Анджей Гладки от Xiaomi: “Бъдещето на смартфоните е в гласовото управление”
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
“Промяна в начина на взаимодействие, това е следващата голяма стъпка в мобилните технологии,” казва Анджей Гладки, заместник генерален мениджър на Xiaomi за Централна и Източна Европа. Според него смартфоните са достигнали етап на зрялост, в който на дневен ред е въпросът какво следва. Най-големите технологични иновации са идвали с промяна в парадигмата на начина, по който се случват интеракциите между хората и технологиите, казва той. “Смятам, че гласовите интерфейси са следващата стъпка за по-лесно взаимодействие с технологиите.”
Въпросът за следващата стъпка в потребителските технологии е основната причина за появата на сгъваеми смартфони, които обаче не са фокус за Xiaomi. “Сгъваемите екрани все още са скъпи и има притеснения за тяхната устойчивост. – казва Гладки – Ако ще искаш много пари от потребителите и после имаш проблеми с качеството, това е риск за репутацията ти.” Той отбелязва също, че това е малка експериментална ниша, която не променя драматично концепцията за смартфон.
Вместо тези експерименти, фокусът на Xiaomi е върху вече известните елементи, които потребителите намират за най-важни в смартфоните. Гладки ги описва с абревиатурата ABCD, зад която стоят аудио, батерия, камера и дисплей. “Това са нещата, които всички потребители оценяват в ежедневието си”, казва той. С тези основни елементи се отличават и различните модели в наситеното портфолио на компанията.
На най-високо ниво разделението в него е на отделни подбрандове. Xiaomi са най-скъпите и мощни модели, флагманите на компанията, с които демонстрира способностите си. Сравнително отделен и с известна автономност е брандът Poco, който включва модели от високия среден клас. Въпреки че у нас се продава и в ритейл мрежата, неговият фокус са онлайн каналите, най-младите клиенти и гейминг контекстът.
Двигател за смартфон бизнеса на Xiaomi обаче се оказва най-достъпната серия смартфони Redmi и по-конкретно фамилията Redmi Note. Моделите Redmi Note носят около половината от продажбите на компанията в България.
Чрез различните серии смартфони Xiaomi покрива практически всеки ценови сегмент на пазара. “Може да си кажем, че малкото е повече и да имаме три продукта с проста логика, но това не е лесно. – казва Гладки – Ако искаш да играеш по-голяма роля на пазара трябва да обърнеш внимание на всяка ценова точка”. Според него клиентите често имат много конкретен бюджет и не искат да го променят, което изисква от компанията да има точното предложение за тях.
Тази стратегия изглежда работи. Гладки казва, че Xiaomi е на второ място по доставки на смартфони в България. Компанията има пазарен дял от 23% у нас, като подобни са постиженията ѝ и на ниво Европа. Според Гладки Xiaomi е на първо място в Централна и Източна Европа, но средносрочните амбиции са да бъде глобален лидер.
Отличителен елемент за смартфон пазара в момента е поддръжката на 5G. “България е много напреднала по отношение на 5G, което може би прави изборът по-лесен за потребителите, но има пазари, които са много далеч от масово покритие дори на технологии като VoLTE”, казва Гладки. Според него обаче пътят е ясен и скоро дори да няма масова поддръжка на 5G, смартфоните ще поддържат новото поколение мрежи. “Развитието на 5G в Китай е много по-бързо от очакваното, което кара производителите на компоненти на ниски цени да произвеждат 5G чипсети, дори това да е по-трудно за тях”, казва той.
Смартфоните обаче са само част от бизнеса на Xiaomi. У нас, а и в цяла Европа, компанията е лидер в продажбите на електрически тротинетки, пречистватели на въздух, прахосмукачки-роботи и wearable устройства. “Умната гривна MiBand е най-популярното wearable устройство в света”, казва Гладки. Други продукти обаче остават само за китайския пазар, като сред тях са, както софтуерните платформи, така и по-експерименталните джаджи, като сгъваеми смартфони и продукти за виртуална и добавена реалност. “Към момента нямаме планове за тези продукти извън китайския пазар”, казва Гладки.
Европейските амбиции на Xiaomi все пак не се изчерпват със смартфоните и познатите ни продукти. Компанията вече предлага и иска да е пазарен лидер и при безжичните слушалки, телевизорите, таблетите и още куп категории. В по-дългосрочните планове на компанията е фабрика за електрически автомобили в Китай, както и продажбата на геймърски компютри в Европа. “Всеки е добре дошъл в нашата екосистема, благодарение на богатото ни портфолио. Мисията ни с него е да направим технологиите по-достъпни и потребителите да се радват на по-добър живот”, казва Гладки.