Емил Новаков: Номадът програмист
Емил Новаков, 34-годишен предприемач, с три успешни стартъпа, говорещ четири езика и живеещ между София и Мюнхен, е типичният дигитален номад. Това според пророческата книга на Цугио Макомото и Дейвид Менърс от 1997 г. със същото заглавие са новите герои в бизнеса, които работят, живеят и съществуват в движение. „Аз съм българин, французин, германец, понякога англичанин и американец, човек на света“, казва за себе си Емил Новаков при срещата си с Forbes. Компанията му Scaleflex е за обработка, компресиране и съхранение на изображения в интернет и има клиенти в 50 държави.

Той изглежда не съвсем по общоприетите представи за делови човек – леко рошав, с набола брада. Но с много енергия и сърдечна усмивка, усвоил открития американски начин на общуване в годините учене и работа в САЩ. Срещаме го в офиса на Scaleflex на ул. „Шипка“ 6 в столицата, ден преди отново да тръгне на път. Има среща с екипа, а в речника му често чуваме думи като флекснем, мобайл и скейлнем. Но изключвайки чуждиците, българският му тече плавно и без никакъв акцент. Което си е голямо постижение, като се има предвид, че едва тригодишен напуска страната с родителите си. Полага сериозни усилия, включително взима частни уроци, за да не забравя езика. „Имам воля да остана близък с България. Винаги зная кой съм, кои са родителите ми и откъде съм тръгнал.“
Едва проговорил, малко след 10 ноември 1989 г., започва голямото пътешествие на Емил Новаков. С майка си и баща си, които са учени, заминава за Тунис, където търсят по-добри възможности за реализация. До 14-ата си година Емил Новаков живее в Германия, Франция, България. Семейството се застоява за по-дълго в Гренобъл – средно голям френски град в подножието на Алпите. Известен е с технологичната си общност и иновациите в микро- и нанотехнологиите. Там бъдещият стартъп предприемач се запалва по компютрите, учи здраво математика, но избира да следва „Мобилни мрежи и услуги“ в парижкия университет Télécom SudParis. „Телекомуникациите винаги са ми били интересни, баща ми цял живот работи в тази област.“
Докато учи, започва малък бизнес – изгражда и поддържа сайтове. „Хем заработвах някое евро, хем развивах уменията си.“ В университета Емил Новаков е сред отличниците и през 2010 г. печели стипендия за разменна програма с университета Georgia Tech в Аталанта, САЩ. „Отново поех на път. Беше ми интересно да видя как се случват нещата в Америка, всеки говори за неограничените ѝ възможности.“ След една година завършва магистратура по електронно и компютърно инженерство, дипломира се и във Франция. „На 24 години бях с две магистратури, жаден за изява.“
Натрупаното знание и добрите резултати в университетите веднага привличат интереса на големи компании. Сред тях са BMW и Cisco. Но Емил Новаков избира друг път – към стартъп обществото. „Вярвах, че в стартираща компания мога да дам и да науча много повече.“ Сред предложенията за работа е и AirWatch, стартъп с централа в Атланта. Компанията развива собствен софтуер за конфигуриране на имейл от разстояние за мобилни устройства. „По онова време беше голямо предизвикателство как да си получаваме сигурно мейлите на смартфон или таблет“, разказва Емил Новаков.
25-годишният младеж бързо навлиза, показва не само качества, но и талант, които в малката компания бързо се забелязват. Възлагат му все по-отговорни задачи. Не след дълго заминава за Лондон, където компанията отваря офис, а той става технически консултант. „Това са хората, които имплементират при клиентите вече продаденото им решение“, обяснява позицията Емил Новаков. През следващите три години бизнесът на AirWatch започва да расте главоломно. Става една от най-перспективните стартиращи софтуерни компании. Служителите се увеличават от около 80 до над 1600. Нагоре върви и кариерата на българина. Поема дивизията „Sales Engineering“. Изгражда екип от 15 души. „Всички бяха по-възрастни от мен. Научих страшно много за продажбите. Това, което си мислех, че ще се случи в стартъпа, се случи. Не беше лесно, но се справихме. И съм много благодарен за възможността, която ми се отвори на старта на моята кариера.“
През 2012 г. AirWatch вече е еднорог, прави един от най-големите за времето инвестиционни кръгове за софтуерна компания, оперираща в b2b сектора, привличайки 200 млн. долара. В началото на 2014 г. гигантът VMware купува AirWatch в сделка за 1.6 млрд. долара. „VMware бяха много силни в дата центъра, но искаха да навлязат в друго направление – End-user computing, всичко, което допипва до дигиталното работното място на потребителите. Airwatch беше основният камък за стартирането на тази експанзия, а аз бях първият, който премина във VMware“, разказва Емил Новаков. И отново тръгва на път – сменя Лондон с Мюнхен.
