Търговци на зърно: Краткосрочни и бързи решения могат да нанесат вреди
Цените на основни суровини и материали се повишаваха постепенно в последните шест месеца, което доведе до висока инфлация. От началото на военния конфликт в Украйна в края на февруари растежа на котировките се ускори и това предизвика опасения за сериозно поскъпване на живота.

В тази обстановка на 9 март Правителството реши да даде 1.1 млрд. лв. за изкупуване на зърно (хлебна пшеница, царевица и слънчоглед), с цел обезпечаване на продоволствената сигурност в страната. След заседание на кабинета финансовият министър Асен Василев съобщи, че изкупуването на зърното ще е на пазарен принцип, няма да има забрана за износ, но ще се правят проверки по границата, за да е ясно дали документите са изрядни. Тогава земеделският министър Иван Иванов разясни, че зърното ще се изкупува през Софийската стокова борса, но не бе изяснено каква ще бъде процедурата.
В седмицата след това решение изкупуването на зърно не е започнало, а вътрешния пазар е в неяснота какво ще се случва. От Forbes България попитахме Българската асоциация на търговците на зърно и фуражи (БАТЗФ) за тяхната позиция по възникналия казус.
Каква е ситуацията на пазара на зърно в България в момента?
Без съмнение войната в Украйна слага своя отпечатък върху всички сфери на икономическа активност и търговията на зърно и маслодайни култури в България не е изключение. Ставаме свидетели на геополитическа обстановка, невиждана и непредвидена от никой риск мениджър, на която и да е компания в сектора. Само за две седмици цените на основните зърнени и маслодайни култури в България отбелязаха покачване, което постави и абсолютни ценови рекорди. Същевременно сме поставени в условия на несигурност за движението на стоки и капитали, което прави търговията опасно занимание. В допълнение намесата на политиката внесе още повече рискове за функционирането на свободния пазар, доказал се като единствената ефективна форма на стокова размяна.
Какво е повишението на цените на основните зърнени култури и как влияе то върху крайния потребител?
Повишението на суровините пшеница, царевица и слънчоглед варират от 30% до 50%. Много важно уточнение е, че повишението не идва в резултат на липса на предлагане – напротив, в България има запаси от основните култури на рекордно високи нива за този период на годината, отчасти вследствие и на изключително добрата реколта 2021г. Повишението на цените идва от общия скок в борсовите и световните цени, а българският пазар е свързан с тях.
Подобни покачвания, неминуемо се проектират и върху цените към крайния потребител. Трябва да е ясно, че цената на суровината за преработвателите не е единствения разход. В голямата си част производствата са енергоемки и космическите цени на електричество и газ, включително и горива за превоз на стоките също са важен фактор за осезаемото повишение на цените.
Правителството обяви, че ще изкупува зърно от българските производители. Има ли ясни процедури как това ще се осъществи?
Асоциацията на търговците на зърно и фуражи участва в първоначалните разговори с Правителството заедно с представители на други браншови организации от земеделския и хранителния сектор. Намеренията на властите бяха и широко анонсирани по медиите. Безпокойство буди неясният начин, по който се работи за осигуряване на продоволствената сигурност на страната, иначе похвално и отговорно като идея. В европейската практика, дори и към момента, не се виждат притеснения за продоволствената сигурност. Пример – Франция, Германия, Прибалтийските държави, дори и съседна Румъния – основни износители на пшеница от ЕС нямат никакви обявени мерки в тази насока. Изключение прави само Унгария, където също се въвежда някаква непрозрачна процедура за предлагане на суровини, която обаче е напълно безсмислена, като се има предвид ограниченият експортен потенциал на страната.
По време на заседанията на работната група към Министерството на земеделието на 5-ти и 6-ти март 2022 г. се обсъждаше механизъм на изкупуване през Софийската стокова борса от страна на държавно дружество, което да се явява като купувач по сделките. Обсъждаше се също така стоката да остане на съхранение при продавачите до нова реколта, след което да бъде върната обратно на пазара за свободна търговия и да бъде заместена със същите количества от новата реколта. Към момента обаче не разполагаме с детайлна процедура, която да описва всички аспекти на механизма за изкупуване на зърно от страна на държавните институции. Също така не сме видели анализ за финансовия резултат от така предложения план. Важно е да се има предвид, че държавата, никога досега не е правила интервенция от такъв мащаб и административният й капацитет е неясен. Ние считаме, че за да се избегне допълнително напрежение на пазара и върху потребителите, към темата за продоволствената сигурност трябва да се подходи рационално, без емоции и с дългосрочен план. Краткосрочни и бързи решения могат да нанесат вреди на страната ни като надежден търговски партньор и връща страховете на производителите за държавно регулиране на цените и е възможно да доведе до съществени щети за данъкоплатците под формата на загуби за държавния бюджет.
Нормално ли се осъществява износа на зърно от страната?
Износът на зърнени и маслодайни култури към момента не е официално ограничен, но индустрията наблюдава различни устни инструкции от страна на държавата, целящи забавянето му. Съществува пълна несигурност какви мерки предстоят, съответно не са възможни никакви планиране на логистика или търговия. От 11 март наблюдаваме допълнителни изисквания за документи, което утежнява в значителна степен процедурите и води до забавяния, които струват на износителите десетки хиляди левове.
Какви са очакванията за новата реколта и ще повлия ли тя на пазара и ценовите равнища?
Засетите площи с есенници в България и текущото им състояние дават надежди за една отлична реколта. Посевната кампания за пролетниците е подготвена в голяма степен. Ще имаме обаче повишени разходи за производство поради поскъпване на горива и торове, затова е от изключителна важност производителите да имат достъп до свободния пазар и съответно да реализират продукцията си на конкурентни цени. Все още е рано да се правят прогнози за световното производство през сезон 2022, но погледите са насочени към Украйна и рисковете от сериозно намаляване на площите и добивите там, което веднага се отразява в количествата за експорт и оттам намалено предлагане и повишаване на цените. В този смисъл, не очакваме цените да се върнат на нива от жътва 2021.