DAO не е еднодневка, а платформа
Инвестиционните схеми без лидери, известни като децентрализирани автономни организации, предизвикват погледите на много хора. Благодарение на голямата им гъвкавост и ниската степен на регулиране те скоро ще генерират и големи печалби. „Това е изключително рискован ход. Не съм сигурен дали съм съгласен.“
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2022/04/FO022222_074-747x1024.jpg)
Ерик Калдерон, основател на компания на име Art Blocks, работеща в сфера, която не обръща особено внимание на риска – незаменими токени или NFT, все пак е притеснен. Февруари 2021 г. е и Калдерон е един от 59-те инвеститори, които са се обединили, за да закупят рядък набор от 150 популярни незаменими токена – CryptoPunk, директно от техния производител – Larva Labs.
Групата, представляваща децентрализирана автономна организация (DAO) на име Flamingo, е събрала 10 млн. долара и се среща всяка седмица през Zoom (само с включен звук, без камери, за да се запази анонимността на желаещите). Целта е да се реши какво да прави с тези токени. Възможността за покупка на CryptoPunk, при около четири етера (7200 долара по онова време) за пънк, би изяла 10% от тях, което отчасти е причината Калдерон да изразява опасенията си в канала на групата в Discord.
Напрежението се засилва, когато членовете на групата откриват, че един от тях, някой с псевдоним Pranksy, се е опитал да изпревари сделката, като е намерил втори начин, за да купи 150 пънка за себе си. В крайна сметка членовете на Flamingo гласуват за закупуването на пънковете, които неотдавна бяха оценени на 30 млн. долара. Що се отнася до Pranksy, той напусна DАО „по взаимно съгласие“, заявявайки пред Forbes, че е бил „в известна степен наивен [по отношение на] процеса в DAO“.
Мнозина в САЩ са такива. Може би сте запознати с тази идея – колективи без лидери, в които групите вземат инвестиционни решения демократично. Например през миналата година 17 хил. членове на такава организация DAO се опитаха да купят едно от 13-те оцелели оригинални копия на Конституцията на САЩ. Аарън Райт, главен изпълнителен директор и съосновател на Tribute Labs, която създаде Flamingo, нарича DAO „subreddit, но с банкова сметка“. И докато заглавията в пресата са или бляскави, или глупави, в момента се заражда нов модел, който има реални шансове да се превърне в алтернативен инвестиционен инструмент.
Преди четвърт век един „инвеститорски клуб“ с централа в мазето на църква в Илинойс, наречен Beardstown Ladies, се превърна в хит и се сдоби с множество имитатори, когато групите за подбор на акции бързо се разрастваха. Организациите DAO модернизираха и дигитализираха тази концепция, като включиха много от особеностите, които правят блокчейна толкова могъщ.
С помощта на токени организациите DAO могат ефективно да гласуват, да разпределят печалба и, което е изключително важно, да осигуряват ликвидност, тъй като токените могат да се купуват и да се продават – въпреки че засега търговията с тях не е нещо, което американската Комисия по ценните книжа и фондовите борси (SEC) е готова да благослови.
Като ограничават членството в тях до 100 души или по-малко, някои DAO намират начини да заобиколят правилата на SEC, тъй като попадат в обхвата на странното изключение с 82-годишна история, което се прилага за „инвестиционни клубове“, стига всички членове в тях да участват в управлението на техните фондове и да не предлагат публично техните ценни книжа.
Въпреки че моделът без лидери би могъл според някои определения да се нарече анархия, той също така позволява на онези, които се интересуват от алтернативни инвестиции, да играят, без да се налага да се разделят с 20% от печалбата, колкото редовно събират управителите на хедж фондове, фондове за рисков капитал или фондове за дялови инвестиции в замяна на постиганите от тях посредствени резултати. Syndicate, производител на софтуер за DAO, си партнира с друг стартъп, който може да ви съдейства да уредите всички правни и данъчни документи срещу 2000 долара годишно, докато Tribute начислява такса от 2% годишно от първоначалната инвестиция в организацията, за да обработи всички тези документи и да включи екстри като координиране на групови разговори. Разликата в случая е, че печалбите са изцяло ваши.
