Еколозите твърдят, че фракингът убива планетата. Братята Райс мислят точно обратното
EQT Corp. е утвърден играч в енергийния бизнес, който води началото си отпреди 133 години – от първите дни на сондажите на природен газ в Пенсилвания. Централата на компанията се намира в кула от гранит и стъкло в Питсбърг. Но никога не бихте предположили това, ако посетите офиса на Тоби З. Райс, 39-годишния главен изпълнителен директор на EQT Corp. Райс работи в преустроено студио за таекуондо на горния етаж над държавен магазин за алкохол в предградие на Карнеги, щата Пенсилвания. В офиса му има Железен човек в естествен размер с маска на горила на главата – произведение, вдъхновено от графити изкуството, и надпис Don’t Tread on Me (Не ме настъпвай).

Как този нетрадиционен представител на поколението милениуми става ръководител на най-големия производител на природен газ в страната? Като със семейството си стъпва в шистовата формация Marcellus в подходящия момент и прави голям залог върху бъдещето на шистовия газ.
Партньори на Тоби Райс са братята му Даниел, на 41 години, и Дерек, на 36 години. Те стартират с капитал 70 млн. долара, осигурени като заеми от тръст, който се финансира от баща им. Тримата преуспяват. В наши дни делът на всеки от тях надвишава 700 млн. долара.
Marcellus е находище за шистов газ. То се простира от Ню Йорк до Западна Вирджиния. Само за един ден фракинг технологията превръща този скален пласт в ценен актив точно когато братята навлизат в бизнеса с природен газ.
Тоби, Даниел и Дерек израстват в Бостън, където живеят с майка си, след като родителите им се развеждат. Момчетата се учат на бизнес, наблюдавайки своето предприемчиво семейство от братовчеди, лели и чичовци, които са арменски имигранти. Майка им работи в ресторант, а баща им, Даниел Райс III, управлява портфейл от инвестиции в природни ресурси във фонда BlackRock. Той печели много добре от такси за управление на хедж фондове и решава, че синовете му трябва да направят нещо голямо с тези средства. „Той пося идеята в главите ни“, казва Даниел-син.
Но братята първо трябва да се подготвят. Даниел получава първите си познания за петрола и за газа в Tyco, Transocean, и инвестиционната банка Tudor, Pickering, Holt & Co. Дерек става петролен геолог със специалност сондиране на шистови формации. Тоби играе бейзбол в колежа и мечтае да постъпи в армията, но не го приемат. Тогава започва работа като черноработник на нефтена платформа в Тексас срещу 9 долара на час (плюс 2 долара за безопасна работа, ако никой не си контузи пръстите). Когато тримата братя създават Rice Energy през 2007 г., Тоби прекъсва своята магистратура по хидравличен фракинг.
Революцията на фракинга току-що е стартирала. Разработва се голям залеж на шистов газ – Barnett, близо до Форт Уърт, щата Тексас. Братята се насочват към находището Marcellus в Пенсилвания, където някои от големите оператори като Chesapeake Energy също започват да наемат земя за сондиране. Тоби живее в камиона си и издирва собственици на земя, за да сключва сделки за наемане на имоти, които големите играчи са пропуснали.
„Седял съм на повече кухненски маси и съм разговарял с повече фермери и собственици на земя от всеки друг политик в този регион“, споделя Тоби. Даниел добавя: „Започваш да трупаш парче по парче от останките на другите и изведнъж се оказва, че имаш място за четири кладенеца.“ Баща им спира да обръща внимание на числата през 2009 г., след като първоначално поставя под въпрос чек за 2300 долара. С него Тоби е спечелил благотворителен търг за продажба на заек, надвивайки конкурента си Range Resources. Братята обясняват на баща си, че такива показни действия помагат да бъдеш забелязан. „Направо нахлухме в бизнеса“, казва Дерек.
При фракинга се използват управляеми свредели, които пробиват земята на дълбочина над три километра, за да достигнат тънък шистов слой, съдържащ въглеводороди, след което се завъртат настрани и започват да разбиват шистовия слой. Когато тръбата се циментира в отвора, сондьорът използва точкови заряди, за да пробие дупки в канала и да разчупи скалата, като инжектира милиони литри смес от вода и пясък под високо налягане.
Братята Райс са убедени, че трябва да заложат върху количеството – те взривяват по един тон пясък на трийсетина сантиметра странично разстояние, което е и тройно повече от конкурентите им. Шистовите кладенци в Barnett се смятат за големи, когато от тях се добиват по 4 млн. куб. фута на ден (хиляда кубични фута или MCF, съдържат еквивалент на 8.6 галона бензин). Rice Energy извлича по 30 млн. куб. фута на ден в находището Marcellus.„Надявахме се да попаднем на нещо поне толкова добро, колкото Barnett. Вместо това попаднахме на най-голямото находище на природен газ в страната“, казва Дерек. Братята споделят храната си с новите служители и кръщават сондажите на герои от комиксите.
През 2014 г. тримата набират 1 млрд. долара при първична емисия на акции на Rice Energy, в която Даниел е главен изпълнителен директор, и още 400 млн. долара за друга тяхна компания, която прави тръбопроводи. Дерек признава, че те се оказват по-умни от останалите: „Ясно е, че в определен момент колегите ни щяха да копират нашите проекти. И тогава предлагането щеше да скочи до небето.“ В действителност добивът на газ в Marcellus нараства до 35 млрд. куб. фута на ден, почти една трета от общия добив в САЩ.
