Полетът на ястреба: Как Payhawk се превърна в компания за 1 млрд. долара
България дочака своята компания с оценка 1 млрд. долара – финтехът Payhawk, предлагащ водеща платформа за управление на корпоративните разходи. Сега съоснованата от Христо Борисов компания търси да повтори успеха си в Европа и на другия голям пазар – САЩ. Първата цел са компании, опериращи едновременно на двата континента.
Когато с Христо Борисов прекрачваме прага на офиса на Payhawk, ни посреща празнично настроение. Директно срещу нас стои торта, възседната от голям захарен еднорог. Поводът е недвусмислен – Payhawk току-що е затворил финансов рунд, който оценява компанията на над 1 млрд. долара. Така финтех стартъпът стана първата българска компания, достигнала статуса „еднорог“. Това се случва благодарение на втория транш на Серия B рунд за набиране на капитал, на стойност 100 млн. долара.
Това, с което Payhawk си заслужи мястото в света на еднорозите, е нейната платформа, която цели да реши проблемите на бизнеса с отчитането на корпоративните разходи. Payhawk комбинира различни софтуерни решения за управление на разходите с умни корпоративни карти, които могат да бъдат отчитани и управлявани дистанционно от финансовите отдели на компаниите. Tака се слага край например на болезнения процес по отчитане и възстановяване на командировъчни или представителни разходи.
На този огромен пазар българският стартъп се конкурира както с компании в Европа, така и с такива в САЩ. Въпреки това поредният рунд инвестиции и гласувано доверие от водещи световни фондове за рисков капитал доказва, че технологията, разработена от Payhawk изцяло на родния пазар, има потенциала да се превърне в глобален лидер. А с успеха си компанията изгражда име не само за себе си, но кара и чуждестранните инвеститори да погледнат по-сериозно към българския пазар и бързо развиващата се екосистема от обещаващи стартъпи с глобални амбиции.
Освен сериозната финансова инжекция и репутационните ползи за компанията и предприемаческата среда в България сделката има още един ключов позитив за Payhawk: компанията става част от портфолиото на американския гигант на пазара за рисков капитал Lightspeed Venture Partners. Lightspeed, който управлява инвестиции за над 10.5 млрд. долара в компании като Affirm, Grafana, Faire, FTX, Personio, Snap и други, инвестира 50 млн. долара в българската компания. Делът, който Lightspeed придобива в компанията, не е оповестен, защото акционерната структура на Payhawk към момента е публична тайна.
Но решението за тази инвестиция не е нито спонтанно, нито изненадващо. Lightspeed следи в детайл развитието на Payhawk от повече от една година, преценявайки шансовете на компанията да се установи като лидер на своя пазарен сегмент, където конкуренцията е повече от убийствена. Проучването кара фонда да заяви при обявяването на инвестицията, че е „поразен от темпото на продуктово развитие“, което позволява на Payhawk към момента да предлага едно от най-цялостните решения на пазара.
Почвата за инвестицията е подготвена през ноември 2021 г. от първия транш на Серия В рунда, в който Payhawk привлече 112 млн. долара при оценка 570 млн. долара. Това е и вторият най-голям рунд от Серия B за B2B компания в цяла Централна и Източна Европа, както и най-големият в Европа, що се касае до компании, занимаващи се с решения за управление на корпоративни разходи. И този рунд е воден от не кого да е, а от базирания в Сан Франциско фонд Greenoaks, който е инвестирал в компании като Robinhood, Stripe и Brex.
Още в онзи момент Pawhawk обявява изключително амбициозни планове за разрастване на екипа, откриване на нови офиси и засилване на присъствието си на ключови пазари. Въпреки това едва ли мнозина са подозирали, че едва четири месеца по-късно компанията ще привлече допълнителни 100 млн. долара като гориво за планирания ръст.
Но, разбира се, този ход има логично обяснение. „Виждахме какво се случва на публичните пазари и с агресивния ни план за развитие не искахме, ако нещо не се получи според нашата кристална топка, да се окажем в края на годината с нужда от финансиране в една среда, която може да е по-различна от настоящата“, казва с типичния си самоуверен тон Христо Борисов (34).
А условията в този момент са повече от отлични – за правилните стартиращи компании има изобилие от капитал, което е и лесно видимо от ръста в оценката на Payhawk. За по-малко от четири месеца тя се изстрелва от 570 млн. долара до над 1 млрд. долара, макар и в тази оценка да са включени новопривлечените 100 млн. долара.
При самото затваряне на сделката вече са изникнали и още нови обстоятелства, които сочат, че това решение е било добре обосновано. Появата на най-мащабния военен конфликт в Европа от Втората световна война насам дълбоко разтърси финансовите пазари и мигновено промени правилата на играта за всички големи фондове, които често инвестират едновременно в частни и публични компании. А трудните времена за капиталовите пазари неминуемо забавят и разрастването на стадото на еднорозите.
