Най-добрите български университети с икономически специалности
Достъпът до знание никога не е бил толкова лесен, колкото в ерата на информационните технологии. Не един- двама шефове на мултимилионни компании ще ви кажат, че висшето образование е загуба на време и пари.

Но това не отказва новите поколения да преследват диплома. Това е така, защото университетите не са просто хранилища за информация, а платформи, които свързват студентите с бизнеса и им отварят вратите към по-висок жизнен стандарт.
Годишната класация на Forbes на българските университети с икономически специалности показва кои възпитаници имат най-високи доходи след завършване на съответния университет. Размествания в челната десетка спрямо миналата година почти няма. На първо място в класацията продължава да е Американският университет в България, който осигурява на студентите си достъп до стажове в чужбина, както и силно алумни общество.
Партньорствата между бизнеса и университетите стават все по-честа практика в България. Те дават възможност на студентите да си намерят работа още докато са в аудиторията, което пък прави самите университети по-привлекателни за бъдещите студенти.
Топ 20 на университетите с икономически специалности
1. Американски университет в България
Средна заплата на завършилите*: 2436
Университетът, от който са излезли редица основатели на успешни компании, запазва първото си място в класацията. АУБГ може да се похвали с много силно алумни общество, което подпомага развитието на университета и студентите.
2. Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Средна заплата на завършилите: 2309
Стопанският факултет на СУ предлага две основни бакалавърски степени: по икономика и по стопанско управление, както и множество магистратури. През последните години тества и магистратури, които са доста популярни сред студентите и засягат финтех и блокчейн технологиите.
3. Висше училище по застраховане и финанси
Средна заплата на завършилите: 2015
Университетът предлага обучение в сферата на счетоводството финансите, мениджмънта и икономиката, но студентите могат да избират и между други бакалавърски степени, като например бизнес психология и управление на човешки ресурси. През 2021 г. ректор на ВУЗФ стана бившият главен прокурор Борис Велчев.
4. Нов български университет
Средна заплата на завършилите:1880
Средното възнаграждение на завършилите НБУ се е увеличило с 8% за една година. Университетът е предпочитан заради гъвкавостта при създаването на нови бакалавърски степени. Дава се възможност за обучение в т.нар. индивидуални програми, които са предназначени за малък брой студенти.
5. Университет за национално и световно стопанство
Средна заплата на завършилите: 1796
УНСС се забърка в политически скандал през 2021 г., след като преподавателят Мартин Осиковски беше уволнен заради острото му мнение за визита на тогавашния премиер Бойко Борисов в университета. Държавното учебно заведение си остава предпочитан избор на студентите заради разнообразието от бакалавърски програми в сферата на икономиката и финансите.
6. Висше транспортно училище “Тодор Каблешков”
Средна заплата на завършилите: 1553
ВТУ “Тодор Каблешков” предлага икономическо обучение в сферата на транспорта. През 2021 г. университетът попадна в медиите, след като полицията откри на територията на университета помещение, където са се печатали фалшиви банкноти.
7. Колеж по мениджмънт, търговия и маркетинг
Средна заплата на завършилите: 1516
Известно и като Датския колеж, това учебно заведение привлича кандидати с бакалавърска степен по предприемачество. Има и две магистратури, които се провеждат съвместно с други университети: една с Пловдивския университет и една с португалския институт ISCAP.
8. Международно висше бизнес училище
Средна заплата на завършилите: 1500
Ботевградският университет има бакалавърски програми в сферата на мениджмънта, търговията и маркетинга. В университета се обучават около 6000 души.
9. Висше училище по мениджмънт
Средна заплата на завършилите: 1473
Базираният във Варна университет губи две места в класацията. Малко над 38% от завършилите студенти намират професионална реализация, за която е необходима диплома, показват данните на МОН.
10. Варненски свободен университет “Черноризец Храбър”
Средна заплата на завършилите: 1384
Факултетът по международна икономика и администрация обучава бакалаври в сферата на бизнес администрация, международни икономически отношения, финанси и счетоводство. Той се нарежда и на 6-о място сред университетите с най-голям дял на завършилите с професионална реализация (виж карето).
11. Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”
Средна заплата на завършилите: 1355
12. Стопанска академия “Димитър Ценов”
Средна заплата на завършилите: 1298
13. Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий”
Средна заплата на завършилите: 1255
14. Икономически университет – Варна
Средна заплата на завършилите: 1241
15. Югозападен университет “Неофит Рилски”
Средна заплата на завършилите: 1236
16. Университет “Проф. д-р Асен Златаров”
Средна заплата на завършилите: 1216
17. Аграрен университет – Пловдив
Средна заплата на завършилите: 1202
18. Висше училище по агробизнес и развитие на регионите – Пловдив
Средна заплата на завършилите: 1201
19. Бургаски свободен университет
Средна заплата на завършилите: 1186
20. Шуменски университет “Епископ Константин Преславски”
Средна заплата на завършилите: 1183
Методология:
Класацията е базирана на рейтинговата система на висшите училища, която се изготвя от Министерството на образованието и науката. Университетите в класацията са подредени по размер на средния осигурителен доход на завършилите. Данните за доходите на бившите студенти се предоставят от МОН и са базирани на проучване сред завършилите студенти.
*осигурителен месечен доход