Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
14 март 2022, 18:42

Уроци за милиони

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

В една мартенска неделя през 2020 г. телефонът на Дарин Маджаров започва да звъни. Обаж­да се румънски предприемач, с когото Маджаров се е запознал покрай общи познати. „Как ще се справите в България“, чува Маджаров в слушалката.

Снимка: Дилян Марков за Forbes

Думите на румънеца издават едновременно любо­питство и загриженост – и има защо. Правителство­то в България току-що е обявило локдаун, който влиза в сила часове по-късно. Затварят се редица обществени места, включително и учебните заведения. Последното пряко засяга и бизнеса на Дарин Маджаров, съосновател на образователната платформа „Уча.се“.

В телефонния разговор Маджаров не дава вид, че се притеснява особено от създалата се ситуация. Той за­почва да обяснява на румънския си събеседник, че голя­ма част от училищата използват платформи, които позволяват на учителите да преподават дистанцион­но. Пък и учениците винаги могат да прегледат някол­ко урока в „Уча.се“, за да не изостават с материала. Има и електронни дневници, така че учебният процес по един или друг начин ще продължи.

„Тук нещата са много зле – прекъсва го отсрещната страна в разговора. – Единственото, което мислят да пуснат, са едни черно-бели клипчета с учебния матери­ал по физика, снимани по време на комунизма.“

Телефонното обаждане кара Дарин Маджаров да се замисли. Трудно му е да повярва, че в страна с населе­ние в пъти повече от това на България няма нито една платформа, която предлага видеоуроци на учениците.

На следващия ден, докато противоепидемичните мерки се впиват в икономиката като смъртоносни пи­пала, той проверява дали в Румъния има платформи, подобни на „Уча.се“. Не открива такива. Румънските ученици винаги могат да прибегнат до платформа като Khаn Academy или да разчитат на англоезични клипче­та в YouTube. Но това ги лишава от възможността да учат, използвайки локализирано видеосъдържание.

Проучването на Маджаров го довежда до идея, коя­то може да се окаже крайъгълен камък за бизнеса на „Уча.се“: защо да не изкара платформата зад граница?

ДОТОГАВА ТОЛКОВА БЯХМЕ ФОКУСИРАНИ В ПРОДУКТА НИ В БЪЛГАРИЯ, ЧЕ НИКОГА НЕ НИ Е ГЛОЖДЕЛО ДА ПРАВИМ НЕЩО В ЧУЖБИНА.

Отнема му малко повече от половин година, за да ре­ализира идеята си. Румънският сайт eduboom.ro зара­ботва в средата на ноември 2020 г. Веднъж започнал с експанзията в чужбина, Маджаров не губи вре­ме. Със замах екипът на „Уча.се“ подготвя ис­панска версия на Eduboom, която е пусната през юни 2021 г. Месец по-късно стартира и италианска версия на сайта.

И в трите страни Eduboom предлага видеа, снимани за съответния пазар и съобразени с местните методики на преподаване (вместо просто да публикува видеата на „Уча.се“, пре­ведени на румънски или италиански).

Да направи крачка извън територията на България, е може би най-смелият, но и най-обе­щаващият ход, който 34-годишният Маджа­ров е правил с „Уча.се“. Създадена през 2011 г., образователната платформа е изключително популярна сред българските ученици и техни­те родители. Срещу месечен абонамент те получават достъп до хиляди видеа, които покриват учебното съдържание от математика през история до химия и биология. Видеата в „Уча.се“ представят информацията доста­тъчно просто, за да бъде разбрана безпроблемно от учениците.

Лекотата, с която разбират учебния ма­териал, толкова се харесва на учениците, че регистрираните потребители в „Уча.се“ вече надхвърлят 1.3 млн. души. Това е повече от ця­лото население на България на възраст между между 5 и 19 години.

„Уча.се“ печели от абонаменти от индиви­дуални потребители и училища. Заради пан­демията се е появила и още една категория клиенти: компаниите купуват абонаменти за „Уча.се“ на своите служители, за да могат де­цата им да не изпуснат от учебния процес.

