Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
29 април 2022, 12:15

Нюх за бизнес

Forbes Bulgaria

Избрани статии и новини от редакцията на Forbes Bulgaria

В един мъглив януарски ден в северния италиански град Бреша, който e силно засегнат от първата вълна на COVID-19 през 2020 г., 57-годишната Стефания Трива поставя на бюрото си два тампона един до друг. Единият е обикновен памучен тампон, а другият флокиран – обсипан с малки синтетични влакна, приличащи на цъфтяща коса.

„Не се виждам никъде другаде. Това е в моето ДНК“, казва изпълнителният директор на Copan Стефания Трива, която започва работа като тийнейджърка, опаковайки кутии в компанията на баща си през 80-те години на миналия век. Снимка: Волфганг Вилде за Forbes

Този специален тампон, изработен от семейната компания с 43-годишна исто­рия Copan, е ключов за стотиците мили­они PCR тестове за COVID-19, които в момента се правят по целия свят. Седна­ла пред голяма червено-жълта абстракт­на картина и корково табло със снимки на трите ѝ деца, Трива се впуска в обясне­ние на тънките разлики, които са превър­нали нейните флокирани тампони в златен стандарт при тестовете за COVID.

„В памучния тампон влакната са усука­ни около дръжката и създават клетка, коя­то задържа пробата – казва тя, посочвай­ки плътно навития тампон. – Но той поз­волява да се отдели едва 20% от пробата. При флокирания тампон благодарение на механиката, чрез която влакната са при­крепени към дръжката, се отделят 80% от взетата проба.“

Тези тампони, изобретени от Copan през 2003 г. и предмет на продължаващ съдебен спор с водещия ѝ конкурент – базираната в Мейн компания Puritan Medical Products, спомагат за огромното разрастване на италианската фирма. През 2020 г. тя про­извежда 415 млн. – повече от два пъти по­вече в сравнение с 2019 г. След като увели­чава производството си, Copan вече има капацитет да прави по 1 млрд. тампона на година. Нетната печалба се увеличава поч­ти петкратно през 2020 г. до 79 млн. дола­ра при приходи в размер на 372 млн. долара. През 2021 г. тези числа ще бъдат надхвър­лени, защото компанията очаква продаж­бите ѝ да надвишат 445 млн. долара. (Към момента на подготовка на публикацията нетната печалба все още не е обявена.) Цели 84% от продажбите на Copan идват от флокирани тампони, които са използва­ни в поне един милиард молекулярни теста, проведени в лекарски кабинети и клиники по целия свят от началото на пандемията. (Това число не включва тампоните за бър­зи тестове или за домашните комплекти, които са малка част от бизнеса на Copan.)

Успехът превръща Трива, контролираща 48% от Copan, в милиардер. Богатство­то ѝ се оценява на 1.2 млрд. долара. Пети­ма други членове на семейството прите­жават останалата част от фирмата, коя­то Forbes оценява на още 1.3 млрд. долара.

Бързият успех на Copan привлича внима­нието на няколко инвестиционни фонда – Трива не ги назовава поименно, но дъщерята на основателя на компанията не въз­намерява да продава. „Получаваме оферти почти всеки ден“, признава тя. Нейният 32-годишен племенник и наследник на Copan Джорджо Трива допълва: „Нашият размер е като на други фирми, които се търсят от тези фондове.“

Въпреки бума на сделките с фондове, съз­дадени с цел придобиване на други компании (от типа SPAC), и увеличаването на броя на първичните публични предлагания как­то в страната, така и в чужбина, включи­телно листването през юли на Нюйоркска­та фондова борса на Stevanato Group, дру­га италианска семейна фирма, чието разви­тие получи тласък от COVID благодаре­ние на своите флакони за ваксини – Стефа­ния Трива не планира да излиза на публични­те пазари.

„Когато сте публична компания… това ограничава вашата стратегия и вземането на решения – коментира тя. – Ние сме фи­нансово стабилни и независими и това ни позволява да се развиваме, без да търсим външно финансиране.“

Ръстът през последните две години по­казва, че Copan има потенциал да се раз­раства, запазвайки семейната собственост върху бизнеса. „Обичаме да бъдем свободни, еклектични и бързи и осъзнаваме, че поня­кога трябва да поемаме пресметнати рискове“, казва Трива.

Това означава да се инвестира в света, който ще дойде след пандемията. Освен за тестове фирмата произвежда и специали­зирани тампони, използвани за събиране на ДНК от местопрестъпления. Клиентите ѝ ѝ са от „Скотланд ярд“ до френската жан­дармерия. Именно тя използва тампони на Copan за идентифицирането на извърши­телите на терористичните атаки в Па­риж през 2015 г. Разработеният съвмест­но от Copan и жандармерията микротам­пон позволява на властите да анализират за по-малко от два часа ДНК от всякаква телесна течност, дори само от отпечатъ­ци от пръсти.