Комбинирайте всичко това и ще получите нещо, което не може да се разбере от всичките глупави заглавия. Представете си, че DAO са платформа, която в голяма степен прилича на онези гъвкави юридически структури – дружества с ограничена отговорност, или ООД – появили се преди десетилетия като по-лесен начин за регистрация на претоварените с юристи корпорации. Първите последователи може да изглеждат неразумни. Но втората вълна ще направи тези организации масови.
Експонат А: Кинжал Шах е партньор във фирмата за рисков капитал Blockchain Capital със седалище в Сан Франциско, която прилага традиционна структура на таксите за управляваните от нея активи на стойност 1.8 млрд. долара. В същото време Шах е съосновател на DAO, наречена Komorebi Collective. Организацията има 35 жени инвеститори, 400 хил. долара капитал и целта ѝ е да инвестира в стартъпи за криптоактиви с основатели жени или лица, които не се определят като нито един от двата пола. Създавайки инвестиционен инструмент (посредством услугите на Syndicate), който не е обременен от институционални инвеститори или високи бариерни такси, Шах казва, че DAO може „да прави много повече експерименти и да бъде по-гъвкава“. А това са два термина, които обикновено предвещават експоненциален растеж.
Ранната история на организациите DAO обаче не вещаe светло бъдеще пред този модел. През 2016 г. първите последователи на етера създават организацията The DAO и бързо привличат 150 млн. долара, но още преди да направят първата инвестиция, те губят една трета от набраните средства заради манипулациите на един хакер. Макар че на нападателя му е отнета голяма част от плячката, след като разработчиците безпрецедентно „раздвояват“ (т.е. преиздават) етерите, е поставена точка. The DAO е разформирована, а всички други децентрализирани автономни организации получават стигма, като тази на легендарния онлайн пазар за незаконни стоки Silk Road.
Въпреки всичко идеята постепенно се разпространява. До 2018 г. са създадени около 10 автономни организации. До 2020 г. броят им е почти 200. Според DeepDAO те са от различни видове. Да, притеснителните инциденти продължават, включително многобройните случаи на „издърпване на килимчето“ – измамници събират пари за DAO и след това се измъкват със заграбеното в съвременна интерпретация на филма „Музикантът“, но в света на цифровите активи. Само през януари тази година BadgerDAO, организация с 24 хил. членове, която им позволява да получават лихви за своите биткойни, загуби 120 млн. долара при една кибератака.
Шерифите обаче се появяват на хоризонта на новия Див запад. Според OpenZeppelin в наши дни над 50 компании предлагат одит на сигурността на блокчейн технологиите. А броят на DAO продължава да расте – в момента те са над 4000, с над 8 млрд. долара в техните трезори.
Да, популистките екипи и популистките теми попадат в медийните заглавия. PleasrDAO, с активи за около 100 млн. долара и мисия, според нейния „директор по удоволствията“ Джеймис Джонсън, варираща от правенето на „дрога“ до изграждането на „портфолио от активи, които представляват интернет културата“, плати 4 млн. долара за уникалния албум на Wu-Tang Clan „Имало едно време в Шаолин“ (купувайки го от федералните власти, след като те го бяха конфискували от излежаващия присъда в затвора измамник Мартин Шкрели). Организацията похарчи и 5.5 млн. долара за незамения токен „Остани свободен“, създаден от информатора на Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън, както и 4 млн. долара за NFT с оригиналното изображение Doge на криптовалутата, която Илон Мъск популяризира в своите туитове. Но ако се вгледате по-внимателно, ще видите, че това не е масата от инвеститори. Сред тях е един от лидерите в рисковите инвестиции – Andreessen Horowitz (в DAO могат да инвестират както фирми, така и физически лица).
Макар че в продължение на десетилетия феновете са търсили начини как могат да купят любимите си спортни отбори в родните си градове, децентрализираната автономна организация Krause House предлага далеч по-сериозен подход към тази малко вероятна цел, включвайки бивши играчи и суперфенове в кампания за закупуване на отбор от НБА.
За популяризирането на DAO голяма заслуга има 41-годишният съосновател на Tribute Labs и професор по право – Райт. Отрано той е обсебен от идеята за децентрализираните организации. След като се дипломира в юридическия факултет на Кардозо през 2005 г., той гравитира около предприемачеството – става съосновател на сайт за дискусии на спортни теми, наречен Armchair GM, който през 2006 г. е продаден на Wikipedia за 2 млн. долара, и се занимава с корпоративно право в Ню Йорк, като дори представлява Джей Зи в съдебен спор за интелектуална собственост.
![](https://forbesbulgaria.com/wp-content/uploads/2022/04/FO022222_073-683x1024.jpg)
През 2014 г., в търсене на по-голяма интелектуална свобода и повече свободно време, Райт започва да преподава право в своята алма матер. Той съчетава кариерата си на двете поприща, като организира курс за технологични стартъпи и се занимава с криптовалути и блокчейн технологии. През 2015 г. е консултант на основателите на валутата етер при първия кръг за набиране на споделено финансиране – тогава един етер, който сега се търгува за около 2500 долара, се продава по 30 цента, а по-късно предлага своите виждания за The DAO. Райт твърди, че не е инвестирал в организацията, защото „не беше на 100% ясно какво се купува, как ще изглежда структурата и дали това ще проработи“. Отговаряйки на опасенията му, в свой анализ след разпадането на организацията Комисията по ценни книжа и фондовите борси на САЩ стига до извода, че токените, издадени от The DAO, са ценни книжа, които е трябвало да бъдат регистрирани.
През 2017 г. Райт съосновава заедно с швейцарския софтуерен инженер Дейвид Рун Tribute Labs, за да консултира компаниите как да вграждат правни договори в блокчейн технологията. Той привлича завършилата неотдавна студентка от Кардозо Приянка Десай като главен оперативен директор. По същество той продава инструментите за златната треска и не може да не се възползва от перспективата – той е една от ключовите фигури зад Flamingo.
Въпреки че децентрализираните автономни организации на Tribute се финансират с етери и работят в блокчейн с определени ключови защити, вградени в кода им, те юридически са оформени като дружества с ограничена отговорност в Делауеър. Инвеститорите участват с дялове, а не с крипто токени. За да се държат още по-настрана наблюдателите от SEC и от изискванията за отчетност, тези организации са отворени само за акредитирани инвеститори – инвестиционни фондове и физически лица с доход над 200 хил. долара, или инвестируема нетна стойност над 1 млн. долара. Никой инвеститор не може да притежава повече от 9%, а Райт ограничава собствените си дялове до 1% от всяка DAO.
Уставът на организациите, създавани в Tribute Labs, изисква решенията за всяка сделка да се взимат само с мнозинство сред гласувалите (а не с мнозинство от всички членове) и предвижда механизъм, чрез който недоволните участници могат да изтеглят парите си – или, както е известно в света на DAO, „яростно да напуснат“. Въпреки взаимодействието помежду им, членовете могат да решат да останат анонимни един спрямо друг. Tribute Labs, в която от разстояние работят 12 юристи, инженери и финансисти, проверява всички участници, така че да отговори на федералните изисквания за „познаване на клиента“ и подава годишни данъчни отчети, каквито изискват данъчните власти. Във Flamingo участват инвеститори от Ню Йорк, Калифорния, Пуерто Рико (данъчния рай за крипто инвеститорите) и Австралия, както и от други места.
Райт посочва, че американската правна система е по-благоприятна за DAO в сравнение с европейската, тъй като в САЩ можете да създавате управлявани от членове дружества, които не излъчват един управител или главен изпълнителен директор. Той е съдействал за написването на нов закон в Уайоминг, който позволява създаването на децентрализирани автономни организации като дружество с ограничена отговорност, но твърди, че законът в Делауеър е също толкова гъвкав.
Организациите, създавани с помощта на Tribute, се разрастват почти органично. През октомври миналата година организацията Neon набра 20 млн. долара само за 45 минути, за да инвестира в метавселената, и вече е закупила незастроена виртуална земя. Два месеца по-късно друга организация – Noise, която се занимава с музикални NFT, за половин час набра 7 млн. долара. Red пък набра 12 млн. долара през септември, за да се фокусира върху дрехите и модата в цифровия свят. Един от членовете на DAO организациите вече консултира модни марки как да изградят стратегията си по отношение на NFT. Това не е странно, тъй като членовете на DAO често виждат себе си като играчи, а не само като пасивни инвеститори. Flamingo например поръча NFT на неизвестни художници, които придобиха известност в дигиталния свят донякъде благодарение на доверието, гласувано им от Flamingo.
Колко големи могат да станат инвестиционните DAO? В момента глобалната индустрия за управление на пари разполага с активи за над 100 трлн. долара. Съоснователят и главен изпълнителен директор на Syndicate Иън Лий прогнозира, че до 10 години DAO ще притежават поне 2% от тях, като все повече ще се насочват към големи пулове от парични активи като акции и недвижими имоти. Като бивш инвеститор на рисков капитал и ръководител на отдела за търговия с криптовалути в Citigroup, Лий е привлякъл известни поддръжници на Syndicate, включително Andreessen Horowitz, Coinbase Ventures, Снуп Дог, Аштън Къчър и съоснователя на Reddit Алексис Оханян.
Екосистемата от DAO бързо се разраства. В къща на 90 минути от Ванкувър, Британска Колумбия, 39-годишният Джес Слос е ръководител (или, както той се нарича, инициатор) на Seed Club. Организацията има за цел да се превърне в аналог на Y Combinator за DAO, като провежда осемседмични семинари за стартиращи компании с групи от по 15 души, които са спечелили прием в програмата. Той им дава съвети по теми като маркетинг и как да пуснат токени на пазара.
В началото Слос се занимава с дигитален маркетинг, а след това започва работа в стартъпи за криптовалути. Присъединява се към редиците на разочарованите от властта на големите уеб компании. „Стойността, която създавахме за тези мрежи, беше огромна, а способността ни да имаме думата или дял от собствеността в тях беше минимална или нулева – казва Слос. – Ще живеем ли с тези феодални господари и ще им бъдем ли фермери?“
Феодални господари? Думите на Слос не са толкова лишени от смисъл, колкото звучат. Миналата година той набра 2 млн. долара от десетки ангели инвеститори, включително от една DAO, създадена от Tribute Labs. Поддържа го партньорът на Union Square Ventures Ник Гросман. Освен това Seed Club е само една от многото DAO, водени от решимостта да се гарантира, че създателите и хората с идеи – а също и инвеститорите – ще получат справедлив дял от богатството. Според 50-годишния Франк Ротман, управляващ партньор на фирмата за рисков капитал в областта на финансовите технологии – QED, който наскоро започна да проучва явлението DAO, децентрализираните автономни организации „въздействат на духа и мисленето, които са засегнали следващото поколение“.
В Силициевата долина Syndicate се стреми да разпространи DAO модела по-бързо, като предлага услуга, която позволява на 99 инвеститори незабавно да превърнат портфейлите с етери в DAO. Услугата се казва Web 3 Investment Club и позволява на инвеститорите да гласуват и да проследяват дяловете си в блокчейна. Базата за участие е под 300 долара. Услугата стартира в края на януари и за по-малко от седмица 200 DAO вече я използваха.
Подводните камъни са много. Измамници продължават да обикалят наоколо. Ако активите набъбнат до трилиони долари, трудно може да се предвиди как Комисията по ценни книжа и фондови борси ще се придържа към правилата. Регулаторните органи вече смятат, че токените са ценни книжа, ако могат да бъдат купени и продадени – за разлика от тези, които се използват само за гласуване и изгарят (т.е. унищожават се), след като инвеститорът се оттегли. Вече съществува и цяла децентрализирана борса за търговия – Uniswap. „Това е масово гражданско неподчинение“, смята Ротман.
В края на краищата става дума за производителност. Ако мъдростта на тълпата възприема по-добре меметата, отколкото просветителските идеали на Аристотел, DAO ще живеят кратко. След като прикова общественото внимание, инвеститорският клуб Beardstown Ladies се оказа, че постига резултати под пазарните и всъщност не е някой нов Бъфет, спотаил се в мазето на църквата. От друга страна, безликите орди зад Flamingo постигат по-добри пазарни резултати от незаменимите токени CryptoPunk – изпреварващите им действия им помогнаха да превърнат първоначалните 10 млн. долара в почти 1 млрд. долара само за 15 месеца. Дял от 1% във Flamingo, който първоначално струваше 23 хил. долара, сега се продава за 3000 етера – около 8 милиона долара. Правят се проверки на новите членове какви знания притежават и какво влияние биха могли да добавят – не много по-различно от фондовете за рисков капитал или хедж фондовете, които търсят партньори, но без безумната структура на техните такси.
От Джеф Кауфлин и Изабел Контрера, Forbes