„Психически бяхме подготвени да управляваме тази компания завинаги“, разказва Даниел, но през 2017 г. EQT им отправя щедро предложение – 6.7 млрд. долара в акции и пари в брой, както и поемането на 1.5 млрд. долара дълг. Семейство Райс получава около 200 млн. долара в брой и близо 3% от акциите на EQT. За още 2.4 млрд. долара EQT Midstream Partners става собственик и на компанията за тръбопроводи на Райс.
Но малко след приключване на сделките Райс започват да получават обаждания от недоволни акционери. Под ръководството на главния изпълнителен директор Робърт Макнали EQT е надхвърлила бюджета си за капиталови разходи с 300 млн. долара. Компанията купува лоши кладенци. „Дадохме им графика за сондиране за три години напред – спомня си Дерек. – След три месеца те не знаеха какво правят.“ Акциите на EQT поевтиняват с 45%.
Време е за юридическа битка. Институционалните инвеститори подкрепят седмината членове на борда, предложени от братята Райс. Те печелят 80% от гласовете. През юли 2019 г. Макнали е освободен, а Тоби Райс е вписан като главен изпълнителен директор на негово място. (Даниел е в борда на EQT, а Дерек е консултант.) Новият шеф съкращава персонала с една четвърт до 650 души и инвестира в софтуер и сензори. Неговият мониторинг на работната сила, разработен с помощта на Salesforce, му позволява да следи условията в 3000 кладенеца на 600 места върху 6 хил. кв. км.
Наскоро EQT придоби операциите на Chevron в Marcellus за 735 млн. долара и на Alta Resources за 2.9 млрд. долара. Благодарение на тези сделки компанията достигна дневен добив на газ от 5.5 млрд. куб. фута на ден, изпреварвайки втория по добив в страната – ExxonMobil.
Големите залози понякога са свързани и с големи грешки. Обикновено производителите на суровини използват фючърси и опции, за да продават предварително продукцията си и да си гарантират цените. Тоби прекалява с хеджирането и се оказва изненадан от поскъпването на газа напоследък. Сделките му с опции намаляват с 3 млрд. долара печалбата на EQT за 2021 г. Но благодарение на хеджингови операции компанията е напът да постигне 2 млрд. долара паричен поток (нетна печалба плюс амортизации минус капиталови разходи за поддръжка) при приходи 5 млрд. долара, твърдят анализатори. Акциите на компанията поскъпват с 40%, откакто Тоби поема управлението.
Много природозащитници и значителен брой политици с удоволствие биха искали да извадят фракинг компаниите от бизнеса. Но погледнете цифрите, отвръщат братята Райс – революцията в добива на шистов газ е основната причина годишните въглеродни емисии в САЩ да намалеят с близо 1 млрд. тона от 2005 г. насам, тъй като електроцентралите преминават от въглища към природен газ. За същия период Китай е увеличил годишните си емисии с 4.7 млрд. тона заради нарасналата употреба на въглища. EQT обмисля възможността да втечнява газа от Marcellus и да го изнася от Филаделфия. Ако това гориво стигне до Азия и измести въглищата, то ще помогне да се намалят последиците от изменението на климата.
А какво да кажем за изтичането на метан в атмосферата? Метанът е парников газ, който е по-вреден от въглеродния диоксид. Тоби Райс показва подробна програма на стойност 20 млн. долара за замяна на 9000 пневматични вентила в сондажите с електрически, които почти не изпускат метан. Той се е обърнал към проекта Canary, който следи промишлените емисии, за да инсталира най-новите лазерни устройства за проследяване. Получаването на сертификат, че природният газ е произведен по отговорен за природата начин, си има цена и тя е по 2 цента на хил. куб. фута газ. Но това удостоверение може да донесе премия от 3 до 13 цента.
Акциите в EQT са под една четвърт от състоянието на братята Райс. Чрез Rice Investment Group тримата са спонсори на две дружества със специална цел от типа SPAC. Единият от тези фондове е създаден за Archaea Energy – един от най-големите разработчици на проекти за улавяне на изтичащия метан, който се отделя от сметищата. Улавянето на този газ генерира големи данъчни облекчения, достатъчни да донесат 15 долара приходи на хил. куб. м газ, в сравнение с 5 долара за обикновен газ. Братята Райс притежават една четвърт от акциите на компанията, като делът им се оценява на 600 млн. долара.
Естествено, Тоби продължава да смята, че все още има какво да доказва. За целта със сигурност ще трябва да разрасне дейността си отвъд преустроеното таекуондо студио. С камиона си Dodge той води посетители на обиколка из занемарения комплекс между бреговете на реките Чартърс крийк и Уиски рън в сърцето на градчето Карнеги, което носи името на най-известния стоманолеяр в Пенсилвания. В сравнение с пика си населението на града е намаляло с една трета, но Тоби предрича възраждане. Той иска да възстанови и преоборудва множеството складове и фабрики, като създаде пространства, в които служителите с удоволствие ще ходят на работа, дори и да не им се налага, и които ще помогнат за изграждането на това, което той нарича шистова култура. „Ще се върнем към обичая да обядваме с всеки нов служител“, зарича се той.