софийския университет с профил физика, ѝ казват, че заради постиженията си няма нужда да прави изпит. „Това беше обидно, как така олимпийците ще ни пускат, а другите деца ще трябва да решават още задачи. Всички от отбора ми по математика отидохме и си направихме теста“, казва Пройкова.
През 1973 г. е още в университета, когато ражда първото си дете. Година по-късно трябва да замине за Обединения институт за ядрени изследвания в съветската Дубна, за да направи аспирантура. Не я пускат, защото момченцето ѝ е още много малко. Поради същата причина от своя страна Пройкова не иска да замине без него.
Остава в София, но, за съжаление, подобна аспирантура не може да се прехвърли лесно към друго учебно заведение. Минават почти две години преди Ана Пройкова да продължи в Софийския университет. През това време не получава стипендии и по неволя се връща към пианото. Започва да свири в заведения, като казва, че ползата от музикалния инструмент е била най-голяма в този период от живота ѝ.
Началото на международната кариера на Ана Пройкова започва през 1977 г. с проект точно в Дубна. Там тя работи с експерти от различни дестинации и заедно правят теоретични изследвания на модели на теоретичния физик и Нобелов лауреат Филип Андерсън. Първоначално комуникацията е изцяло по пощата и Пройкова чака по две седмици, за да може едно писмо да стигне до неин колега в друга държава. Така минава половин година, а после започва работа на терен в Дубна и Московския държавен университет.
След края на проекта Пройкова не губи време и започва нов, отново в СССР. Скоро обаче се налага той да бъде преустановен заради аварията в Чернобил. „Върнаха ни в България, а военните ни заключиха в катедрата и изключиха всички телефони. Бях зачислена да следя чуждите радиостанции за информацията как се разпространява радиоактивният облак. Трябваше да можем да реагираме бързо и 24 часа в денонощието с още една колежка записвахме всичко полезно, което чуем на френски, английски и немски език.“
Пройкова ражда второ дете през 1987, а година по-късно заминава за Триест, Италия, за проект, свързан с нанофизиката, която тогава е в началото си. Тaм Пройкова бързо осъзнава, че „да си професионалист, означава да принадлежиш на даден кръг“. Хубавото е, че физиката е международна наука и не зависи от мястото „само трябва да знаеш как можеш да я упражняваш“. В Триест Пройкова разширява кръга от експерти, с които работи, и точно това след време ще ѝ отвори нова възможност.
През 1991 г. рамковите програми на ЕС стават достъпни за учените. Българката печели грант и заминава за Белгия, за да прави опити в областта на ядрената и атомната физика. На две седмици има лекции с докторанти. „Френският и немският ми не бяха много добри. Но пък студентите бяха от всякакви националности и за тях се отнасяше същото. Добре че за физиката е важна дъската със задачи.“
През 1994 г. я класират за стипендия „Фулбрайт“ за изследователи, която е още в своето начало. На 1 януари 1995 г. пристига в University of Chicago. „Отивах там, където са правили открития физици като Енрико Ферми, за да правя същото. Когато кацнах, ме очакваха няколко изненади. Първо, вече всички в университета знаеха, че ядрената програма ще бъде затворена. Второ, понеже там решенията се взимаха на вечеря, в един френски ресторант на мен ми казаха, че темата на проекта ми няма да бъде ядрена физика. Същия този проект, с който ме бяха приели, а аз бях разписала с детайлите.“ Дават ѝ 20 дни да си измисли тема и да напише проекта. „Ученият, с когото трябваше да работя, ми обясни, че тук е така, да не се изненадвам.“ Новата тема е подчинена на мезофизиката и мезохимията.
Оказва се, че всичко си е струвало. „Въз основа на нашата работа в Чикаго с колегите ми поставихме основите на нанофизичните изследвания“, казва Пройкова. През същата година тя се връща в България заради Софийския университет, където през цялото време се води в отпуск. Прекарва три месеца в страната и лети обратно за САЩ.
Когато пътува, децата и съпругът ù са с нея. На тях обаче не им харесва Америка. „И тримата имаха различни причини защо не им харесва. За екскурзия ставаше, защото идваха да посетят мама и да карат ски. Но за живеене изобщо не можеше и да стане въпрос. А аз все се надявах, че ще ги убедя“, казва Пройкова.
Задълженията на Пройкова като преподавател в България остават на заден план, защото тогава още няма онлайн обучение, а тя живее предимно в САЩ. Затова през 1996 г. университетите в София и Чикаго сключват договор какви задължения има Ана Пройкова към всеки от тях. „От Щатите нямаха проблем с лекциите. Преподаването беше 70 минути на седмица, защото там има предимно докторанти и всички участват в проекти, помагат ти, а някои дори знаят повече от теб.“
За да спази договора, Пройкова и няколко нейни колеги от България, които също пътуват често, разграфяват календарите си така, че всички курсове да са интензивни. Пройкова предава лекциите си вместо за 15 седмици за 5.
Споразумението между университетите изтича след три години и скоро Ана Пройкова печели нов конкурс. Този път заминава за Япония, където с колега от Чикаго правят проект, насочен към потенциалната енергетична повърхност на водата. „Започнахме работа към Японското дружество за насърчаване на науката JSPS. Станеш ли техен fellow, вече си на по-висока позиция дори от професорите си. Невероятно престижно е.“ По тази програма освен проучване Пройкова преподава в пет университета по една–две седмици.