Освен с тампоните Copan вече разпола­га с високотехнологичен и вероятно по-до­ходоносен продукт – цял набор от маши­ни и софтуер, които автоматизират зна­чителна част от процесите в лаборато­риите – от рутинните тестове на ури­на до сложните изследвания на бактериал­ни инфекции. Автоматизацията на лабора­торната работа носи 5 млрд. долара прихо­ди на година и има потенциал да се превър­не в много по-голям пазар от този на там­поните. „Направихме някои нововъведения, които постигнаха революция в микробио­логията“, казва Трива, поглеждайки към ог­ромните складове и фабрики през прозоре­ца на офиса си.

Компанията Copan е основана в северно­италианския град Мантуа през 1979 г. от бащата на Трива, Джорджо Трива. Първо­начално фирмата дистрибутира само лабо­раторни продукти на други производители, като например епруветки. Компанията за­почва да произвежда тампони през 1982 – същата година, когато по-големият брат на Стефания – инженер-химикът Дание­ле, се присъединява към семейната фирма в ролята на генерален мениджър.

Благодарение на силните продажби на продукти, включително на епруветки, кои­то се ползват за анализа на кръвта в апа­рати и които се наложиха в Япония – Copan разширява дейността си в чужби­на. През 1995 г. тя открива дъщерно дру­жество в Калифорния. Три години по-късно се премества в настоящата си централа в Бреша, където е нейният основен произ­водствен център.

Даниеле Трива поема управлението на фирмата след смъртта на баща си през 2000 г., а съдбата на Copan се променя за­винаги, когато през 2003 г. пръв въвежда станалите вече широко разпростране­ни флокирани тампони. Докато си избирал зимно палто, Даниеле забелязал как косъм­четата от найлоновите влакна на закачал­ките за дрехи прилепвали плътно към тъ­каните и се зачудил дали този ефект може да се получи при тампоните. Той поставя на своите служители задача да разработят тампон със самозалепващи се влакна, кой­то да действа като гъба и да освобождава повече материал при взимането на проби, отколкото обикновеният тампон. Ако се справят, той им обещава безплатна пица.

Служителите му успяват и създадената от тях нова технология прави революция в диагностиката, като улеснява провежда­нето на рутинни тестове за вируси и за бактериални инфекции. „Преди флокирани­те тампони се използваше алуминиева тел, за да се вземат проби от носа“, отбелязва Трива, мръщейки се.

През следващото десетилетие Copan разширява завода си в Калифорния и откри­ва офис в Шанхай. През 2007 г. компания­та започва да инвестира в автоматизация, като произвежда патентовани машини, на­речени процесори без надзор, които робо­тизирано обработват хиляди проби на ден 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.

От 2012 г. Copan води съдебна битка за патентите върху тампоните с най-голе­мия си конкурент – Puritan Medical Products, след като американската фирма започва да произвежда свои флокирани тампони. Copan твърди, че Puritan нарушава някол­ко нейни патента. Делото продължава вече десетилетие, а краят му не се вижда. По­редица от победи и поражения са регистри­рани в различни съдилища от Мейн до Гер­мания и Швеция.

ФРЕНСКАТА ЖАНДАРМЕ­РИЯ ИЗПОЛЗВА ТАМПОНИ НА COPAN ЗА ИДЕНТИФИЦИРА­НЕТО НА ИЗВЪРШИТЕЛИ­ТЕ НА ТЕРОРИСТИЧНИТЕ АТАКИ В ПАРИЖ ПРЕЗ 2015 Г.

„Те винаги са били нашият „нелегален“ конкурент“, казва Трива. В момента се води съдебно дело срещу Puritan в Окръжния съд на окръг Мейн, което беше спряно през май 2020 г., за да може двете фирми да се съсредоточат изцяло върху производството на тампони по време на пандемията. Впо­следствие съдебният спор беше възобновен. Puritan отрича обвиненията, но отказа ко­ментар за статията.

През 2014 г. настъпва скръбно събитие. Даниеле умира на 54-годишна възраст след седеммесечна борба с рака. Стефания, коя­то е започнала да работи в компанията веднага след завършване на колежа като директор по качеството и по регулаторни­те въпроси, поема управлението на семей­ната фирма.