В крайна сметка парите вече са при Payhawk и всичко е в ръцете на екипа. Основателите на компанията имат смел план за развитието през 2022 г., който предвижда ръст на приходите с между 80% и 100% на тримесечна база. „Трябва да харчим привлечените средства таргетирано, с ясна визия за крайния резултат, който искаме да постигнем“, казва Константин Дженгозов (36), един от тримата основатели на компанията.
От ключово значение за изпълнение на амбициозните цели е устойчивото разрастване на екипа. От сегашните малко над 100 души той трябва да достигне до над 300 души до края на 2022 г. „Първоначално планът ни беше да привлечем 211 души, но от тогава насам постоянно добавяме нови позиции и вече са около 220“, казва Христо Борисов.
„ЗА МЕН Е ПО-СТРАШНО ДА СМЕ ДОБРЕ КАПИТАЛИЗИРАНИ, НО ПРОДУКТЪТ НИ ДА НЕ РЕШАВА ПРОБЛЕМИТЕ НА КЛИЕНТИТЕ, ОТКОЛКОТО ДА ИМАМЕ ОТЛИЧЕН ПРОДУКТ, НО НЕДОСТАТЪЧЕН КАПИТАЛ“, СПОДЕЛЯ БОРИСОВ.
Мнозинството от новите служители – над 60 души, е предвидено да бъдат инженери, които ще са ангажирани с плановете за усъвършенстване на платформата и разработката на нови продукти. Отделно, значителен фокус ще падне върху разрастването на екипите за маркетинг и продажби, които да се нагърбят с отговорността по разширяване на пазарните позиции на Payhawk. Компанията търси и нови административни служители, както и хора, които да отговарят за удовлетвореността на клиентите.
Осъществяването на тези цели звучи по-лесно на хартия, отколкото е в действителност. Репутацията на Payhawk и предлаганите атрактивни възнаграждения пораждат сериозен интерес от потенциални кандидати, но в компанията още от самото начало са посветени на идеята да назначават само служители, които са сред топ 1% на най-квалифицираните на пазара. Това е породено от мисията на Payhawk да създава продукти, които са изключително конкурентни на световно ниво. „Истината е, че след като си валидирал, че имаш пазар, и твоят продукт го адресира подобаващо, от там нататък това дали ще си просто успешен или изключително успешен е функция от хората, които наемаш“, споделя Борисов.
•••
ОЩЕ ОТ САМОТО И ОСНОВАВАНЕ КОМПАНИЯТА
разчита на плоска структура, при която основателите имат ежедневен пряк контакт с всички служители. Именно това позволява да бъде извлечен максимумът от креативния потенциал на всички привлечени хора и осмисля високите разходи за тяхното възнаграждение.
„Освен това, когато наемаш талантливи хора, те винаги водят след себе си нови талантливи хора. И обратното – ако правиш компромиси, това неминуемо ще навреди на представянето ти в дългосрочен план“, казва Дженгозов.
Известна трудност се поражда и от това, че Payhawk планира да наеме основния обем от нови служители, около 60% от планираните, само в България. Това частично се дължи на големия брой инженери, които трябва да бъдат базирани в София при останалата част от екипа. В същото време обаче компанията прави и съзнателен избор да приоритизира местния си офис. „Част от стратегията ни винаги е била, когато търсим хора за чужди пазари, особено в отдели маркетинг и продажби, да вземаме с приоритет хора в България, които владеят съответния чужд език като майчин“, обяснява Борисов.
Но това далеч не означава, че компанията няма да разшири своя отпечатък извън България. Преди отварянето на рунда от Серия В компанията оперираше в три локации извън България – Барселона, Берлин и Лондон. Сега младият финтех отваря офиси в Амстердам и Париж, а до края на годината трябва да стъпи и на нов континент с офис в САЩ. Именно американският офис е и с ключова позиция в стратегическите планове на Payhawk, който вече е готов да атакува един от най-големите пазари в света и родина на повече от половината финтех еднорози в света.
Но големият пазар означава и голяма конкуренция – това ще е ултимативният тест за израстването на Payhawk. „Това, което е важно да се каже за САЩ, е, че там има още по-добре капитализирани компании, като конкурентите ни са привлекли общо финансиране над 2 млрд. долара“, казва Борисов. Въпреки това Payhawk, който има привлечени над 240 млн. долара до момента, отдавна е доказал колко ефективно може да работи с привлечените средства.
Затова и компанията има силно таргетирана стратегия за навлизане на американския пазар. „На първо място ще направим това, което ни донесе голям успех в Европа, а именно да се прицелим в компании с международно присъствие“, разкрива Борисов. Насочването към нишата с международни компании ще позволи на Payhawk да отлепи бързо от стартовото блокче, като се възползва от факта, че в момента има множество клиенти в Европа, които имат дружества и в САЩ и желание да ползват услугите на компанията. „Ние влизаме с ясната цел да се опитаме да доминираме първо тази пазарна ниша“, казва Борисов.
Но дори и навлизането в конкретна ниша не е проста задача. До голяма степен продуктът на Payhawk трябва да се адаптира към американския пазар, включително и чрез предлагането на изцяло нов за компанията модел на работа. „Чисто като регулаторна рамка САЩ е много различен пазар от Европа“, казва Дженгозов. Именно затова и компанията ще трябва да стартира работата си в САЩ с банка партньор зад гърба си, чиято роля ще е да гарантира спазването на местното законодателство.
Payhawk ще трябва да въведе и нови продукти, за да задоволи местното търсене. „Там компаниите са свикнали да оперират с кредит и да не заключват пари по портфейли, което неминуемо ще доведе до промяна в нашата стратегия. Със сигурност ние там от ден едно ще стартираме с кредитна карта“, казва Дженгозов.
Отвъд това компанията планира и редица други нововъведения. Изключително актуално е решението на Payhawk за евтини международни трансфери, които да бъдат вид алтернатива на международната платежна система SWIFT. „Работим по това от евро да можеш да платиш за нещо, което е в, да кажем, тайландски бахти и други валути, които са извън разплащателната система на Европа. Това е изключително важно, защото винаги има компании, които плащат в различни валути“, споделя Борисов.
Компанията работи и по конкретни нови услуги като следене на командировъчни, както и възстановяване на разходите на работници за пътуване с личен автомобил за служебни цели. „Работим върху много такива неща, които са по-грануларни, когато говорим в контекста на финансовите разплащания“, споделя Борисов.
Payhawk не забравя и българския пазар, където започва да интегрира някои от най-използваните в чужбина услуги. Със своя местен партньор – финтех компанията Paynetics, Payhawk ще въведе решение, което до момента бе предлагано само в евро и в британски лири. То позволява на умните карти на компанията да вземат решение да оторизират или да откажат конкретно плащане на POS терминал на базата на предварително зададени правила. „Това значи, че с нас може да си направите карта, която работи само за вас, само в определена верига бензиностанции, само във вторник, само от 10 до 14 ч., само за суми до 30.58 лв.“, дава пример Борисов.
В по-дългосрочен план за Payhawk предстои да прецени апетита си за по-мащабно навлизане на американския пазар. Тук рискът не е малък, защото за толкова голям пазар се изискват огромни средства, за да се позиционира една компания. Голяма роля тук ще изиграят първоначалната обратна връзка и интеракцията с клиенти, които да подскажат верния ход. „Това дали ние ще привлечем едни, да кажем, около 300 милиона долара, за да може да развием продукта си в САЩ, е нещо, което ще трябва да усетим, след като влезем там“, казва Борисов.
•••
ИСТОРИЯТА НА PAYHAWK Е КРАТКА, НО ИЗПЪЛНЕНА
с премеждия и успехи. Компанията е основана през 2018 г. от бившите колеги в Progress Христо Борисов и Бойко Караджов (32), които днес изпълняват функциите съответно на главен изпълнителен директор и главен технически директор. В онзи момент Борисов току-що е станал баща и усеща, че това е правилният момент да започне собствен бизнес проект, който да е предизвикателен и смислен за него. В същото време Караджов вижда възможността да работи по продукт, при който е наясно с целия обграждащ го бизнес контекст, което от своя страна да развърже ръцете му като инженер. Малко по-късно към тях се присъединява Константин Дженгозов, който също получава статус на съосновател и заема ролята на главен финансов директор.
Предприемачите първоначално насочват усилията си към идентифицирането на глобален проблем, който да могат да адресират. Те виждат огромен потенциал в няколко вертикали, но се спират на комбинацията на софтуер и финанси. Следват безбройни разговори с представители на финансовите отдели на различни компании, които водят до прецизирането на основния продукт, предлаган от Payhawk. „Всъщност голяма част от първоначалната ни инвестиция беше вложена в подаръчни карти от Amazon, за да можем да говорим с финансови директори на чуждестранни компании и да валидираме идеята“, казва Борисов.
Въпреки това този начален капитал от 30 хил. евро се оказва достатъчен на Payhawk и за изграждането на първата функционираща умна карта, което отнема едва няколко месеца. „Всичко мина много гладко. Направихме една здрава основа, която ни позволи напред да добавяме безпроблемно нови неща“, спомня си Караджов.