„Нагоя е мястото, от което не ми се връщаше. Там ти не си жена, ти си професор. Хората изпитват голямо уважение към университетските кадри“, казва Пройкова. Харесва ѝ сблъсъкът с друга култура. Помни как е плакала, когато е разбрала, че едно 100-годишно дърво ще бъде изкоренено. Колега все пак я посъветвал да отиде на представянето на проекта. Така разбрала, че дървото ще продължи да живее на ново място. Процесът продължава две години, а усилията са ежедневни, защото се режат по няколко корена на ден. А на новото място се изучава почвата, за да бъде възможно най-подходяща. „После гледах филм за това дърво, защото вече не бях в Япония. Продължава да расте и е невредимо.“
През 2001 г. се връща за шест месеца в България. Пише проект и печели финансиране от НАТО. Така пак заминава за САЩ. Там е до 2005 г., но през няколко месеца се връща заради университета, а и защото този път семейството ѝ не я придружава.
Междувременно започва работа за структурите на ЕК, за да предаде знанията си. Така си доказва, че „животът в Европа е между пет и седем пъти по-бавен от този в Америка, а ние в България сме три пъти по-бавни от Европа. Много е трудно да накараш човек, живял в Америка, да се върне.“
И все пак Пройкова го прави. През 2005 г. отива за съвещание в Брюксел, но пред парламента я удря кола. Инцидентът е сериозен и само по главата има 13 шева. Оттогава казва, че живее нов живот.
За възстановяването се връща в България, а лекарите ѝ забраняват дълги полети. Така осъзнава, че всъщност няма кариера в България. „Бях просто доцент. Никога не бях мислила да се развивам академично. Спомних си обаче моите професори и реших, че ще седна ще стана доктор на науките, а после и професор. Но първо имах още една задача в САЩ“, казва Пройкова, като визира проекта с грант от НАТО.
След подобен инцидент би трябвало да бъде извинена, но Пройкова довършва всичко, което започне. Измисля маршрут с възможно най-късите полети и няколко „месеца след инцидента, цялата в гипс, се върнах, за да финализираме проекта“.
Точно както си е решила, през 2006 г. става доктор на науките:
ВЪРНАХ СЕ В АКАДЕМИЧНИТЕ СРЕДИ С ГРЪМ И ТРЯСЪК И ЗАПОЧНАХ ДА ПРЕНАСЯМ ВСИЧКО, КОЕТО СЪМ НАУЧИЛА ПО СВЕТА.
Пройкова казва, че в България някак ни учат да бъдем като вълк единак. „Най-хубаво е да си седиш на бюрото, да си бъдеш теоретик и да си работиш тихичко.“ Тя обаче прави точно обратното, като събира група и започва да участва в европейски проекти, да включва докторанти и доказали се учени от различни държави, които вече познава от практиката си.
Първият проект се казва „Нанофорум“ и е колаборация между Румъния, Великобритания, Франция, България, Гърция, Турция и Нидерландия. Неговото реализиране продължава пет години.
През 2009 г. започва изграждането на интегриран изследователски център „Компютърни науки в микросвета“, който обединява усилията на учени от физиката, математиката и химията“. Отново продължителността е пет години.
През 2014 г. се включва в началната фаза на писането на национална кооперативна програма за наука и образование, но разбира, че ако остане, няма да може да участва в проектите. Така решава да се оттегли.
Две години по-късно започва работа по изграждането на проекта за центъра за върхови постижения „Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото (УНИТе)“. В него участват 209 души от пет български университета.
Понеже Пройкова е участвала в създаването на общите правила за изграждане на наука и как да се финансира от структурните фондове, е много добре запозната с изискванията. Работи така, че УНИТе да получи максималния брой точки – 100. Заявява го смело на всички от групата. Получават най-големия резултат на конкурса. Той обаче е 98.5, а Пройкова и до днес не е съгласна с това решение.
Следващото ѝ начинание е свързано с управлението на Лабораторията за високопроизводствени изчисления в „София тех парк“. Официално тя е открита през 2015 г., като целта на комплекса е да дава възможност на професорите от университетите да предават знанията на младите хора в една много по-динамична среда, предразполагаща към повече практика и експерименти.
Заради всички международни проекти, в които участва, изчислява, че през 2018 г. е летяла 74 пъти. През 2019 г. са 90. На фона на цялото това препускане хората започват да я питат не мисли ли да се пенсионира. През 2019 г. Пройкова обещава на съпруга си, че това ще се случи просто защото вече няма друг избор. Тя е достигнала максималната възраст за преподавател и е получила максималното удължаване. „Нямах идея какво ще правя, когато напусна университета и проектите“, казва Пройкова. За късмет не ѝ се налага да го мисли дълго. Всички са единодушни, че тя трябва да довърши проекта УНИТе. За целта Софийският университет ѝ гласува статут на водещ изследовател, а това ѝ дава право да продължи и с преподаването. Мисълта за пенсиониране моментално се изпарява.
Дистанционното обучение от 2020 г. е противоепидемична мярка, която не се харесва на Пройкова, защото студентите не могат да се потопят в материята. Когато има възможност, ги кани в лабораторията си в „София тех парк“ и там правят практическите си упражнения.
Оказва се, че за тези 50 години в научните среди Пройкова е натрупала много нови знания и се е научила как да не губи вниманието на студентите. Понякога за целта се обръща към музиката. „Всички студенти, на които съм преподавала в трети курс, знаят моята задача по квантова механика и че ако я решат правилно, ще получат тона Ла.“