Теодор Панайотов: Бизнесът и училищата да работят заедно
Нуждата от подобряване на квалификацията, знанията и уменията на хората в ИТ сектора, както и в много други сектори на икономиката е по-крещяща от всякога, е мнението на Теодор Панайотов, изпълнителният директор и основател на компанията за специализирани обучения Coursedot.
„Скоростта на промени във всички бизнеси се увеличава постоянно, единствената константа е, че промените стават все по-бързо”, казва той. Реално никой не може да предвиди нищо предварително, нито ситуацията с ковид, нито ситуацията сега в Украйна. От 2020 г. компаниите търсят всякакви начини да обучават персонала си и тези начини вече са много по-гъвкави отколкото преди. Дотогава стандартният начин за обучение на персонал бе присъствен, а момента стаята е виртуална или в най-добрия случай обучението е хибридно.
Според него, за да няма големи проблеми в бъдеще, трябва да се започне още сега с нов модел на обучение още от по-ранна възраст и той да не се прилага само в отделни училища, а в цялата страна.
„Не можеш да станеш много добър и комплексен специалист, който да разбира от всичко и това да се научи с курс от две седмици, три месеца или дори година. Това отнема много време”, казва Теодор Панайотов. И дава пример с Технологично училище Електронни системи към ТУ (ТУЕС), в което той е председател на управителния съвет на асоциацията на завършилите.
В това училище има около 20 преподаватели по общообразователни предмети, 10-ина по технически, а 54-ма са хора от бизнеса. Те водят специализирани предмети – математически, основи на програмирането, облачни технологии, микропроцесорни технологии и други.
„Това са предмети, по които дори няма учебник, преподавателите са завършили наскоро и те мотивират много повече самите ученици чрез реален пример за развитие”, казва още Панайотов. И от близо 3000 завършили 93 процента са останали и работят и правят бизнес в България. Това според него е пример, който може да бъде повторен в много български училища.
„Имам един апел към бизнеса – дайте колко се може повече на образованието”, казва още Теодор Панайотов. Това означава не само да се помага с пари, а да има активна работа и дефиниция на това какво е нужно на образованието и как бизнесът да помогне с преподаватели-практици.
Моделът не е измислен в България, в други страни съществуват така наречените University-affiliated schools, които работят с бизнеса. Дава пример за това как във Великобритания в последните 10 години са създадени около 50 подобни училища в разнообразни сфери на стопанството.
„Ако в България се създадат поне 20–30 такива училища, фокусирани в различни сектори на икономиката, това ще даде възможност в бъдеще да има много на брой подготвени кадри. „Ако искаме да създадем добавена стойност, това не трябва да бъде проект който се случва от днес за утре или в рамките на един или два правителствени мандата. Това трябва да бъде дългосрочен проект”, заключава Теодор Панайотов.
Текстът е част от рубриката на Forbes и Фондация за свободата „Фридрих Науман“ – Бизнес среда в България: Мечти и реалност. В нея бизнесът в България разказва къде е разликата между мечти и реалност в предприемачеството, кои са основните регулаторни, данъчни и административни проблеми и какви са потенциалните решения.