Маджаров твърди, че около 80% от прихо­дите на „Уча.се“ идват от индивидуални потребители. А те, изглежда, виждат смисъл да плащат месечен абонамент. Само през 2021 г. „Уча.се“ почти е удвоила приходите си до 10.9 млн. лв. От тях около 4.7 млн. лв. са останали като чиста печалба. И това, като се вземат предвид извънредните разходи, които бизне­сът на Маджаров реализира покрай експанзия­та си в чужбина.

Eduboom е дързък залог на пазара за електронно обучение. Влизането на всеки чужд па­зар е свързано с инвестиция в създаването на местен екип и генерирането на стотици и хи­ляди клипчета. Добавете към това евенту­ални разходи за маркетинг и получава­те една солидна инвестиция, която не се отплаща бързо. Маджаров очаква, че бизнесът му извън България тепърва ще започва да носи приходи.

Създателят на „Уча.се“ не работи с местни партньори. Навлиза на чуждите пазари самостоятелно и разчита основ­но на генерираните от „Уча.се“ капита­ли. Без тлъсти заеми, без инвестицион­ни рундове, поне засега. „През години­те бяхме много консервативни и съх­ранихме добри пари по сметките, раз­растваме се с пари от бизнеса в Бъл­гария“, казва Маджаров. Той посочва, че най-трудното при стартирането в чужбина всъщност са хората. Поняко­га е трудно да си намериш дори сче­товодител, а какво остава да търсиш цял екип, който да създава видеата и да маркетира платформата. „Беше нужно да подготвим почвата при нас в екипа, за да можем да бълваме съдържание – спомня си Маджаров. – В началото не се спра­вихме много добре и направихме по-малко съ­държание. Сега сме много по-добре като про­изводствен процес.“

Ако залогът с Eduboom се окаже печеливш, това може да постави бизнеса на Маджаров в съвсем различен мащаб. Според консултантската компания IMARC Group на световния пазар за електронно обучение се търкалят около 222 млрд. долара годишно. Това включва всичко – от онлайн курсове, през сертифика­ти, до платформи за частни уроци и провеж­дане на занятия. Очакваният ръст на пазара за периода до 2026 г. е средно 12.7%.

В Румъния Eduboom набира скорост и вече продава абонаменти. В румънската версия досега са се регистрирали 150 хил. души. Те могат да избират между над 2000 видеа, предназначени за ученици от 1 до 12 клас. „Гледаме да правим толкова добър продукт, че румън­ският ученик да влезе в сайта и да види точното нещо, което му трябва – казва Маджаров. – Да е сигурен, че това е нещото, върху което ще го изпитват. Трябва да го направим за нуждите на хората. Да, бавно и скъпо е, но според нас това е правилната стратегия.“

ИСТОРИЯТА НА „УЧА.СЕ“ ЗАПОЧВА ПРЕЗ 2011 Г. В БРЕМЕН. По това време Дарин Ма­джаров завършва образованието си в Jacobs University и се подготвя да замине за Белгия, където да изкара докторанту­ра. Маджаров има навика да помага на сестра си – то­гава ученичка в Габрово – като ѝ обяснява учебния ма­териал онлайн. Виждайки, че сестра му не запомня всичко, което ѝ обяснява, Маджаров решава да запише няколко „урока“ като видеа и да ѝ ги изпрати.

Този метод се оказва изненадващо успешен. Видеата не само са полезни, но и са забавни. За да не се налага да изпраща постоянно файлове по интернет, Маджаров създава сайт и започва да публикува клипчетата там. „Предложих ѝ да ги покаже на своите съученици – спом­ня си Маджаров. – Някои от тях почнаха да ми пишат във Facebook: „Брато, много яки видеа! За пръв път из­карах шестица, разбирам ги нещата.“ Това бяха първи­те сигнали, че „Уча.се“ може да сработи.“