„Беше много трагичен период… но нико­га не съм мислила да се откажа – споде­ля тя с въздишка. – Единственото съмне­ние, което имах, беше в способността ни да продължим, защото брат ми беше мно­го важен лидер. Затова се срещнах с всич­ки наши дългогодишни служители и отпра­вих призив към тях. Казах им: „Можем да се справим само заедно.“

Под нейно ръководство Copan не спира да се развива. През 2016 г. компанията съз­даде нов инженерен център в близост до централата си, а по-късно открива нови офиси и заводи в Япония, Австралия и Пу­ерто Рико. Но нищо не може да подготви Трива и компанията ѝ за злокобната въл­на от COVID-19, връхлетяла Италия в на­чалото на 2020 г. Първият случай в стра­ната е диагностициран на 20 февруари в малкото градче Кодоньо, на около 50 мили югозападно от Бреша – естествено, с фло­киран тампон, произведен в Copan.

Оказала се в извънредна обстановка, Copan организира непрекъснати седемднев­ни смени за служителите си, за да отго­вори на нуждите на правителството от тампони за тестване. Компанията също така увеличава производството, за да оси­гури така необходимите доставки за САЩ. В края на март и през април самолети на американските военновъздушни сили ка­цат в Бреша, за да натоварят общо 4 млн. тампона.

„Бреша беше опустошена от COVID-19, но нашите служители продължаваха да ра­ботят“, разказва Трива, припомняйки си пе­риода, в който градът с население 200 хил. жители и околните провинции регистри­рат на ден десетки смъртни случаи с ковид. „Навън се чуваха само сирените на ли­нейките, но те продължаваха да работят, дори през почивните и празничните дни.“

Компанията наема стотици нови работ­ници, за да отговори на извънредно нарас­налото търсене. През 2020 г. тя получа­ва и две безвъзмездни помощи по 10 млн. долара – едната от Фонда на Apple за усъвършенствано производство, за да из­гради нов завод в Калифорния, а другата – от Министерството на отбраната на САЩ, за да увеличи производството в за­вода си в Пуерто Рико.

Copan удвоява усилията си в областта на роботиката. Тя пуска на пазара машина, наречена UniVerse, която автоматизира подготовката на проби за медицински те­стове за COVID-19 и за други инфекциоз­ни заболявания, включително туберкулоза, като освобождава претоварените лаборан­ти, за да се съсредоточат върху по-малко рутинни, но по-сложни задачи. Най-новото въведение на Copan е машина, която съкра­щава с 80% времето за диагностика на ин­фекции, причинени от устойчиви на анти­биотици бактерии. Вграденият изкуствен интелект помага за безпроблемната рабо­та на системата. Тестовете могат да бъ­дат завършени за приблизително четири часа, а отрицателните проби автоматич­но се изхвърлят на боклука.

Изглежда, че стратегията вече работи. През първите девет месеца на 2021 г. под­разделението за автоматизация на фирма­та, Copan WASP, регистрира приходи в раз­мер на 54 млн. долара, което е с 39% по­вече от предходната година и е повече от приходите за цялата 2020 г. В наши дни на него се падат почти една пета от общите продажби, отчита компанията.

Трива смята, че успехът е заслуга на ней­ния екип и на наследството на брат ѝ: „[Даниеле] посади зърното на предприема­чеството, – казва тя, – не само в мен, но и в цялата компания.“ И докато тя е начело, тази традиция, както и самата Copan, ще останат изцяло в ръцете на семейство­то.

Печели или губи България от енергийната криза? Боян Рашев: Без наш добив на газ винаги ще сме в този филм

Свързани статии

Не ми показвай тази реклама

Бизнес, Водещи новини

Не ми показвай тази реклама

РАБОТОД.СРЕЩА ПРИ ПРЕЗИДЕНТА

BrandVoice, Бизнес

Време е институциите, работещи за бизнеса и икономиката, да обединят усилията си

DAO не е еднодневка, а платформа

Пари

DAO не е еднодневка, а платформа

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Водещи новини, Лайфстайл

Джаз, хляб и възпитание на вкус

Полезните ходове на един машинен инженер

Бизнес, Водещи новини

Полезните ходове на един машинен инженер

Spark: Всяка кола е пазар

Бизнес, Водещи новини

Spark: Всяка кола е пазар

Реклама

Избрано

отпреди един ден

Не ми показвай тази реклама

отпреди 2 дни

Икономическият начин на мислене

отпреди 5 дни

Максимално ускорение

отпреди 5 дни

Предприемачи в киното*

11 май 2022, 18:30

Запознайте се с визията на новаторите в здравеопазването

10 май 2022, 11:18

Първи икономически прогнози след началото на войната

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени