Илън Мъск може би ще печели от Twitter като таксува комерсиални и правителствени акаунти
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Един от най-важните въпроси пред Илън Мъск, след като придоби Twitter, е как да превърне компанията в печеливш бизнес. Този въпрос е ключов, тъй като милиардерът инвестира 44 млрд. долара в сделката, която засега не оставя впечатлението да е финансово изгодна. Отговорът на Мъск изглежда включва радикални промени в бизнес модела.

Във вторник изпълнителният директор на Tesla написа в Twitter, че компанията може да започне да налага малка такса за комерсиални и правителствени потребители. Това може да е един от ходовете на милиардера, за да повиши приходите на Twitter, които изостават спрямо конкуренти като Facebook. От Twitter са отказали да коментират темата при запитване от Ройтерс.
“Twitter винаги ще е безплатен за обикновените потребители, но може би ще има малка цена за комерсиални/правителствени потребители”, пише Мъск в свой туит. “Някакъв приход е по-добре от никакъв!”, пише той в друг свой туит.
Миналата седмица Ройтерс съобщи, че Мъск е казал на банките, които са финансирали сделката за придобиване на Twitter, че ще намали разходите на компанията и ще разработи нови начини за монетизация. Това включва намаляване на разходите за заплащане на директорите в компанията, както и монетизация на туитовете. Друго предложение на Мъск включва такси за медиите, които цитират или вграждат туитове в свои статии.
Както често се случва около Мъск това са само туитове, в които няма особена конкретика, но повдигат нови въпроси. Например каква би била административната тежест за внедряването на такси за цитиране и вграждане на туитове? Как това се съотнася с визията му, че Twitter е “градски площад”, в който свободата на словото е от ключово значение? Какви биха били принципите, по които се определя кои фирми ще бъдат таксувани, за да използват Twitter?
Други предложения на Мъск досега включват промени в абонаментната услуга Twitter Blue, включително намаляване на цената ѝ, премахването на рекламите и опция да се плаща в крипто валутата dogecoin. Туитовете с тези идеи вече са изтрити.
След придобиването на Twitter Мъск заяви, че иска да подобри платформата чрез нови функции, да направи алгоритъма с отворен код, за да увеличи доверието, да победи спам ботовете и да удостовери личностите на всички хора.