Вече в Белгия и окуражен от положителните комен­тари, Маджаров съвсем се запалва по правенето на ви­деа. Въпреки че го прави основно за забавление, режи­мът му е строг. Всеки ден се събужда в 6 сутринта и прави едно видео. В 9 сутринта вече е в офиса, а вечер­та отделя малко време за спорт и продължава с виде­ата. „Бях си направил такава казарма – казва Маджа­ров. – Събота и неделя ми бяха любимите дни, защо­то не трябваше да ходя на работа. Можех да записвам по пет–шест видеа на ден. Затварях се вкъщи и правех това. Много ме кефеше.“

Дарин Маджаров стартира Ucha.se като хоби; първоначално за да помага на сестра си. Днес само в България платформата има над 1.3 млн. регистрирани потребители (архивна снимка от 2013 г., направена покрай участието на Маджаров в селекцията „30 под 30“)

Броят на създадените от Маджаров видеа започва да нараства главоломно. Увеличава се и трафикът към сайта. Популярността му сред учениците пламва като барут. Посетителите вече не идват само от Габрово. Посещават го хора от редица български градове.

Все по-очевидно е, че Маджаров е създал продукт, който е валидиран от пазара и може да се превърне в бизнес. Решителният фактор, твърди той, който го кара да направи тази стъпка, е едно съобщение от потребител на сайта. То звучи горе-долу така: „Ще ти счупя главичката, смотаняк! Заради теб имам двойка.“

Преглъщайки първоначалната негативна емоция, Ма­джаров решава да разбере на какво се дължи негодува­нието на потребителя. Оказва се, че ученикът е имал контролно, за което не можал да се подготви, тъй като Маджаров не е успял да пусне навреме видеото, покриващо учебния материал за контролното.

Тази случка, която Дарин Маджаров приема с много смях, се оказва възпламеняващата искра в двигателя на „Уча.се“. Той решава, че е крайно време да си стегне ба­гажа и да се върне у дома. „Винаги съм искал да се вър­на в България и да правя нещо смислено – спомня си Маджаров. – Казах си: „Дарине, действаш. Трябва да го направиш професионално.“

Основава „Уча.се“ като компания в началото на 2012 г. Привлича като съосновател Николай Жейнов, който е съдружник и до днес. В началото сайтът е безплатен и разполага със сравнително скромен арсенал от около 300 видеа. Затова най-неотложната задача на Маджа­ров е да запретне ръкави и да започне да прави видеа.

През 2013 г. „Уча.се“ е една от първите компании, които получават финансиране от фонда за дялови ин­вестиции LAUNCHub. Парите помагат на Маджаров да създава повече клипове и да изгради екип – в същата година предприемачът е част от първото „30 под 30“ на Forbes България.

През 2014 г. „Уча.се“ започва да таксува потребите­лите си с абонамент. Това е смела стъпка, която ос­тавя много недоволни ученици, свикнали да гледат ви­деата в платформата безплатно.

НАВСЯКЪДЕ ОБЯСНЯ­ВАХ, ЧЕ АКО НЕ ГО НАПРАВИМ, ПОДПИСВАМЕ СМЪРТНИЯ АКТ НА „УЧА.СЕ“

Трудно е да накараш потребители да плащат за нещо, което досега са получавали без пари. С време­то обаче те свикват с абонамента. „Уча.се“ приключва 2014 г. с 244 хил. лв. оперативни приходи. През 2015 опе­ративните приходи се удвояват, а през 2016 г. се удвояват отново и надхвърлят 1 млн. лв. „Тези пари ги вкарвахме отново в „Уча.се“ – казва Дарин Маджаров. – Ново съдържание, преправяхме, разширихме екипа.“

Първоначално „Уча.се“ разчита основно на абонаментите за ученици. В един момент обаче в пощата на компанията започват да пристигат запитвания от училища и учители. Те се интересуват дали могат да използват видеоуроците в час.

Учителите откриват, че могат да използ­ват в час забавните видеа като презентация, която след това надграждат с допълнител­на информация. Така Маджаров намира нова група потребители, които са готови да пла­щат, за да използват платформата. С тяхна помощ „Уча.се“ приключва 2019 г. с 6 млн. лв. приходи от продажби.

