Нюх за бизнес
В един мъглив януарски ден в северния италиански град Бреша, който e силно засегнат от първата вълна на COVID-19 през 2020 г., 57-годишната Стефания Трива поставя на бюрото си два тампона един до друг. Единият е обикновен памучен тампон, а другият флокиран – обсипан с малки синтетични влакна, приличащи на цъфтяща коса.
Този специален тампон, изработен от семейната компания с 43-годишна история Copan, е ключов за стотиците милиони PCR тестове за COVID-19, които в момента се правят по целия свят. Седнала пред голяма червено-жълта абстрактна картина и корково табло със снимки на трите ѝ деца, Трива се впуска в обяснение на тънките разлики, които са превърнали нейните флокирани тампони в златен стандарт при тестовете за COVID.
„В памучния тампон влакната са усукани около дръжката и създават клетка, която задържа пробата – казва тя, посочвайки плътно навития тампон. – Но той позволява да се отдели едва 20% от пробата. При флокирания тампон благодарение на механиката, чрез която влакната са прикрепени към дръжката, се отделят 80% от взетата проба.“
Тези тампони, изобретени от Copan през 2003 г. и предмет на продължаващ съдебен спор с водещия ѝ конкурент – базираната в Мейн компания Puritan Medical Products, спомагат за огромното разрастване на италианската фирма. През 2020 г. тя произвежда 415 млн. – повече от два пъти повече в сравнение с 2019 г. След като увеличава производството си, Copan вече има капацитет да прави по 1 млрд. тампона на година. Нетната печалба се увеличава почти петкратно през 2020 г. до 79 млн. долара при приходи в размер на 372 млн. долара. През 2021 г. тези числа ще бъдат надхвърлени, защото компанията очаква продажбите ѝ да надвишат 445 млн. долара. (Към момента на подготовка на публикацията нетната печалба все още не е обявена.) Цели 84% от продажбите на Copan идват от флокирани тампони, които са използвани в поне един милиард молекулярни теста, проведени в лекарски кабинети и клиники по целия свят от началото на пандемията. (Това число не включва тампоните за бързи тестове или за домашните комплекти, които са малка част от бизнеса на Copan.)
Успехът превръща Трива, контролираща 48% от Copan, в милиардер. Богатството ѝ се оценява на 1.2 млрд. долара. Петима други членове на семейството притежават останалата част от фирмата, която Forbes оценява на още 1.3 млрд. долара.
Бързият успех на Copan привлича вниманието на няколко инвестиционни фонда – Трива не ги назовава поименно, но дъщерята на основателя на компанията не възнамерява да продава. „Получаваме оферти почти всеки ден“, признава тя. Нейният 32-годишен племенник и наследник на Copan Джорджо Трива допълва: „Нашият размер е като на други фирми, които се търсят от тези фондове.“
Въпреки бума на сделките с фондове, създадени с цел придобиване на други компании (от типа SPAC), и увеличаването на броя на първичните публични предлагания както в страната, така и в чужбина, включително листването през юли на Нюйоркската фондова борса на Stevanato Group, друга италианска семейна фирма, чието развитие получи тласък от COVID благодарение на своите флакони за ваксини – Стефания Трива не планира да излиза на публичните пазари.
„Когато сте публична компания… това ограничава вашата стратегия и вземането на решения – коментира тя. – Ние сме финансово стабилни и независими и това ни позволява да се развиваме, без да търсим външно финансиране.“
Ръстът през последните две години показва, че Copan има потенциал да се разраства, запазвайки семейната собственост върху бизнеса. „Обичаме да бъдем свободни, еклектични и бързи и осъзнаваме, че понякога трябва да поемаме пресметнати рискове“, казва Трива.
Това означава да се инвестира в света, който ще дойде след пандемията. Освен за тестове фирмата произвежда и специализирани тампони, използвани за събиране на ДНК от местопрестъпления. Клиентите ѝ ѝ са от „Скотланд ярд“ до френската жандармерия. Именно тя използва тампони на Copan за идентифицирането на извършителите на терористичните атаки в Париж през 2015 г. Разработеният съвместно от Copan и жандармерията микротампон позволява на властите да анализират за по-малко от два часа ДНК от всякаква телесна течност, дори само от отпечатъци от пръсти.
Освен с тампоните Copan вече разполага с високотехнологичен и вероятно по-доходоносен продукт – цял набор от машини и софтуер, които автоматизират значителна част от процесите в лабораториите – от рутинните тестове на урина до сложните изследвания на бактериални инфекции. Автоматизацията на лабораторната работа носи 5 млрд. долара приходи на година и има потенциал да се превърне в много по-голям пазар от този на тампоните. „Направихме някои нововъведения, които постигнаха революция в микробиологията“, казва Трива, поглеждайки към огромните складове и фабрики през прозореца на офиса си.
Компанията Copan е основана в северноиталианския град Мантуа през 1979 г. от бащата на Трива, Джорджо Трива. Първоначално фирмата дистрибутира само лабораторни продукти на други производители, като например епруветки. Компанията започва да произвежда тампони през 1982 – същата година, когато по-големият брат на Стефания – инженер-химикът Даниеле, се присъединява към семейната фирма в ролята на генерален мениджър.
Благодарение на силните продажби на продукти, включително на епруветки, които се ползват за анализа на кръвта в апарати и които се наложиха в Япония – Copan разширява дейността си в чужбина. През 1995 г. тя открива дъщерно дружество в Калифорния. Три години по-късно се премества в настоящата си централа в Бреша, където е нейният основен производствен център.
Даниеле Трива поема управлението на фирмата след смъртта на баща си през 2000 г., а съдбата на Copan се променя завинаги, когато през 2003 г. пръв въвежда станалите вече широко разпространени флокирани тампони. Докато си избирал зимно палто, Даниеле забелязал как косъмчетата от найлоновите влакна на закачалките за дрехи прилепвали плътно към тъканите и се зачудил дали този ефект може да се получи при тампоните. Той поставя на своите служители задача да разработят тампон със самозалепващи се влакна, който да действа като гъба и да освобождава повече материал при взимането на проби, отколкото обикновеният тампон. Ако се справят, той им обещава безплатна пица.
Служителите му успяват и създадената от тях нова технология прави революция в диагностиката, като улеснява провеждането на рутинни тестове за вируси и за бактериални инфекции. „Преди флокираните тампони се използваше алуминиева тел, за да се вземат проби от носа“, отбелязва Трива, мръщейки се.
През следващото десетилетие Copan разширява завода си в Калифорния и открива офис в Шанхай. През 2007 г. компанията започва да инвестира в автоматизация, като произвежда патентовани машини, наречени процесори без надзор, които роботизирано обработват хиляди проби на ден 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
От 2012 г. Copan води съдебна битка за патентите върху тампоните с най-големия си конкурент – Puritan Medical Products, след като американската фирма започва да произвежда свои флокирани тампони. Copan твърди, че Puritan нарушава няколко нейни патента. Делото продължава вече десетилетие, а краят му не се вижда. Поредица от победи и поражения са регистрирани в различни съдилища от Мейн до Германия и Швеция.
ФРЕНСКАТА ЖАНДАРМЕРИЯ ИЗПОЛЗВА ТАМПОНИ НА COPAN ЗА ИДЕНТИФИЦИРАНЕТО НА ИЗВЪРШИТЕЛИТЕ НА ТЕРОРИСТИЧНИТЕ АТАКИ В ПАРИЖ ПРЕЗ 2015 Г.
„Те винаги са били нашият „нелегален“ конкурент“, казва Трива. В момента се води съдебно дело срещу Puritan в Окръжния съд на окръг Мейн, което беше спряно през май 2020 г., за да може двете фирми да се съсредоточат изцяло върху производството на тампони по време на пандемията. Впоследствие съдебният спор беше възобновен. Puritan отрича обвиненията, но отказа коментар за статията.
През 2014 г. настъпва скръбно събитие. Даниеле умира на 54-годишна възраст след седеммесечна борба с рака. Стефания, която е започнала да работи в компанията веднага след завършване на колежа като директор по качеството и по регулаторните въпроси, поема управлението на семейната фирма.
„Беше много трагичен период… но никога не съм мислила да се откажа – споделя тя с въздишка. – Единственото съмнение, което имах, беше в способността ни да продължим, защото брат ми беше много важен лидер. Затова се срещнах с всички наши дългогодишни служители и отправих призив към тях. Казах им: „Можем да се справим само заедно.“
Под нейно ръководство Copan не спира да се развива. През 2016 г. компанията създаде нов инженерен център в близост до централата си, а по-късно открива нови офиси и заводи в Япония, Австралия и Пуерто Рико. Но нищо не може да подготви Трива и компанията ѝ за злокобната вълна от COVID-19, връхлетяла Италия в началото на 2020 г. Първият случай в страната е диагностициран на 20 февруари в малкото градче Кодоньо, на около 50 мили югозападно от Бреша – естествено, с флокиран тампон, произведен в Copan.
Оказала се в извънредна обстановка, Copan организира непрекъснати седемдневни смени за служителите си, за да отговори на нуждите на правителството от тампони за тестване. Компанията също така увеличава производството, за да осигури така необходимите доставки за САЩ. В края на март и през април самолети на американските военновъздушни сили кацат в Бреша, за да натоварят общо 4 млн. тампона.
„Бреша беше опустошена от COVID-19, но нашите служители продължаваха да работят“, разказва Трива, припомняйки си периода, в който градът с население 200 хил. жители и околните провинции регистрират на ден десетки смъртни случаи с ковид. „Навън се чуваха само сирените на линейките, но те продължаваха да работят, дори през почивните и празничните дни.“
Компанията наема стотици нови работници, за да отговори на извънредно нарасналото търсене. През 2020 г. тя получава и две безвъзмездни помощи по 10 млн. долара – едната от Фонда на Apple за усъвършенствано производство, за да изгради нов завод в Калифорния, а другата – от Министерството на отбраната на САЩ, за да увеличи производството в завода си в Пуерто Рико.
Copan удвоява усилията си в областта на роботиката. Тя пуска на пазара машина, наречена UniVerse, която автоматизира подготовката на проби за медицински тестове за COVID-19 и за други инфекциозни заболявания, включително туберкулоза, като освобождава претоварените лаборанти, за да се съсредоточат върху по-малко рутинни, но по-сложни задачи. Най-новото въведение на Copan е машина, която съкращава с 80% времето за диагностика на инфекции, причинени от устойчиви на антибиотици бактерии. Вграденият изкуствен интелект помага за безпроблемната работа на системата. Тестовете могат да бъдат завършени за приблизително четири часа, а отрицателните проби автоматично се изхвърлят на боклука.
Изглежда, че стратегията вече работи. През първите девет месеца на 2021 г. подразделението за автоматизация на фирмата, Copan WASP, регистрира приходи в размер на 54 млн. долара, което е с 39% повече от предходната година и е повече от приходите за цялата 2020 г. В наши дни на него се падат почти една пета от общите продажби, отчита компанията.
Трива смята, че успехът е заслуга на нейния екип и на наследството на брат ѝ: „[Даниеле] посади зърното на предприемачеството, – казва тя, – не само в мен, но и в цялата компания.“ И докато тя е начело, тази традиция, както и самата Copan, ще останат изцяло в ръцете на семейството.