Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
13 април 2022, 10:47

Spark: Всяка кола е пазар

Христо Петров Редактор

Следя информационните технологии, телекомуникациите и стартиращите компании.

От офиса на Стефан Спасов се открива внушителна гледка на погребаната под смог София. Заснеженият градски пейзаж е разцепен на две от булевард „Брюксел“, по който хвърчат десетки автомобили. Спасов неколкократно посочва с пръст към тази урбанистична картина, докато разговаря с екипа на Forbes. „Всеки път като ме попитат колко е голям пазарът в София, казвам: „Погледнете през прозореца и кажете колко коли виждате – казва Спасов, докато отвън долита приглушен рев на автомобилни двигатели. – Всяка кола е пазар.“

„Казахме си „това е начинът да вкараме хората в електромобили. Трябва да е финансово достъпен, иначе няма как да се случи.“. Снимка: Елена Ненкова

Стефан Спасов е финансов директор и управител на българския бизнес на Spark Technologies. С автопарк от около 550 електромобила, компанията предлага мобилно приложение, чрез което всеки потребител може да наеме най-близо намиращата се до него кола с логото на Spark. Симпатичните автомобили засега могат да се намерят в София и Пловдив, но Спасов не отхвърля идеята компанията да навлезе и в други големи български градове като Варна и Бургас.

Spark е собственик на автомобилите и печели от отдаването им под наем. Когато потребителят си свърши работата с колата, може да я остави където му е удобно. След това екипът на Spark я локализира и се грижи за поддръжката ѝ, докато я наеме следващият потребител.

Бизнес моделът на Spark е основоположен за споделената икономика, в която потребителите предпочитат да наемат чужди активи, вместо да си ги купуват. По подобен начин Airbnb отдава под наем чужди апартаменти и печели комисиони, а споделените офисни пространства получават приходи, като отдават под наем всяко свободно бюро в сградата.

Да наемеш и да отключиш електромобил с мобилен телефон може да изглежда нетипично за значителна част от българските потребители, но услугата на Spark се радва на растяща популярност в България. През 2018 г. оперативните приходи на „Райд шеър България“ (компанията, която оперира бранда Spark за страната) бяха 800 хил. лв. През 2020 г. те достигнаха 4.3 млн. лв. Според Спасов през 2021 г. оборотът се е увеличил с около 100%, което би означавало приходи от порядъка на 8 млн. лв.

„Райд шеър България“ е собственост на литовско-българския холдинг Spark Technologies, който освен в България предлага споделени автомобили и в Литва и Румъния. Бизнесът с отдаване на електрически автомобили под наем започва като малък стартъп, но мащабите скоростно се променят. „Нещата се развиха много бързо – казва Стефан Спасов. – В края на 2017 г. имахме под 50 автомобила, а сега паркът ни е вече над 1600 автомобила общо на трите пазара, на които присъстваме.“

България, Румъния и Литва не могат да се похвалят с реновиран и електрифициран автопарк. До голяма степен това се дължи на ниския жизнен стандарт, който кара шофьорите да купуват стари дизелови и бензинови автомобили вместо скъпи електромобили. Какво тогава би ги накарало да си наемат електрически автомобил?

„Всички говорим за електрификация и как това е бъдещето. Но на заден план остават няколко фактора и един от тях е икономическата реалност – казва Стефан Спасов. – Автопаркът в България е над 20-годишен. Покупателната способност е много ниска.“

Spark България е намерила своята таргет група в хората, които предпочитат да наемат автомобил. Стефан Спасов твърди, че над 90% от потребителите на Spark в България са физически лица, които използват автомобилите, за да ходят на работа или за пътуване. Компанията има и корпоративни клиенти, чиито служители използват колите за служебни пътувания.

В Европа потреблението на електрически автомобили расте. През 2010 г. в Евро­пейския съюз са регистрирани едва 700 нови електрически автомобила. През 2020 г. бройката им вече е почти 800 хил.: или 11% от всички ново­регистрирани автомобили в Европа за тази година. За сравнение – само година по-рано електроавтомобилите представляваха едва 3.5% от новорегистрираните пътни­чески автомобили в Европа.

Стефан Спасов е част от компания­та eMobility International, която през 2016 г. търси начин да изгради собствена мре­жа от зарядни станции за електромобили под бранда Eldrive. „Имахме идея да сме ка­тализатор на развитието на елeктромо­билността – спомня си Спасов. – Но да направиш мрежа от зарядни станции не е достатъчно, не се усещаше кой знае какъв ефект.“

Мениджърите на eMobility International стигат до идеята, че ако искат да по­пуляризират зареждането от електри­чески станции, трябва първо да накарат шофьорите да се качат в електромобили. Да накараш българите – заклети поддръж­ници на двигателите с вътрешно горене – да си купуват задвижвани с електричест­во коли не е най-лесната за случване идея.

ЗАТОВА ОТ EMOBILITY INTERNATIONAL ЗАПОЧВАТ ДА СЕ ОГЛЕЖДАТ ЗА КОМПАНИЯ, КОЯТО ОТДАВА ЕЛЕКТРОМОБИЛИ ПОД НАЕМ ПО МОДЕЛА НА СПОДЕЛЕНАТА ИКОНОМИКА.

„Казахме си „това е начинът да вкараме хората в електромо­били“ – спомня си Спасов. – Трябва да е фи­нансово достъпен, иначе няма как да се слу­чи. Ние няма как да следваме тренда в За­падна Eвропа. Дайте да пробваме със спо­делени електромобили.“

Първоначално Спасов и колегите му са раздвоени между избора да разработят собствена платформа за наемане на ав­томобили или да търсят партньор, който вече има разработена такава. Планът да създадат собствена платформа скоро от­пада като вариант. Междувременно Спа­сов научава за Spark – малка литовска ком­пания, която отдава двайсетина електри­чески автомобила през собствено мобилно приложение.

Двете страни си пасват като парченца от пъзел. Създателят на Spark Нериус Дагилис има нужда от партньорска компания, която може да изгражда инфраструктура за зареждане на електрически автомобили. Emobility International се нуждае от компа­ния, която има разработена платформа за отдаване на автомобили.

В края на 2017 г. българският бизнес на Spark стартира като дъщерно дружество на eMobility International. Когато партньорите решават, че ще се разширяват и в други страни в Европа, те променят корпоративната структура. Холдинговата компания Spark Technologies, на която Спасов става финансов директор, създава отделни дружества във всяка стра­на, в която стъпва като пазар.

В България бизнесът на Spark бързо превключва на висока скорост. В първите месеци интересът към услугата е огромен. „Първите реакции бяха много позитивни – казва Стефан Спасов. – Много хора не бяха чували какво е споделяне на автомобили, нито пък се бяха качвали в електромобил.“

Първите потребители приемат услуга­та радушно, но почти веднага се сблъск­ват с проблем. Автопаркът на Spark е мно­го малък и за потребителите е трудно да открият свободен автомобил в близост до тях. Някои от тях трябва да вървят с ки­лометри, за да стигнат до такъв.

Първоначалната еуфория охладнява и търсенето намалява. „Всеки иска да е еко­логичен, но и си гледа интереса – казва Спа­сов. – Не може да продаваме само с идея­та за екологичност, защото това не може да има масовост.“

Spark България може да направи само едно – да увеличи автопарка си. Покупка­та на автомобили е логичното развитие за бизнеса, но и най-тежкият камък в счето­водния баланс на компанията. Компанията има нужда от пари, с които да изплаща ав­томобилите. Докато в края на 2017 г. дъл­госрочните задължения на „Райд шеър Бъл­гария“ са 1 млн. лв., в края на 2020 г. те се покачват до 7 млн. лв.

Това е и една от основните причини, по­ради които бизнесът на Spark в България работи на загуба към края на 2020 г. Това всъщност е проблем, с който се сблъск­ват и други компании със същия бизнес мо­дел. Датската Green Mobility, която отда­ва електромобили в пет европейски стра­ни, работи при почти 100% отрицателен марж на печалбата към деветмесечието на 2021 г. Германският гигант Volkswagen също отчита загуби от своя бизнес със споделя­не на автомобили WeShare.

Въпреки че бизнесът е нерентабилен, го­лемите автопроизводители се впускат в създаване на собствени платформи за спо­деляне на автомобили. Това им помага да популяризират собствените си електромо­били сред потребителите.

Това може и да носи ползи на автомо­билните компании. Но Стефан Спасов вяр­ва, че подходът, който използва Spark – да е агностична към моделите, които отдава под наем – също си има своите ползи. „Ние сме родени като компания за споделяне на автомобили – казва той. – Ние не сме спиноф на производител на автомобил, където част от основната идея за създаването на тази компания е да промотира бранд ав­томобили. Вярваме, че това не е устойчив бизнес модел.“

Българският бизнес на Spark тепърва ще трябва да доказ­ва, че е устойчив. Стефан Спасов признава, че 2020 г. е била тежка за компанията заради намалената мобилност. Приходите са продължили да растат заради увеличава­нето на автопарка (същата година Spark пусна свои автомобили и в Пловдив).

„През следващите няколко години ще разрастваме автопарка и това ще е изклю­чително тежка задача заради проблемите със снабдяването на части за автомоби­ли“, казва Спасов, който твърди, че до края на 2022 г. българското поделение на Spark очаква да добави между 100 и 300 нови ав­томобила към автопарка си. „Големият растеж може да се случи през 2023 и 2024 г. – казва той. – Тогава се надяваме, че неща­та ще са малко по-добре от пазарна глед­на точка.“

Оптимизмът на Спасов не свършва дотук. Той очаква, ще до края на 2022 г. бъл­гарското дружество на Spark ще е на опе­ративна печалба. Спасов посочва, че Бълга­рия засега е основният пазар за Spark.

СЛЕД­ВАЩИТЕ ГОЛЕМИ ЦЕЛИ ЗА КОМПАНИЯТА НА ГЛО­БАЛНО НИВО СА ДА ДОСТИГНЕ 10 ХИЛ. АВТОМО­БИЛА – НЕЩО, ЗА КОЕТО SPARK ЩЕ ТРЯБВА ДА СТЪПИ НА ПОНЕ ТРИ НОВИ ЕВРОПЕЙСКИ ПАЗАРА.

Толкова мащабно разрастване изисква пари, затова в списъка с цели Спасов е сло­жил и излизането на някоя голяма борса за Spark Technologies. Той не може да посочи конкретен фондов пазар, но казва, че всич­ки борси „на запад от Варшава“ са опция. При добро стечение на обстоятелствата компанията трябва да стане публична до няколко години.

Инвеститорите вече са в очакване. В началото на 2022 г. люксембургският фонд GEM Global Yield обяви, че е готов да ин­вестира до 30 млн. евро в акции на Spark Technologies, ако компанията стане публич­на до две години. Това е добра новина, до­колкото компанията за споделени автомо­били знае, че има на кого да продава акци­ите, а това може да привлече и други по­тенциални инвеститори. „Споразумението с GEM ни помага да осигурим финансиране, с което да продължим да удвояваме годиш­ния си растеж и да разширяваме автопар­ка си, навлизайки в нови градове – казва Не­риус Дагилис, който управлява холдингова­та структура на Spark. – С осигурен капи­тал непосредствено преди листването си на голяма европейска фондова борса Spark е добре позиционирана да мащабира свое­то развитие.“

Във време, в което споделената иконо­мика и опазването на околната среда са по­пулярни теми, Spark ще трябва да привлече вниманието не само на инвеститорите, но и на платежоспособните потребители, за да може да връща устойчиво печалби. Сте­фан Спасов твърди, че компанията е избра­ла правилния модел, за да се случи това. „За нас е важно да сме в сфера, в която вижда­ме смисъл – казва той. – Най-стабилният сетъп е баланс между обществото и бизне­са. Всеки печели от това.“

Как Европа може да постигне енергийна независимост от Русия Теодор Панайотов: Бизнесът и училищата да работят заедно

Свързани статии

Новият живот на киносалоните

Бизнес, Водещи новини

Новият живот на киносалоните

Споделени технологии

Бизнес

Споделени технологии

Големи зелени машини

Бизнес

Големи зелени машини

InspectHOA: Ловци на документи

Бизнес, Водещи новини

InspectHOA: Ловци на документи

Бърза био енергия

Бизнес, Водещи новини

Бърза био енергия

Зелена вълна на Софийския автосалон

Лайфстайл

Зелена вълна на Софийския автосалон

Реклама

Избрано

отпреди 22 часа

Новият живот на киносалоните

отпреди 2 дни

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 3 дни

Правилата на „Зайо Байо“

24 юни 2022, 17:11

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени
 

    При натискане на бутон „Приемам“, или ако продължите да разглеждате сайта, Вие приемате всички бисквитки, чиято цел е подобряване на навигацията и анализа на потреблението.ПриемамПолитика за поверителност