От E Street до богатството
Преди 40 години, след като се завръща от двегодишно турне в САЩ и Европа в подкрепа на първия си хитов албум, The River, Брус Спрингстийн се прибира в ранчото си в Ню Джърси. Тогава той живее под наем, недалеч от мястото, където е израснал в чиновническия град Фрийхолд, и хвърля 10 хил. долара за първата си екстравагантна покупка – Chevy Z28 Camaro от 1982 г.

„Никога преди това в живота си не бях имал нова кола – разказва той в автобиографичната си книга Born to Run, публикувана през 2016 г. – Никога не бях давал 10 хил. долара за себе си. Чувствах се толкова важен, сякаш карах златен Rolls-Royce.“
В наши дни човекът, който навремето пееше, че е преследван от призрака на Том Джоад, може да си позволи автопарк от луксозни автомобили. През декември Босът продаде студийните записи и издателските права върху всички свои музикални произведения и авторски песни – включително 11 платинени албума и пет златни сингъла – за сумата, която според източници достига 500 млн. долара. С това приходите през целия му живот достигат според оценките на Forbes минимум 1 млрд. долара преди облагане с данъци. Купувач е Sony Music Group, компанията – майка на дългогодишната му звукозаписна компания Columbia Records.
Сделката нарежда носителя на 20 награди „Грами“ на второ място в класацията на Forbes на най-високоплатените творци в развлекателния сектор за 2021 г. след режисьора на „Властелинът на пръстените“ Питър Джаксън, получил 600 млн. долара в брой от продажбата през ноември на част от компанията си за визуални ефекти за сумата 1.6 млрд. долара. Сделката превърна Джаксън в милиардер. Босът не е единственият рок музикант, изпаднал във финансова криза. Други легендарни музиканти, продали скъпоценните си каталози през изминалата година, са Боб Дилън, Пол Саймън и Нийл Йънг. Те получиха общо 500 млн. долара преди данъци и такси, достатъчно за всеки от тях да спечели място в тазгодишната класация.
„Тези сделки не са някакво сражение – казва Джон Ландау, мениджър на Спрингстийн от близо половин век. – Всеки получава това, което е в негов интерес.“
Гигантските суми са свързани и с планирането на имуществото, както и с непреходността на песните. Всички тези музиканти вече са на по 70 и 80 години и чрез сделките получават гарантирано убежище и алтернативен на турнетата доход. Това е интелигентен начин да се спечелят пари от възходящата тенденция на музикалния пазар и да се изпреварят очакваните по-високи данъчни ставки.
Междувременно купувачите залагат на продължаващия ръст на цифровото съдържание и на необходимостта от непреходни произведения. „Великите песни се превърнаха в нов клас активи с предвидим и надежден доход“, казва Мерк Мъркуриадис, основател на Hipgnosis Songs Fund, който е платил 2.5 млрд. долара за музика на изпълнители като Шакира, The Chainsmokers и, да, на Нийл Йънг. Hipgnosis е един от първите, които се впускат в манията по каталозите, но сега големи лейбъли като Sony и Universal харчат милиарди долари благодарение на подкрепата от частни инвестиционни компании като Apollo, Blackstone и KKR. Тези купувачи са дали от 15 до 30 пъти над средния приход от каталозите за период от три години.
Музикалните библиотеки не са единствените елементи със съдържание, които продават повече от една песен. През последните две години големите доставчици на стрийминг услуги са похарчили около 3.7 млрд. долара, за да си осигурят правата върху телевизионни хитове като „Приятели“, „Сайнфелд“, „Офисът“ и „Закон и ред“. „В наши дни има голям избор – казва Том Фрестън, бивш изпълнителен директор на Viacom, който даде зелена светлина за раждането на South Park (вижте класацията). – Хората се насочват към онова, което познават.“
Все още има множество апетитни музикални библиотеки за купуване, включително тези на Rolling Stones, Pink Floyd и Eagles, но не е ясно дали са родени онези, които да печелят от тях.