Дългосрочните икономически ефекти на войната
Атаката на Русия срещу Украйна ще има трайни и отрицателни последици за световната икономика, с особено тежки въздействия върху Русия в продължение на десетилетие или повече, по-малко негативни за Европа, с още по-малки ефекти върху САЩ и останалата част от световната икономика, коментира авторът на Forbes Бил Конърли.

В основата на тази икономическа прогноза е предположението, че войната не е ядрена, в който случай нещата ще се влошат много, коментира авторът, икономист, консултант, помагащ на компаниите да свързват точките между икономиката и бизнес решенията.
Русия ще бъде пария в международната общност за десетилетие или повече. Въпреки че повечето международни санкции ще бъдат премахнати, ако бъде постигнато споразумение между Русия и Украйна. По-важното е, че западният бизнес няма да инвестира в руски проекти или съвместни предприятия, дори когато това е законно. Страхът от нов конфликт, може би с балтийските страни или някъде другаде близо до южната граница на Русия, би попречил на дългосрочните сделки.
Без западни технологични инвестиции, добивът на петрол в Русия ще продължи да се влошава. Русия, както повечето други страни, първо изпомпва петрол от лесните места. Сега най-добрите възможности за замяна на намаляващите петролни находища се намират в трудни територии като Сибир и в находищата на шисти. И в двата случая производството на петрол изисква технология извън вътрешния опит на Русия. Без западни съвместни предприятия производството на петрол ще намалее през следващите години.
По подобен начин руските производители ще бъдат избягвани от западните компании, които доставят компоненти за сложно оборудване като автомобили и машини. Бизнесът, който се страхува, че нов конфликт ще прекъсне веригите за доставки, ще се запитат: „Защо изобщо да се занимават с Русия?“
В рамките на Русия предприятията, които продават на вътрешния пазар, ще възприемат чуждестранните източници на продукти и услуги като ненадеждни, което ще доведе до местни източници при по-високи разходи и по-ниско разнообразие от налични стоки и услуги. Този проблем ще достигне например до дребните фермери. Купуването на трактор John Deere без сигурен достъп до ремонтни части е лош залог. И много руско произведени трактори идват с двигатели от Cummins или Mercedes. Това ще важи и за компютрите и машините за малкия бизнес в цяла Русия.
Въпреки че руското селскостопанско производство и продажби не са застрашени, цялостната икономика ще отслабне и руският народ ще бъде по-беден за десетилетие или повече.
Европа също ще бъде по-зле, макар и не в същата степен. Първо, всички европейски държави ще изберат да харчат повече за отбрана. Така икономическият растеж ще намалее заедно със стандарта на живот на европейските граждани. Този ефект ще бъде малък, но сигурен.
Повечето европейци ще плащат повече за енергия. Това икономическо въздействие може да бъде намалено, ако Европа се оттегли от политиките си за декарбонизация, но това е малко вероятно. Сигурно е, че Европа ще се опита да доставя енергия от неруски страни, което означава, че на по-висока цена, отколкото са плащали.
Европа също ще плати част от разходите за бежанци от хуманитарна загриженост за украинците в техните граници. Те вероятно няма да похарчат много в сравнение с общите си бюджети и може да получат бонус: украинците да останат и да се присъединят към местната работна сила, след като избягаха от войната.
Съединените щати и останалата част от световната икономика ще бъдат леко засегнати, главно от по-високите цени на петрола. Тези цени няма да бъдат толкова драстично високи, колкото са сега, ако бъде подписано примирие, но дори и тогава по-ниското дългосрочно производство на петрол от Русия ще струва на света, тъй като преминаваме към петрол, произведен в места с по-високи разходи.
Светът също ще бъде малко по-зле, тъй като все повече компании избират да съкратят своите вериги за доставки. Сложните глобални вериги за доставки намаляват производствените разходи, когато работят добре. Многонационалните корпорации научиха за крехкостта на веригата за доставки от японското цунами и наводненията в Тайланд и последвалата пандемия от Covid-19.
Атаката срещу Украйна ще има негативни последици за Русия, Европа и света. Но трябва да имаме предвид, че светът върви към повече мир. Войната в Украйна със сигурност е неуспех, но тежките последици за Русия от атаката на Путин вероятно ще разубедят други управляващи да нахлуят при съседите си.