Прекарва година и половина в огромната корпорация, която по онова време има над 20 хил. служители на глобално ниво. Нова среда, отношения и култура. Научава как работи едрият бизнес. „Мога да кажа само добри думи за VMware, но огромната корпорация не беше за мен.“
На 27 години, с доста успехи в краткия си професионален път, сред които милиарден екзит, Емил Новаков започва да мисли за собствен бизнес. „Исках да усетя тръпката на предприемача. Влечаха ме предизвикателствата, отговорностите и свободата.“
И така през 2016 г. се хвърля в дълбоките води, при това не с една, а с две компании, в които е съсобственик – Mobinergy и Scaleflex. Първата е консултантска и става партньор на VMWare за end-user computing услугите. Емил Новаков я създава заедно с още двама колеги от VMware – Тибо Белон и Чарлз Хирел, отварят офиси в Германия, Франция и Великобритания. „Mobinergy започна да се занимава с интегриране, обучение на клиенти на VMware, с разрешаване на технически проблеми.“
Втората, Scaleflex, стартира с идеята да направи живота на програмистите по-лек, като ускорява възпроизвеждането на всякакви медии – от снимки, през гифове до видеа. Също така да компресира въпросните медии в интернет, така че те да са в правилния формат за всеки екран. Основатели са Емил Новаков и неговият приятел от студентските години във Франция Жулиан де Маестри. Той е успешен софтуерист, разработил е собствена програма за оптимизации на снимки, наречена Cloudimage, върху която надграждат стартъпа. Влагат лични средства, около 150 хил. евро. „Стартирахме обратно на традиционните стартъпи, които първо тестват продукта си на локалния пазар, после привличат инвестиции и излизат евентуално навън. Ние започнахме глобално. Първите ни клиенти бяха в Америка и Азия“, разказва Емил Новаков.

Създават малък R&D екип, който работи от България, и лека-полека започват да растат. Scaleflex стартира като облачно базирана услуга за разработчици. Технологията на компанията разпространява снимките из целия свят. Ако една страница е създадена в България, но публиката е в САЩ, снимките се кешират локално и се предоставят на местни сървъри, за да стане зареждането по-бързо. „Основно работехме със софтуеристи – казва Новаков. Там обаче нямаше пари.“
Преориентират се към маркетинг екипите на компаниите, където са големите бюджети. „Започнахме да им казваме, че с нашата програма Cloudimage не само софтуеристите ще спестяват време, но и компанията ще се представя по-добре в интернет, страниците и приложенията им ще се зареждат по-бързо. Което има директно влияние към възвръщаемостта и най-вече върху SEO оптимизацията, защото Google все по-често гледа колко бързо се зареждат страниците.“
Стратегията сработва, компанията започва да расте. Но Емил Новаков иска още размах. Той идва през 2019 г., когато клиенти започват да питат дали нямат вариант да съхранява компресираните снимки. Задачата е дадена на разработчиците и не след дълго компанията започва да представя услугата FileRobot. Тя поема целия цикъл на медията – от съхраняването и категоризацията, през обработване и компресиране до разпространение на дигиталните активи из целия свят.
Но за да успят и да предлагат услуга от най-високо качество, Емил Новаков и Жулиан де Маестри се нуждаят от свежи пари за нов екип. Намират ги от българския фонд Brightcap Ventures, който финансира стартъпа с 200 хил. евро под формата на конвертируем заем.
С финансов гръб компанията започва да расте. В момента Scaleflex има над 500 клиента в 50 държави, като все още основното перо в приходите идва от програмата за оптимизации Cloudimage. През 2021 г. те надхвърлят 1.5 млн. евро, което е с 60% повече спрямо 2020 г. Целите са да затворят 2022 г. с оборот над 3 млн. евро. Екипът е от 60 души, а бизнес моделът е изцяло на абонаментен принцип. Ценовите планове на Scaleflex са изключително гъвкави. Предлагат различни комбинации от услуги и функционалности според нуждите на клиента. Фокусът на бизнеса са компании, занимаващи се с електронна търговия, недвижими имоти и медии. Най-големият им клиент е немската верига магазини за дома и градината Toom Baumarkt.
Другата компания, в която Емил Новаков участва, Mobinergy, също бележи високи резултати през годините – има над 200 клиента, 40 сертифицирани консултанти и над 800 изпълнени проекта. Но това ли е животът, за който Емил Новаков си е мечтал – със 100 часа работа на седмица? Едва ли. „Научих по трудния начин какво е бърнаут. Време бе да преподредя приоритетите си.“
През 2021 г. решава да напусне Mobinergy. Точно по това време се случва и щастливо съвпадение – международната IT компания с американски корени Unisys Corporation предлага да изкупи бизнеса. Предприемачът не разкрива параметрите по сделката, но обяснява, че за него тя е голямо постижение. „Да направиш собствен екзит, да подсигуриш екипа, който си създал, с много добри условия, е най-голямата награда за предприемача.“
И така, с участие в два успешни екзита, единият от които в собствена компания, Емил Новаков се отдава на 100% на Scaleflex. Много по-фокусиран започва да мисли за мащаб и експанзия. Прави нов инвестиционен кръг. Този път привлича 2.1 млн. евро главно от бизнес ангели, които не назовава заради конфиденциалност. Новите средства ще бъдат насочени почти изцяло за разрастване на екипа. „Имаме нужда от търговци и маркетинг експерти, за да успеем да се разраснем устойчиво и да направим следващата голяма крачка – привличане на много по-голяма инвестиция“, казва Емил Новаков.
Мечтае да превърне компанията в еднорог. „Аз и моят партньор искаме да съберем на едно място хора от различни държави, култури, език, истории и заедно да изградим една успешна „мулти-култи среда“.
А извън бизнеса Емил Новаков мисли за образованието в България. „В нашата страна не се показва достатъчно на учениците и студентите какво на практика могат да правят с това, което учат. Вярвам, че с малко инвестиции и много желание могат да се постигнат впечатляващи резултати и да се изгради един здрав мост между образованието и бизнеса.“