Вероятно ще си помислите, че локдаун може само да стимулира още повече бизнеса на „Уча.се“. Дарин Маджаров твърди, че това не е точно така. Когато училищата затва­рят врати през 2020 г., „Уча.се“ премахва вре­менно абонаментите за платформата. В рам­ките на две седмици сайтът отчита 200 хил. нови регистрации. За сравнение: от създаване­то ѝ дотогава в платформата са регистрира­ни 800 хил. потребители. „Сайтът се използ­ваше много – казва Маджаров. – Но с времето учениците виждаха, че изискванията към тях са по-занижени. Усещането стана, че се учи по-малко.“ Така съоснователят на „Уча.се“ от­крива една странна зависимост: когато учи­лищата са затворени, учениците не използват толкова активно платформата. И обратно­то, когато училищата работят, трафикът към сайта скача.

В България „Уча.се“ предлага като продукт не само видеа, но и тестове, с които учениците могат да проверят какво са на­учили, и мисловни карти, с кои­то по-лесно да преговорят наученото. Следва­щата цел на Дарин Маджаров е да предлага дипломи. Още преди пандемията той има план да създаде собствено училище. В един момент този план е толкова напреднал, че заедно с екипа си обсъждат идеи за сграда, както и за създаването на цяла верига училища.

Пандемията слага идеята на трупчета и кара Маджаров да пренасочи усилията си към разрастване в чужбина. Което не значи, че е забравил за намеренията си. „Искаме да да­дем на хората, които са си вкъщи, да се под­готвят онлайн и чрез изпити да имат дипло­ми – казва той. – Ще вървим към създаване­то на училище.“

И докато собственото училище е все още само идея, разрастването в чужбина под бран­да Eduboom е вече реалност, която започва да носи пари на „Уча.се“. Румъния, Испания и Италия са първите три чужди географии за платформата. Ако те се окажат успешни, Маджаров вече има идеи кои може да са след­ващите страни, в които платформата да на­влезе. В Европа това е Полша, за която Ма­джаров казва: „Много ни харесва“. Той вижда потенциал да изкара платформата и на някои пазари в Южна Америка.

И всичко това на мускули? Засега – да, твърди Маджаров. „За тези три страни ще се справим самостоятелно – казва той. – В след­ващите една до две години ще разберем колко добре се справяме в тези страни. Ако се спра­вяме добре, това означава, че ще можем да мащабираме и в други страни. Тогава най-ве­роятно ще ни трябва външен инвеститор.“

Снимка: Дилян Марков за Forbes

Едва ли някога е имало по-добро време от сега за компания като „Уча.се“ да търси външ­но финансиране. През 2021 г. едтех компани­ите (съкратено от educational technology – образователни технологии) са привлекли ин­вестиции за 20.8 млрд. долара според консул­тантската компания Holon IQ. Това е рекор­ден обем инвестиции, който никога не е отчи­тан досега. През 2012 г., когато „Уча.се“ стар­тира като компания, инвестициите в едтех компании по света са били под 1 млрд. долара. Досега „Уча.се“ е привлякла финансиране от малко над 400 хил. евро по данни на Crunchbase.

За Дарин Маджаров по-важното от това да мисли за инвеститори сега е да разбере дали може да превърне Eduboom в устойчив бизнес. Голяма част от силите му, а и на неговия екип, са впрегнати в тази цел. Маджа­ров твърди, че компанията му наема средно по 10 души месечно на всякакви позиции: технически отдел, марке­тинг, създаване на съдържание и т.н. Той е особено до­волен, че сред новодошлите служители има много бъл­гари, които подобно на него са се върнали от чужбина, за да работят в България. „Това се стараем да правим – казва Дарин Маджаров. – Да привличаме хора и да съз­даваме среда, в която те много се кефят.“

Еколозите твърдят, че фракингът убива планетата. Братята Райс мислят точно обратното Да предоставяш медицина от най-високо ниво!
Реклама

Избрано

отпреди 23 часа

Новият живот на киносалоните

отпреди 2 дни

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 3 дни

Правилата на „Зайо Байо“

24 юни 2022, 17:11

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени