Спечелих холистичен поглед и много свободно време
Преди в София да дойдат представители на най-престижните бизнес училища за участие в Access MBA One-to-One Tour, разговаряме с Деси Табакова. Тя се дипломира с МВА едва преди месец, което означава, че е учила във водовъртежа на пандемията и вече прилага уменията си в още по-турболентната бизнес и социална среда.
Деси Табакова е административен директор на българското дружество на датската технологична компания Майлстоун Системс. В компанията е от шест години, а от три ръководи финансовите, човешки ресурси и фасилити процесите.
Тя е магистър по счетоводство и контрол от УНСС, има международна професионална квалификация по управленско счетоводство CIMA, и MBA от Американския университет в България. Какво й дава МВА и как е направила своя избор?
Как бизнес лидерите учат най-добре?
70-20-10 – принципът за придобиване на нови умения важи с пълна сила – 70% учене от опит, 20% от взаимодействие с колеги и 10% от формално обучение. Човек учи най-добре от реалните ситуации – аз също не правя изключение.
Предизвикателствата са ми помогнали най-много в израстването. Когато настъпи труден момент и някой трябва да поеме отговорност и да действа, според мен тогава си проличава кой има лидерски качества.
Лошият управленски пример също е доста ефективен начин за усъвършенстване. Нищо не остава така силно в съзнанието и не помага да си свериш компаса, колкото лош мениджмънт. Имала съм мениджър, от когото съм научила как не се прави и в тази връзка съм изключително признателна.
Професионализмът на хората, както в българска, така и в международна работна среда е изключително важен. Да „кликнеш“ както с твоя мениджър, така и с твоя екип, и заедно да вървите напред в постигането на целите на компанията.
Синергията е тайната съставка за успех. А тя се получава, когато и двете страни са автентични и откровени в очакванията си един към друг.
Какво ви провокира да направите скок от счетоводство към мениджмънт? А какво ви помогна?
Установих, че имам интерес към сложни проекти, които изискват координация между хора, време, ресурси и не на последно място – управление на промяната. Нещата се случиха естествено, след като поех проект по преместването на офиса на компанията.
MBA, CIMA – какво стои зад тези съкращения след името ви – професионално, лично, емоционално?
Стартирах и двете обучения с желанието да бъда детайлно запозната със същината на бизнеса и процесите.
Причината за EMBA е, че исках да изляза от рамките на счетоводството и финансите и да видя „голямата картина“. Преди това, към CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) пристъпих, когато поех ролята на контролер. Усетих нужда да задълбая в посока на финансов анализ, бизнес процеси, консолидирани отчети и т.н.
Мога смело да твърдя, че и в двата случая образованието си струва, тъй като намери приложение в ежедневната ми работа почти от самото начало. Съкращенията след името и титлите нямат особена роля. Важното в случая е как се възползваме оптимално от наученото и как най-ефективно го прилагаме в същинската работа.
Много се говори за “стъкления таван”, приобщаващата среда, равните възможности. Има ли МВА особена стойност за жените в света на бизнеса?
Краткият отговор е не. Този таван може да съществува само, когато човек позволи на предразсъдъци да пречат на развитието му. Мисля, че Маргарет Тачър беше казала, че „животът не е честен и колкото по-рано го осъзнаем и се научим да живеем с тази мисъл, толкова по-лесно ще ни бъде да успеем въпреки това статукво“.
Участието в МВА програма дава увереността, че учейки ставаш експерт, разбираш как работи организацията и нейните различни звена. С тези знания вече знаеш каква стойност може да върнеш обратно към компания.
МВА те среща с различни националности и типове хора – както като преподаватели, така и колеги. Съдържанието също е много разнообразно. Бизнес казусите са от различни сфери – социални, етични, финансови, стратегически и т.н. И точно тези различни перспективи обогатяват най-много. Разбираш, че монетата има повече от две страни. И за да не звучи толкова философски, нещото, което се явява котвата или отправната точка, са твоите лични ценности, които аз лично преоткрих по време на програмата.
Какво от МВА ви обогати професионално и лично? Давате ли си свободата да експериментирате?
Тепърва предстои да рефлектирам и прилагам. Обръщайки се към последната година и половина, основното, което ми даде ЕМВА, е фокус и ефективност. Когато разполагаш с ограничено време, ти се научаваш да приоритизираш и да вземаш решения бързо.
Много от нещата, които се учат в програмата, са приложими и в личен план. Един от курсовете през последния семестър беше Лидерство. Доста бях скептична в началото, но в крайна сметка курсът беше изключително интересен. Преподавателят имаше 10-годишен опит като директор Човешки ресурси в Капитолия. Материалът, подкрепен с невероятни ситуации и случки, остана запечатан в съзнанието, смея да твърдя, на всички колеги, не само в моето. Все още се връщам към материали от курса и предполагам ще продължа да го правя.
МВА ме научи, че експериментирането е най-сигурният път да променя нещата към по-добро. Разбираш, че грешките са неразривна част от пътя нагоре и спираш да се притесняваш и да стоиш в ступор, ако нещо не се получи. Ако не стане от първия път, ще се получи от втория.
Кога започнахте да обмисляте обучение в МВА програма? Как избрахте къде да получите своя МВА?
След като приех ролята административен директор (site manager) освен финансовата функция от мен се изискваше да имам по-холистичен поглед. Тогава реших, че EMBA програмата на Американския университет в България би ми дала задълбочени знания във всички аспекти на организация – човешки ресурси, маркетинг, оперативна дейност, стратегия, организационен дизайн и т.н.
Вече имах колега, минавал по този път, и съответно имах обратна връзка за качеството на преподавателите, учебното съдържание, начина на преподаване и средата.
Как финансирахте своето МВА обучение и как си „освободихте“ време за него, наред с другите ангажименти?
Бях подкрепена от моя мениджър в Майлстоун, компанията пое 30% от таксата за обучение, а аз финансирах останалата част. Относно времето – бях подготвена до известна степен от колега, който беше преминал през същото обучение преди няколко години.
Но истината е, че въпреки менталната подготовка, когато започнеш да го живееш, нещата са коренно различни. Не ти остава време почти за нищо – през деня си на работа, вечер жонглираш между семейството, домашните и колегите (имали сме онлайн срещи в 1:30 през нощта да обсъждаме общи проекти, за да може да успеем с крайните срокове), уикендите си на лекции. И така четири семестъра с кратка почивка между тях.
Всъщност е по-добре хората, които записват МВА, да не знаят съвсем точно колко времеемко и трудно е. В противен случай, едва ли ще има много кандидати, освен най-мотивираните.
Какво правите сега с толкова свободно време, след края на МВА обучението си? Какво правите, когато не учите?
Още се аклиматизирам и понеже съм започнала няколко паралелни лични и професионални проекта, все още не мога да усетя освободеното от ЕМВА време.
Но планът ми след заслужената почивка е да преместя фокуса си към семейството и работата. Толкова много неща минаха през ума ми през последната година и половина, че искам да им дам време да „отлежат“, да ги осмисля и намеря тяхното приложение.
ЕМВА не е обикновен курс, който минаваш и на следващия ден обръщаш следващата страница. Това е приключение, което променя живота и начина на мислене. Според мен участието в ЕМВА е най-смислено, когато имаш натрупан опит, както житейски, така и професионален. Така най-пълноценно се възползваш от знанията и срещата с преподаватели и колеги.
Любопитен факт е, че с колегите от ЕМВА кохорта 2020 обмисляме догодина да запишем заедно ново обучение. Не сме решили какво точно – единствено знаем, че още ни се учи и искаме да откриваме заедно и други нови хоризонти.
14 май 2022 г., Access MBA, София
Влезте лично в света на престижното международно бизнес образование с избрани индивидуално за вас възможности за МВА.
- Обучение в България, Франция, Германия, Великобритания, Испания, Италия и още вълнуващи дестинации
- Консултации с експерти за избор на най-подходящите за вас програми в университети като American University in Bulgaria, IE Business School, Essex Business School, Hult International Business School, EDHEC Business School, Bologna Business School, NEOMA Business School и много други
- Предварителна подготовка за индивидуалните срещи с бизнес училища, за да покажете най-доброто от професионалния си профил
- Съвети за подготовка за изпитите GMAT, GRE, TOEFL, IELTS
- Възможности за стипендии и участие в интерактивни дискусии и работилници
Ранната регистрация осигурява предимство при подготовката на вашите индивидуални срещи, оценка на вашия МВА профил и подбор на МВА програми.
- Регистрирайте се днес, за да се включите безплатно в Access MBA на 14 май и да намерите най-подходящата MBA програма за вас!