НТА Ltd. – мост за иновации в здравеопазването
Консултантската компания HTA впряга опита и научния си капацитет, за да подобри нивото на здравеопазване в страните, в които оперира.
НТА ООД е независима консултантска компания, основана през 2015 г. от д-р Славейко Джамбазов. Основна мисия е подобряването на здравеопазването в страните, в които работи, чрез въвеждане на модерни методики: за взимане на решения като оценката на здравните технологии (ОЗТ/НТА), предоставяне на здравни услуги като Value Based Healthcare (VBHC), модернизация на производствени или цели здравни сектори чрез мащабни инвестиции на системно ниво, национални здравни политики.
НТА партнира с институции и регулатори, университети, експерти, индустрия, пациентски организации, платци, неправителствени организации, както и големи инвеститори. Спомага за формирането на политики в здравеопазването и вземането на решения в посока по-добри резултати, значими за пациентите. В резултат на дейността в медицинската практика се въвеждат модерни решения – медикаменти, медицински изделия, дейности и интервенции, иновативни модели на заплащане за тях, реорганизация на здравните системи, лекарствени регулации, включително планиране и дизайн на болнични структури с мащаби от порядъка на 100 лечебни заведения. За близо седем години НТА е изготвила 700 анализа за почти всички водещи мултинационални фармацевтични компании и производители на медицински изделия, работи активно с международни инвестиционни фондове, кралски и фамилни фондове.
Д-р Джамбазов, как НТА се развива с такъв мащаб?
Д-Р СЛАВЕЙКО ДЖАМБАЗОВ: Здравните системи в света имат нужда от редизайн и адаптация спрямо социално значимите заболявания, спрямо конкретните особености на всяка популация и пациент. Целта е поддържане колкото може по-дълго време на добро здраве, превенция и профилактични програми спрямо рисковия и здравния профил на всеки пациент. Това определя и нуждите за медикаменти, медицински изделия, честота на контакт със здравната система, дигитални технологии и здравни политики. Всяка здравна система е различна и подходът и приоритизирането на здравни политики е индивидуален. В Африка фокусът е върху детското и общественото здраве и достъпа до здравни технологии, в Централна Азия – диабет и социално значими заболявания, в Югоизточна Азия – модернизация и справедлив достъп. Навсякъде ресурсът е ограничен и във всички страни, включително в България, политиците и инвеститорите търсят начин да бъдат налагани разходно ефективни решения.
В НТА работим със специалисти с докторантури в различни области – НТА, молекулярна и микробиология, социална медицина и организация на здравеопазването, въвеждането на VBHC в практиката, и търсим най-подходящия подход за всеки казус. Това може да е стратегия за достъп на определен медикамент или медицински изделия до пазар или популация, оценка на социална и икономическа тежест на заболяване, анализ за значението на дигиталните технологии в тези стратегии, дизайн за събиране на данни от реалния живот за определяне на ефективността. В същото време работим с различни инвестиционни групи за развитие на цели здравни сектори на национално ниво, както и системен дизайн на лечебни структури, които да отговарят на очакванията за value based подходите.
Стремим се да бъдем мост между науката и практиката, като не забравяме, че НТА е наука за взимане на решения, а не само академично упражнение. Осигуряването на достъп до здравни технологии невинаги е обосновано с наличните доказателства, но това не бива да ограничава пациентите – има начини как рискът да е споделен между платците и производителите или инвеститорите. Нашето разбиране е, че средствата за здравеопазване са инвестиция, а не разход, и това отчетливо се вижда в пазари като Африка или Централна Азия. За България политиците имат нужда от повече доказателства и данни, за да бъдат убедени.
Определихте НТА ООД като научна организация. Защо?
Д-Р ГЕОРГИ СЛАВЧЕВ: Всичко, което правим, е научна дейност! Освен това участваме в авторски колективи на учебници, книги, монографии, научни статии и публикации, провеждаме и много обучения. Издали сме над 20 книги и учебници, а научната ни дейност е над 120 хил. страници!
Работим в тясно сътрудничество с водещи университети, преподаватели и клиницисти от България (AUBG, МУ – Плевен, София, Пловдив, Варна) и чужбина – Чехия, Шотландия, Нидерландия и много други. Като носител на иновацията се стараем да интегрираме водещи международни практики и да въведем адаптирани работещи модели на локално ниво. Интересното е, че поради разнообразната ни работа и партньорства – както в областта на медицината и здравеопазването, така и чисто географски, ние често сме мост за ефективни, интересни и оригинални решения.
Вярваме, че студентите са бъдещето и водещ носител на промяната и модернизацията на здравеопазването. Затова не пестим сили и време в обучението им – преподаваме НТА, фармакоикономика, здравеопазване основано на ползите, но и обучаваме много млади специалисти, за да имат достатъчно знания и умения сами да събират първични данни за научни публикации.
Какво точно представлява здравеопазването, основано на ползите?
АДРИАНА ДАЧЕВА: VBHC е подход, който предполага реорганизация и координация на здравните грижи, подобряване на ефективността, включително прилагане на нови подходи за пакетно заплащане за целия цикъл на лечение с цел постигане на резултати, важни за пациентите, а не количество дейност. Иновативните организации и политици в света трансформират здравните системи в посока VBHC и ние работим с много от тях. В момента се заплаща за количество и съответно получаваме количество. Освен че никой не е щастлив, разходите постоянно нарастват, както и демотивацията на персонала, не се постигат резултати, важни за пациентите. Ключовият елемент са ползи, които според пациентите, а не според лекарите, са важни за тях. Методиката позволява измерване и подобряване на резултати, значими за пациента, и едновременно с това – оптимизация на разходите, така че като цяло здравните системи да бъдат по-ефективни. Логично е, лесно се схваща, но е предизвикателство VBHC да се въведе в практиката. За щастие, имаме много успешни примери – в областта на онкология, кардиология, офталмология, първична, специализирана и дентална извънболнична помощ. Най-обнадеждаващото е, че студентите и младите специалисти виждат смисъл и са изключително мотивирани.
Как бихте стартирали VBHC в България?
С.Д.: Ние сме започнали от три години и вече работим с над 15 лечебни заведения у нас, както и над 300 обучени млади специалисти и студенти. Освен това анализираме здравни резултати, както и важни за пациентите резултати от българската здравна система. Публикувахме преди две години популационните норми за качество на живот в България, сега сме част от екипа, който ще изготви българския value set – това ще даде възможност за измерване на ползите в здравеопазването, в което НТА се е специализирала.
Какво да очакваме?
С.Д.: Важното е, че политиците възприемат идеята и са отворени за предложения и пилотни проекти. Подготвяме такива в извънболнична и болнична помощ. VBHC е сравнително нова методология, така че България не е изостанала от Източна и Западна Европа, където вече има много примери. Достъпът до здравна помощ, която доставя и може да докаже качество и резултат, е и ще бъде все по-ограничен. Здравните системи нямат множество опции или комфорта на отложени решения и имат отговорност да се променят и да се адаптират. НТА има ресурса да помага с научен капацитет, богат опит и задълбочени анализи, както и да е мост между държави, научни групи и решения.