Капитализиран опит
През 2021 г. трима българи бяха отличени в европейското „30 под 30“ на Forbes. Две от имената дойдоха от сферата на изкуствата – актрисата Мария Бакалова и дизайнерката Ема Шопова. Третото име, вероятно непознато за мнозина, които нямат поглед върху финансовата сфера, е на Иван Ковачев. Той и неговата половинка – Лисел Прат, са отличени за проявената визия при основаването и разрастването на базираната в Лондон консултантска компания Capitalixe.
Историята на Ковачев започва от Пловдив, където прекарва ранните си детски години, докато семейството му решава да замине за Великобритания, когато е на едва пет години. Макар да са принудени да се върнат за година-две след изтичане на първоначалната им едногодишна виза, семейството получава шанс да замине повторно и никога повече не поглежда назад.
Ковачев завършва икономика в Бристол, което му „отваря очите за света на финансите, банкирането, платежните методи“. След завършването си започва да катери корпоративната стълба, работейки в сферата на финансите, където среща и бъдещата си половинка в живота и бизнеса – Лизел Прат.
Въпреки развитието на кариерата му в главата на Ковачев се е загнездил начинът на мислене на неговите родители – ако искаш нещо, иди и го сграбчи. „Идеята да имам собствен бизнес винаги беше в ума ми, но въпросът беше как да го направя“, казва Ковачев. Прат споделя напълно неговия предприемачески дух – основава първия си бизнес едва на 16 години.
Така през март 2019 г. се ражда Capitalixe – консултантска компания, която си партнира с глобална мрежа от водещи доставчици на финансови услуги, за да обслужи нуждите на компании дори и от най-рисковите сектори на икономиката. От предходния си опит двамата забелязват, че много компании изпитват трудности при търсенето на някои базови финансови услуги. Например фирми от нововъзникващи сегменти, като този за търговия с криптовалути, често имат проблем в отношенията си с традиционните банки, които не се чувстват уверени да работят с тях поради липсата на развито законодателство в сферата.
Бизнес моделът на компанията предвижда услугата да е напълно безплатна за клиентите, а приходите да идват от партньорите, към които Capitalixe насочва нови потребители. „Така нашите интереси съвпадат с тези на клиента… Трябва да се уверим, че услугите, които им предлагаме, са точните за тях, защото в противен случай няма да имаме приходи“, обяснява Ковачев.
Именно поради това и първата крачка на двамата предприемачи е да се заемат с изграждането на мрежа от подходящи партньори. „Първите шест до девет месеца представляваха изграждането на партньорства, свързването с всички тези компании, много документация, споразумения и преговори“, спомня си Ковачев.
Започвайки работа с клиенти, двамата бързо установяват, че кариерният им път е оформил компетенции, които се допълват отлично. Прат поема първоначалния контакт с потенциалните клиенти и генерирането на бизнес, докато Ковачев се нагърбва с последващия контакт с клиентите и осигуряването на позитивен резултат.
От старта на работата с клиенти изминава около една година, преди Capitalixe да намери сцепление. Нещата за компанията потръгват още по-сериозно след попадането в европейската селекция на Forbes „30 под 30“.
Днес Capitalixe вече има около 60–65 активни клиента, които често проявяват интерес към използването на нови и нови услуги. По този начин компанията отчита близо 600 хил. британски лири приходи за изминалата 2021 г., а през тази година очаква да премине границата от 1 млн. лири.
Междувременно благодарение на стратегията си да държи оперативните разходи ниски Capitalixe оперира на печалба от самото начало. Пандемията отказва компанията от идеята да наеме офис, което затвърждава плановете да бъдат използвани услугите на служители на свободна практика независимо от локацията им.
И макар в момента екипът да не е твърде голям, бързото му разрастване не стои на дневен ред. „Аз вярвам, че качеството на работата, която вършим, оказва огромно влияние върху разрастването на нашия бизнес“, споделя Ковачев. Именно затова компанията смята да расте с такива темпове, които да позволят обучението на всеки новонает служител до ниво, което да отговаря на репутацията на Capitalixe.
Гледайки напред, компанията възнамерява да продължи да разраства мрежата си от партньори, които към днешна дата са над 70, както и да интегрира всяка нова технология, която би добавила стойност за клиентите. Сред основните предизвикателства е регулаторната несигурност в някои по-нови сегменти като блокчейн технологиите и криптовалутите, както и това как ще се изменя с времето апетитът за риск на партньорите на Capitalixe.
А ако има един съвет, който Ковачев иска да сподели с всички, които обмислят стартирането на собствен бизнес, той би бил „не прибързвайте“. Не е необходимо човек да има задължително сериозен начален капитал, но това, което е винаги от полза, са опитът в съответната индустрия и натрупаните знания, които спестяват много главоболия напред във времето.