Хъб за герои
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Годината е 2018-а, Благовеста Николова е директор Човешки ресурси в международната компания Questers. Работата ѝ харесва, но с времето усеща, че ѝ липсва нещо. Решена да разбере какво е, оставя седем години опит в човешките ресурси и се отказва от привилегиите на големия бизнес.

Николова кандидатства за напълно нова професия в нов сектор – мениджър проекти във фондация „Герои на времето“. „Нямах професионален опит, но си казах, че всеки човек е мениджър проекти до някаква степен“, казва тя. Фондация „Герои на времето“ развива най-голямата платформа за доброволчество в България – TimeHeroes, и е помогнала на над 86 хил. активни хора да открият и подкрепят 2.3 хил. инициативи. Получавайки позицията на мениджър проекти, Николова дори и не подозира, че след по-малко от три години ще застане начело на организацията, като поеме управлението директно от нейните основатели.
„Начинът, по който се случват нещата в малките организации, е много по-различен от този в корпорациите. Винаги съм проявявала разбиране към това. Знам, че определени процеси се случват по определен начин заради някаква логика. В началото не знаех каква е и просто се доверявах, но после пъзелът ми се подреди“, казва Благовеста Николова (34).
Днес тя и екипът ѝ от четирима колеги активно развиват и популяризират доброволческата култура в България. Те търсят „героите на времето“ както сред отделните граждани, така и на ниво компании.
За да подкрепи работодателите, фондацията предлага създаване на практически програми, планове и стратегии за корпоративна социална отговорност (CSR). Също така организира събития за сплотяване на колектива като тиймбилдинги, про боно маратони, обучения и детски работилници. За специални поводи „Герои на времето“ работи с различни организации, за да предложи подаръци с кауза.
Тези услуги помагат на фондацията да генерира самостоятелно над 30% от бюджета си. Останалите средства идват от проекти в конкурси на донори като „Америка за България“ и „Фонд активни граждани“. Именно тези две организации са първите, които подкрепят фондация „Герои на времето“.
Идеята за създаването ѝ идва след проучване за доброволчеството през 2010 г. Според него хората в България не знаят какво означава да помагаш на инициатива безвъзмездно и нищожен процент от тях някога са го правили.
„По това време няма платформа, която да показва всички каузи на едно място. Проблемът може да не е в желанието на хората, а в това, че няма откъде да разберат за актуалните инициативи“, казва Николова.
Решени да променят това, в края на 2011 г. Яна Бюрер Тавание и Павел Кунчев, който е участник във випуск 2014 на селекцията ни „30 под 30“, съосновават фондация „Герои на времето“. Започват с 10 обяви, публикувани на семпъл сайт. „Хората използват платформата още от първите ѝ дни. Доброволците просто искат да допринесат към общността. Това подсказва на неправителствените организации, че могат да разчитат на нашия хъб от активните граждани за техни инициативи. Разнообразието от възможности от своя страна мотивира нови доброволци и така колелото се завърта“.
През 2014 г. благодарение на спечелено финансиране TimeHeroes израства от група приятели, които се събират след работа, в организация с офис и хора на заплата.
Според Николова фондацията стига до този момент не само заради каузата, която е в основата ѝ, но и заради начина ѝ на работа: „Ние не сме типичното НПО. По-скоро сме като малък стартъп заради цялата динамика и желанието ни да растем в различни посоки, като експериментираме.“
През 2016 г. екипът започва да консултира компании, за да увеличи бюджета си. Две години по-късно Павел Кунчев, тогава изпълнителен директор на „Герои на времето“, е селектиран в образователната програма на фондация „Обама“ (Obama Foundation Scholar), която се провежда в Колумбийския университет.
С Бюрер Тавание имат нужда от ново попълнение към екипа и така се срещат с Николова. Тя се включва във фондацията в началото на 2019 г. и с времето става „дясната ръка“ на Кунчев. Година по-късно той поема нов ангажимент и решава Николова временно да го замести. „За мен това беше голяма стъпка, но вече знаех кое и как се случва. Казах си: „Какво толкова може да се обърка за шест месеца?“
След няколко седмици започва здравната криза. Обществото става все по-зависимо от своите герои. Още през първите дни от обявеното извънредно положение фондацията се свързва с болниците в страната и им казва, че могат да разчитат на нейните активни граждани.
През същата година основателите решават да станат част от настоятелството, а Николова – изпълнителен директор за постоянно. „Това, че идвам от корпоративния свят, ми помага много. Вече знам какви са проблемите на хората там и вярвам, че мога да им помогна с решението.“
Според Благовеста Николова, ако не правим нещо значимо за обществото извън работата си, е много вероятно да имаме чувство на неудовлетвореност. При нея е проработило, но не за всеки смяната на работното място е решение. В повечето случаи е достатъчно да отворим портала TimeHeroes и да си набележим мисия.