Илън Мъск си купи Twitter, някой знае ли какво следва?
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
След няколко интензивни седмици, изпълнени с обрати и откази, Илън Мъск най-накрая успя да купи Twitter. Бордът на компанията прекрати сагата около предложението на милиардера и прие офертата му на стойност 44 млрд. долара.
Това обаче сякаш поставя началото на една съвсем различна сага, чиято основа е естественият въпрос: Какво следва?

Както обикновено, когато става дума за Илън Мъск, отговорът е, че никой не знае. Заявките на милиардера са точно толкова хаотични, колкото туитовете му, но все пак някои неща изглеждат много вероятни. Например със сигурност скоро ще можем да редактираме туитовете си. Също е силно вероятно компанията да се фокусира върху спам ботовете в социалната мрежа.
В другия край на спектъра е много ниската вероятност централният офис на Twitter в Сан Франциско да се превърне в приют за бездомни. Дори това обаче не е напълно невъзможно, тъй като говорим за Илън Мъск. Това е милиардерът, който се напуши на живо докато гостуваше в шоуто на Джо Роган и редовно се шегува на тема марихуана. Всъщност дори предложението му да придобие Twitter включваше такава шега. В този контекст, вероятно можем да се обзаложим, че този тип шеги ще продължат и занапред.
Именно относително хаотичното поведение на Мъск беше и причината много анализатори да изпитваха съмнение дали офертата му да придобие Twitter срещу 54.20 долара на акция беше сериозна. Оказа се, че това не е поредната шега и финансирането е осигурено чрез дълг от 25.5 млрд. долара и 21 млрд. долара от собствен капитал.
Първоначалната реакция на Twitter беше да се противопостави на Мъск, като използва т.нар. “отровно хапче”, с което всяко превземане на компанията щеше да бъде изключително скъпо начинание. Големите акционери в компанията обаче са дали сигнал, че офертата на Мъск трябва да бъде обмислена по-внимателно. Акциите на Twitter бяха загубили около 60% от стойността си в годината преди Мъск да обяви, че е инвестирал в компанията.
В свое изявление във връзка със сделката, Мъск дава сигнал за част от намеренията си за Twitter. “Свободата на словото е основата на функциониращата демокрация, а Twitter е дигиталният градски площад, където се дискутират ключови теми за бъдещето на човечеството”, пише той. “Искам също така да направя Twitter по-добра от всякога, като подобря продукта с нови функции, да направя алгоритмите с отворен код, за да повиша доверието, да победя спам ботовете и да удостоверя идентичността на всички хора. Twitter има огромен потенциал – очаквам да работя с компанията и общността на потребителите, за да го отключа.”
Сред спекулациите за стъпките на Мъск като собственик на Twitter ясно се откроява вероятността да премахне постоянния бан за туитване на Доналд Тръмп, който беше наложен след бунтовете в Капитолия миналата година. По-рано този месец Мъск изрази ясна позиция против перманентните банове и предпочитание към система, в която потребителите получават таймаут. В много свои изказвания той твърди, че иска Twitter да е пространство, в което може да се говори свободно, но така и не е адресирал директно темата за връщането на Доналд Тръмп.
“Мисля че е много важно да има арена за свободно слово, която да е приобщаваща. – каза Мъск по време на конференцията TED по-рано този месец – Twitter в известен смисъл е дефакто публичен площад, така че е наистина важно хората да имат реалността и възприятието, че могат да говорят свободно в рамките на закона.”
Част от причината Тръмп да бъде баннат от Twitter и други социални мрежи беше точно притеснението, че публикациите му нарушават закона. Именно подобни казуси правят модерацията на социалните мрежи сложна тема, в която няма еднозначни отговори на привидно подобни казуси. Връщането на Доналд Тръмп и модерацията обаче са само малка част от сериозните проблеми пред компанията.
Много по-важно е, че всъщност хората, които искат да са в платформата не са достатъчно много. Дори Доналд Тръмп обяви пред Fox News, че няма да се върне в Twitter ако му бъде позволено, а ще остане в собствената си социална мрежа Truth Social. По-големият проблем за Twitter е, че социалната мрежа има спешна нужда от иновации, които да предизвикат растеж, а може би най-големият проблем е, че хлапетата просто предпочитат TikTok.
Отвъд меренето на потребителската база на социалните мрежи, в което по-често е губеща страна, Twitter има и бизнес проблеми. Те се илюстрират чудесно със слабото представяне на акциите ѝ още от листването през 2013 г., което е особено видимо напоследък. Миналата година акциите на компанията стигнаха до почти 80 долара, но само за няколко месеца загубиха над 50% от стойността си. Основна причина за това е, че около 90% от приходите на Twitter идват от реклама, която беше поставена под риск от промените, които Apple направи в iOS.
Ако съдим по конкурентите на Twitter, които залагат на концепцията за свободно слово, това не е стратегия, която ще промени тенденциите за компанията. Месеци след старта си Truth Social на Доналд Тръмп е удавена в технически проблеми и описанията на медии като BBC включват прилагателни като “трагедия”. Въпреки че функционират, Gettr и Parler също не привличат огромен потребителски интерес.
По-неприятното е, че рекламодателите по-скоро биха предпочели да стоят далеч от една по-токсична версия на Twitter. От друга страна опитите за абонаментни планове, които да компенсират ниските рекламни приходи, също са по-скоро неуспешни. Не на последно място е и проблемът със служителите на компанията, които изглежда не са доволни от развитието на сделката.
Това са поредица от сложни казуси, с които Мъск ще трябва да се справи докато изпълнява и задълженията си в Tesla, Neuralink, SpaceX и The Boring Company. На пръв поглед изглежда, че съоснователят и бивш изпълнителен директор на Twitter Джак Дорси е негов съюзник, но може би най-добрият приятел на Илън Мъск е доказаната му способност да превръща сложни казуси в успешни бизнеси, въпреки външните фактори.
Единственото сигурно около Twitter в момента е, че бурята не е приключила и компанията и социалната мрежа ще претърпят много промени. Какви точно ще са те, кога ще се случат, до какво ще доведат и кога ситуацията ще се успокои е трудно да се предвиди. Все пак говорим за Илън Мъск и може би наистина никой, дори самият той, не знае какво следва.