Power girls
В края на юни 2019 г. в бургаското иновативно училище „Александър Георгиев-Коджакафалията“ се усеща радостно оживление – провежда се Панаирът на науката, на който учениците от пети и шести клас представят зелените си идеи. В една от учебните зали, зад подредени в П-образна форма чинове, отрупани с лаптопи и причудливи конструкции, малките иноватори развълнувано обясняват ползите от своите изобретения. Еко дом, смарт хранилка за домашни любимци и още много други.
Между тях е и проектът Shopping Energy на Антония Митева и Румяна Иванова, победителите в конкурса. Картонен макет на супермаркет с няколко миниатюрни пазарски колички отпред, свързани с кабел към Power hub. Въпреки асоциацията с детска играчка зад кукленския вид на модела се крие устойчива идея с бизнес потенциал – пазарска количка, която преобразува механичната енергия в електрическа и служи като зарядно за мобилните телефони на клиентите. Неизползваната енергия се събира в акумулираща батерия и се прехвърля в пауър станция, за да се ползва за нуждите на търговския обект – например да захранва осветлението на паркинга или работата на автоматичните врати. Двеста колички, оборудвани с Shopping Energy, според теоретичните изчисления на момичетата за месец могат да генерират около 2000 киловата чиста енергия което ще намали чувствително сметката за ток.
Когато разговаряме с Антония (15) и Румяна (15), те вече са осмокласнички и проектът им също е пораснал с тях. Shopping Еnergy е работеща, сертифицирана за безопасност спрямо околната среда и хората количка, която е на прага на най-важното си изпитание – да се използва от истински клиенти за продължителен период от време, за да се отчете реалният ѝ капацитет. Седмица след срещата с Forbes екипът е получил очакваната добра новина – съгласието на „Кауфланд“ тестово да се електрифицират десет колички в един от магазините им в Бургас. Това е ключов момент и момичетата са въодушевени: „Хората ще откликнат на проекта, защото не сме го направили за пари или слава. Той е свързан с опазването на околната среда и реално можем да подпомагаме забавянето на климатичните промени.“
Припомнят как е припламнала първата искра на Shopping Energy. „Един ден бях в магазина и трябваше спешно да се обадя по телефона, който нямаше батерия. След време с Руми карахме велосипеди. Забелязахме, че докато колелата се въртят, фарът свети и се замислихме дали това не може да се приложи в пазарска количка – докато я бутаме, тя да произвежда енергия и да зареждаме телефоните си“, разказва Антония.
Тя е инженерът в малкия екип, а Румяна е дизайнерът, който създава брандинга и визуалната идентичност на проекта. До тях от самото начало е преподавателката им Грета Стоянова в ролята на техен ментор и вдъхновител. „Госпожа Стоянова постоянно ни подкрепяше и ни предлагаше различни състезания. Така проектът започна да се развива и да се явяваме на по-сериозни конкурси“, споделят Антония и Румяна.
И точно конкурсите се превръщат в източник на финансиране за Shopping Energy. Ученичките участват в четири национални състезания за зелени идеи и иновации, които са им донесли 9160 лв. Сдобиват се с първия си капитал в годината, в която се ражда проектът им – 2019. След успеха си в училище презентират Shopping Energy на форум в Морската градина пред напълно непозната публика. Някои от гостите харесват идеята и събират 160 лв., с които момичетата създават количка прототип.
Представят я на конкурса „Млад иноватор“ и получават най-сериозния награден фонд досега – 5 хил. лв. От аутсайдери, включени в последния момент „по милост“ в списъка с участници, защото са твърде малки (в 6-и клас, а изискването е от 8-ми до 12-и клас), Антония и Румяна стигат до триумф.
Всяко следващо участие е житейски урок по предприемачество. Те се учат в движение как да презентират идеите си, как да водят бизнес кореспонденция, как да отстояват позициите си и да надскачат границите си. Най-сериозното изпитание, пред което се изправят, е да влязат в търговски обект, за да тестват прототипа си. „Отне им година и повече. Бяха почти на ръба, защото написаха писма до много магазини и не получиха отговор“, казва Грета Стоянова. Избухването на пандемията по това време също забавя нещата. Но със съдействието на Иглика Ангелова, търсач на млади таланти от БАН, Shopping Еnergy получава един ден на терен в „Кауфланд“.
Екипът симулира поведението на клиентите при пазаруване и открива функционален дефект. Количката не произвежда енергия, когато се движи твърде бавно. Ученичките успяват бързо да го отстранят с помощта на „повишаващ конвертор, позволяващ при ниска скорост да се генерира по-висока енергия“.
След подобрението е време Shopping Energy да се валидира в реални условия и с реални клиенти. Екипът отново се свързва с „Кауфланд“, този път обаче като пълноправен партньор. Това става възможно благодарение на конкурса „Градолюбители“, в който участва през 2021 г. Момичетата се класират трети и печелят менторска подкрепа от националния Фонд на фондовете и 3000 лв. Фондът ги представя на мениджмънта на „Кауфланд“ и след няколко разговора търговската верига отваря вратите си за младите бургаски иноватори. „Този последен тест е много важен за проекта, защото ще покаже дали работи реално и има ли нужда от подобрения. Ще отговори на въпросите каква енергия се произвежда, какви нужди покрива… И ако съотношението инвестиция – полза – цена е изгодно за всички страни, Shopping Energy може да бъде мултиплицирана в много магазини“, посочва Стоянова.
Засега осмокласничките обаче не мислят за бизнес план. Повече ги вълнува трансформацията на десетте пилотни колички на „Кауфланд“ в зелени миниелектроцентрали. А междувременно Грета Стоянова показва на новите си ученици първообраза на Shopping Energy – картонения макет, от който започва всичко – пример и вдъхновение, че с упоритост и търпение мечтите наистина се превръщат в реалност.