От ден едно компанията излиза на пазарите в Западна Европа. „Това беше едновременно проклятие и благословия“, казва Борисов. На компанията се налага да се бори с конкуренти, които оперират на домашния си пазар, но в същото време това помага да открие своя ъгъл на атака. Докато другите компании обслужват само клиенти в собствената им страна, която им дава достатъчна възможност за израстване, Payhawk открива болките на компании, които оперират чрез дружества в повече от една държава, и успешно превзема този пазарен сегмент.
Но за финтеха невинаги нещата са розови. В края на 2019 г. фирмата изведнъж се оказва със средства, достатъчни да продължи работа за по-малко от месец, след като получава отказ за финансиране от 42 инвеститора от цяла Европа, които са притеснени от по-напредналата фаза на развитие на някои конкуренти, които на всичкото отгоре са подкрепени от големи фондове със сериозни средства.
Въпреки тежката ситуация никой от тримата основатели не губи и капка увереност в крайния успех. „За мен е по-страшно да сме добре капитализирани, но продуктът ни да не решава проблемите на клиентите, отколкото да имаме отличен продукт, но недостатъчен капитал“, споделя Борисов.
Именно това вижда в Payhawk и немският фонд за рисков капитал Earlybird, който гласува доверие на амбициозния екип и става основен инвеститор в рунд за 3 млн. евро. Това полага основите на всички настоящи успехи на младата финтех компания, която обаче продължава да преследва мечтите си с все същия плам. „Разликата между сега и преди две години е няколкостотин милиона в банковата ни сметка, но за нас няма абсолютно никаква промяна по отношение на това как ние се отнасяме към нашите клиенти и техните нужди“, казва Борисов.
„НИЕ ВЛИЗАМЕ С ЯСНАТА ЦЕЛ ДА СЕ ОПИТАМЕ ДА ДОМИНИРАМЕ ПЪРВО ТАЗИ ПАЗАРНА НИША“, КАЗВА БОРИСОВ.
И все пак никое от тези постижения не би било възможно без подкрепата на местната предприемаческа екосистема. Самите основатели придобиват значителни знания по време на кариерата си в „Телерик“, която през 2014 г. беше придобита от американската Progress в една от най-знаковите сделки за технологичния сектор в България.
Именно двама от основателите на „Телерик“ – Васил Терзиев и Светозар Георгиев, са и първите инвеститори, подкрепили Payhawk. Незаменима е подкрепата и от фонда за рискови инвестиции Eleven, както и редицата бизнес ангели, които още в началото на 2019 г. осигуряват необходимите средства, за да може Payhawk да продължи да върви по своя път.
Осъзнавайки всичко, което са получили от екосистемата, основателите на Payhawk сега са посветени на идеята да върнат на следващото поколение предприемачи. Те насочват усилията си да помогнат на местните стартъпи да направят крачката след ранните инвестиции от местни фондове към сериозна сийд или Серия А инвестиция от голям чуждестранен партньор. „Защото истината е, че при Серия А инвестицията ти имаш нужда този капитал да дойде от пазарите, които ти таргетираш, за да може да получиш подкрепа с намирането на правилните партньорства на тези пазари“, обяснява Борисов.
С течение на времето чрез собственото си търсене на нови средства от Payhawk изграждат мрежа от контакти на над 150 инвеститора. Днес компанията играе ролята на мост между тези инвеститори и обещаващите млади български компании. „Дори и в този момент имам две или три компании, на които съм обещал да ги свържа с определени фондове“, казва Борисов.
Отделно финтех компанията се опитва да върне и на инвеститорската общност. Като пореден пример за това е планираното събитие през тази година, на което ще бъдат събрани както служителите от всички офиси на компанията, така и всички нейни местни и чуждестранни инвеститори, които по този начин ще могат да установят контакт и да изградят връзка помежду си.
Payhawk следи и развитието на всички млади местни компании и преценява възможността за придобиване на някоя от тях. „Тук за нас е много важно синергията и манталитетът да са правилни, защото държим да привличаме само хора, които споделят нашата корпоративна култура и мотивация“, казва Борисов.
Но отвъд всички тези активни действия в подкрепа на местната екосистема Payhawk допринася и с нещо също толкова важно. Payhawk е вдъхновяваща история на успеха, която показва, че и в България може да бъде създаден продукт с глобално значение. Това е именно такава история, която заслужава да бъде споделена и чрез която ние от Forbes вдъхваме увереност и даваме нови знания на местната предприемаческа екосистема. А есенцията на историята на Payhawk e, че ако имаш добър екип, адресираш достатъчно голям пазар и се ползваш от подкрепата на местната екосистема, то и ти рано или късно ще можеш да сложиш еднорог върху твоята торта.